Domů
Obnovitelné zdroje
Organizace: ČR musí zvýšit podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030 na 33 pct
větrný park

Organizace: ČR musí zvýšit podíl obnovitelných zdrojů do roku 2030 na 33 pct

Česká republika může do roku 2030 navýšit svůj podíl obnovitelných zdrojů (OZE) na celkově spotřebě ze současných přibližně 18 procent až na 33 procent. Stát by to proto měl promítnout do upravovaného Vnitrostátního plánu v oblasti energetiky a klimatu (NKEP). Ministerstvo průmyslu a obchodu k tomu vyzvaly oborové organizace. Původní státní návrh NKEP z loňska počítal s podílem obnovitelných zdrojů 30 procent, EU však tento cíl doporučila navýšit.

Vnitrostátní plán v oblasti energetiky a klimatu má definovat cestu Česka k dekarbonizované a moderní energetice. Ministerstvo svůj původní návrh po doporučeních Evropské komise, podle níž byly navržené cíle nízké, upravuje. Podle oborových organizací starý návrh nevyužívá dostupný potenciál obnovitelných zdrojů energie.

„Česko má velký nevyužitý potenciál v rozvoji obnovitelných zdrojů energie. Doporučení Evropské komise zvýšit cíl zelené energie o tři procentní body považujeme za relevantní,“ uvedly organizace.

Aliance pro bezemisní budoucnost, Hnutí DUHA, Svaz moderní energetiky, Solární asociace a Centrum pro dopravu a moderní energetiku proto ve společném dopise vyzvaly ministra průmyslu a obchodu Jozefa Síkelu (STAN), aby ministerstvo podpořilo navýšení českého cíle pro podíl OZE na spotřebě na 33 procent v roce 2030. Zároveň vyzvaly vládu, aby rychleji odstraňovala bariéry, které podle nich brání efektivnější výstavbě obnovitelných zdrojů.

„Rozšíření dostupného výkonu obnovitelných zdrojů energie a zajištění přijatelných cen energií je zásadní pro udržení konkurenceschopnosti České republiky v dynamicky se měnícím světě. Navýšení cílů v NKEP vnímáme jako klíčový krok, jak toho dosáhnout. Bez vyššího podílu bezemisních zdrojů ztratí velcí investoři o Českou republiku zájem a pro stávající firmy bude pomalá dekarbonizace české ekonomiky představovat zvyšování provozních nákladů,“ podotkl výkonný ředitel Svazu moderní energetiky Tomáš Buzrla.

Původní návrh NKEP počítal s tím, že růst podílu obnovitelných zdrojů by měla táhnout zejména solární a větrná energetika. Plán také potvrdil odklon ČR od spalování uhlí do roku 2033. Upravený plán by měl být hotový do léta.

sip snm

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(13)
Jenyk
2. únor 2024, 22:32

Pořád se jen mluví a píše o zvýšení výroby z OZE. Mám jednodušší řešení - snížit spotřebu z neOZE. Koneckonců, regulační stupně známe a vlastníci FVE se tak chovají. Chceš vařit, prát, svítit kdy chceš? Jsi neuvědomělý antisustainer. Nesvítí nefouká - nepereš, nevaříš. Klima si toho žádá. Poslouchat budeš!

Jen aby si to nepřečetl Hladík. Ten ****** je schopen to vzít vážně.

Jan Veselý
3. únor 2024, 12:18

Tohle je další důvod proč by do vážných věci neměli kecat lidi, jako vy. Váš "originální" nápad je něco, co už se desítky let v různých formách aplikuje, akorát pomocí věcí, které fungují - máme úsporná svítidla, úsporné spotřebiče, zateplování, ...

Teď jsem si dělal trošku statistiky. Vypadá to, že Covid a zbourání kulturního stereotypu ohledně home office díky němu, v naší domácnosti způsobil, že naše domácí spotřeba ropných paliv klesla o cca třetinu jen díky práci v hybridním režimu. A životní komfort tím stoupnul.

Galipoli
7. únor 2024, 08:27

Jo děje se to. Je to vidět (hlavně) v průmyslu. Bez Číny už nic nejde. Od výroby léčivých přípravků (>70 %dovoz), fotovoltaických modulů (75 %), baterií/akumulátorů, BEV, ocelí (různých typů), syntetického grafitu, Mg, lanthanoidů, polykřemíku (82 %) a... a...

To, že roste masa lidí pracijících z domova na úkor lidí pracujích ve výrobě... je to fakt výhra?

Kolik se takto dá vyrobit oceli, cementu, ekektronických prvků, léčivých přípravků, fotočlánků ...? Nebo si to prostě koupíme? A když ano, tak za co?

Mex
2. únor 2024, 22:32

Však už na tom ministerstvo životního prostředí začalo pracovat. Snížilo dotaci na instalaci střešních FVE.

Zdeněk
5. únor 2024, 06:02

to je v pořádku, vždyť zde pořád čtu, že elektřina z FVE je zdarma, tak proč by měly být nějaké dotace?

Pravoslav Motyčka
3. únor 2024, 11:16

Pokud se postaví jen 4 jaderné bloky , které přinesou cca 40TWh elektřiny a 34TWh se odstaví pak celková výroba z jádra bude asi 72TWh v elektřině + Něco v teple. Jenže celková konečná spotřeba energie je ČR (2021) byla cca 330TWh ( všechny druhy energie) , Pokud mají fosilní paliva zmizet , pak podíl OZE musí být při takto malém jaderném programu výrazně většinový. Problém je v tom ,že takoví energetický mix bude dost drahý , protože bude založen na umělých palivech.

Milan Vaněček
3. únor 2024, 11:31

Neřekl bych že jaderný program je malý, naopak je příliš velký. Bude to obrovské zadlužení ČR. Cituji z CNN Prima News:

"Reálně tak hrozí, že se Česko výstavbou čtyř bloků v režii Francouzů zadluží více, než kolik činí jeho veškerý dluh vytvořený od roku 1918,“ upozorňuje například hlavní ekonom Trinity Bank Lukáš Kovanda."

Další citace: "Tendr na výstavbu jaderných bloků skončil fiaskem. Česko jde bez peněz vstříc riziku"

miro novak
3. únor 2024, 11:53

citovat Kovandu vyzaduje odvahu

Pravoslav Motyčka
3. únor 2024, 16:48

To se mýlíte , stát se nezadluží , JE se zaplatí odběratelé elektřiny v ceně elektřiny. Se elektřina prodá za 7kč/kWh. Tak jsou to tržby 280 mld korun ročně to stačí na pokrytí provozu a úvěru. A pokud bude spotřeba cca 80TWh ročně pak a tržní cena budou 4kč/ kWh ( mluvíme o cenách roku 2040) pak 2kč se bude platit z každé kWh spotřebované ze sítě , starý poplatek z OZE už nebude. Ve výsledku bude cena el. energie ze sítě asi 10kč /kWh takže elektřina bude drahá přibližně stejně jako dnes v dnešních cenách. Mix OZE by byl dražší , protože byste potřeboval mnoho umělých paliv. A spotřeba elektřiny se bude koncentrovat do zimního období.

Miloslav Černý
4. únor 2024, 09:49

Ty jedinci, kteří rozhodují o stavbě 4 nových JE, si váží víc vlastní kapsy. Je to dobré alibi pro současnost zajištění dostatku energie v daleké budoucnosti. To už k zodpovědnosti bráni nebudou. Jsme teprve na samém rozvoji OZ v celé jejich šíři. S možností prodloužení v krajní situaci provozu stávajícího jádra se moc nepočítá. Malé SMR budou také ve hře. Co budeme dělat s velkými přebytky, když bude hodně foukat nebo svítit a to bude s roztoucí kapacitou stále častěji. Plynu je dostatek na dlouhá léta a pořízení plynové e. vyjde 10 krát levněji od jádra a pro vykrytí nedostatku se hodí nejlépe. V dlouhodobé akumulaci se objevují nové způsoby. Mluvíme o lepší bodoucnosti mladé populace, ale zkutek utek, tak jak to bylo vždycky v létech minulích. Kdo chce sestřelit letícího holuba, musí vědět kam doletí při střetu se střelou a to nejlépe vykresluje tento stav. Je třeba počítat se všemi vlivy a ne jenom s těmi, co se nám hodí do krámu.

Pravoslav Motyčka
4. únor 2024, 17:39

Jádro je drahé , protože se drahé udělalo , jinak Temelín drahý nebyl. 50mld za blok v tehdejších cenách , úroveň bezpečnosti byla více než dostatečná . Reálný důvod proč nezopakovat projekt Temelín neexistuje je to jen v zelených hlavách toužících po něčem co jádro neposkytuje tj. absolutní bezpečnost , jádro je prostě nebezpečné a vždycky bude protože stačí 1 řízená raketa , která dopadne na reaktor a máme havárii Černobyl. Budování nesmyslných 12 záložních systémů nemá smysl. Když se stane něco kvůli čemu selžou 2 zálohy další selžou taky a může jich být třeba 100. Kdo se s tím neumí smířit nemůže JE provozovat dělat je zbytečně drahé k ničemu není bezpečnější stejně nejsou. Naopak jsou méně bezpečné, protože roste složitost.

Josef Janovec
3. únor 2024, 16:57

Po dotování střešních mikro FVE se aktuálně chlubíme nízkou spotřebou, možná by to chtělo započíst celkovou výrobu a nikoli sníženou o vlastní spotřebu.

Miloslav Černý
4. únor 2024, 13:53

Návrh 4 nových JE na mě dělá dojem, že je to jenom domělý polštář, aby e mohlo kam couvnout pro prosazení aspoň toho jednoho. Privátně by se do toho jednoho ani tak nikdo nehnal. Vývoj ukazuje totiž jinou cestu, která nejde přehlédnout.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se