Domů
Obnovitelné zdroje
Obnovitelná energie se v roce 2018 podílela 21 % na energii spotřebované pro vytápění a chlazení v EU
Vytápění OZE

Obnovitelná energie se v roce 2018 podílela 21 % na energii spotřebované pro vytápění a chlazení v EU

Obnovitelná energie se v Evropské unii v roce 2018 podílela 21 % na celkové energii spotřebované na vytápění a chlazení. Tento podíl stabilně roste a za posledních 14 let se zvýšil o tři čtvrtiny. Uvádí to zpráva evropského statistického úřadu Eurostat z minulého týdne.

Eurostat sbírá data o podílu obnovitelné energie na vytápění a chlazení v EU od roku 2004, kdy tento podíl činil 11,7 % (v 27 zemích EU bez Spojeného království). Od té doby se tento podíl neustále zvyšuje, když v roce 2018 dosáhl 21,1 %. Za 14 let se tak podíl obnovitelné energie na vytápění a chlazení navýšil o tři čtvrtiny.

Na čele statistiky se umístilo Švédsko, ve kterém v roce 2018 pokryly obnovitelné zdroje energie (OZE) téměř dvě třetiny (65%) energie spotřebované na vytápění a chlazení. Více než polovina energie použité na vytápění a chlazení pocházela z OZE také v Lotyšsku (56%), Finsku (55%) a Estonsku (54%).

Oproti tomu obnovitelné zdroje přispěly nejmenším podílem na energii spotřebované na vytápění a chlazení v Irsku a Nizozemsku (shodně 6%), Belgii (8%) a Lucembursku (9%).

Česká republika dosáhla podílu ve výši 20,6 %, a zaostala tak za průměrem EU o půl procentního bodu. Od roku 2004 však navýšila svůj podíl z 9,9 % více než dvojnásobně.

Podíl obnovitelných energie na celkové energii spotřebované na vytápění a chlazení v EU. Zdroj: Eurostat

Obnovitelná energie pro vytápění a chlazení zahrnuje také energii získanou (ze vzduchu, země nebo vody) tepelnými čerpadly (tato informace však ještě není dostupná ve všech zemích). V roce 2018 tato tepelná energie přispívala více než desetinou (11,5 %) k celkové energii z OZE používané k vytápění a chlazení.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Milan Vaněček
17. únor 2020, 09:52

Potenciál OZE je ve vytápění a chlazení obrovský, velký nárust nás teprve čeká. Překvapuje mě vysoký podíl v zemích na severu a nízký podíl v Německu.

Z vývoje počasí v posledních letech v ČR je zřejmé, že nás bude čekat velký nárust OZE (především fotovoltaiky) v chlazení budov.

Martin Hájek
17. únor 2020, 11:40

To je jednoduché, Němci se soustředili jen na elektřinu a pětina domácností tam dál topí naftou (ale na střeše mají fotovoltaickou elektrárnu). Eto paradoxy. S pekelně drahou elektřinou jakou mají v Německu se třeba na tepelné čerpadlo přechází dost těžko...

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se