Výzkum Národní laboratoře pro obnovitelné zdroje (NREL) uvádí, že instalace plovoucích fotovoltaických elektráren na 24 000 uměle vytvořených rezervoárech v USA by mohlo vyrobit 10 % z celkové výroby elektrické energie.

I když byla první plovoucí FVE demonstrována v USA a instalace proběhla již před 10 lety, nebyl tento nápad  rozšířen na celonárodní úroveň. Ohnisko soustředění ve Spojených státech amerických byla instalace pozemních FVE a v prosinci 2017 mělo USA pouze 7 plovoucích FVE.

Plovoucí FVE se těší zájmu spíše v zahraničí s více než 100 elektrárnami na konci roku 2018. Například Japonsko má 56 ze 70 největších plovoucích FVE.

„V USA je to pouze malý trh, kdežto na jiných místech je to nutnost,“ uvedl Jordan Macknick, vedoucí analytik pro NREL. „Očekáváme, že plovoucí fotovoltaické elektrárny se uchytí na trhu zejména v oblastech, kde je konflikt mezi využitím půdy pro zemědělství a instalací FVE,“ dodal. 

Odhad výzkumu je, že 2,1 milionu hektarů by mohlo být ušetřeno v případě, že by solární panely byly instalovány na vodních plochách. Další benefity umístění FVE na vodní plochu jsou snížení odparu vody a zamezení růstu řas.

Ze studie je také zřejmé, že provoz plovoucích FVE spolu s vodními elektrárnami šetří náklady díky existující infrastruktuře na přenos elektrické energie.

„Plovoucí FVE je novým odvětvím energetického průmyslu umožněným velkým poklesem cen fotovoltaických modulů,“ uvedl Adam Warren, vedoucí integrovaného aplikačního centra v NREL.

„Náklady na získání a úpravu půdy se stávají větší částí fotovoltaických projektů. Na některých místech, jako jsou ostrovy, je cena půdy vysoká, a zaznamenáváme tak rozvoj plovoucích fotovoltaických elektráren.“

Zdroj úvodního obrázku: Techxplore.com

Komentáře

0 komentářů ke článku "undefined"

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *