Domů
Obnovitelné zdroje
Polsko letos zažívá solární boom a ještě větší ho zřejmě čeká
Solární panely
Solární panely. Zdroj: public domain

Polsko letos zažívá solární boom a ještě větší ho zřejmě čeká

Polsko zaznamenalo rekordní nárůst v instalovaném výkonu solárních elektráren. V září překročil milník 1 GW a do konce roku by toto číslo mělo narůst na 1,2 až 1,3 GW. GlobalData předpovídá, že díky místním příznivým podmínkám vzroste výkon solárních elektráren v Polsku na 3,15 GW do konce roku 2022.

Polsko letos zaznamenalo fenomenální narůst instalací solárních elektráren. Dle společnosti GlobalData náš severní soused v září překročil hranici 1 GW instalovaného solárního výkonu a do konce roku by celkový instalovaný výkon mohl dosáhnout hodnot 1,2 až 1,3 GW. To pro Polsko představuje obrovský skok dopředu v oblasti výstavby obnovitelných zdrojů.

„Letošní zářijové snížení DPH pro mikro PV systémy z 23 % na 8 % spolu s oznámeným systémem slev přes program Můj proud (Mój Prąd) pro rezidenční PV systémy pomůže posílit růst nového instalovaného výkonu, který byl vytvořen technologií net metering a podpůrným CfD (Contract for Difference) systémem,“ okomentoval prohlášení Tarun Bhutani, projektový manažer v GlobalData.

Dle manažera GlobalData je dalším správným krokem k posílení růstu solárního výkonu rozšíření net metering systému pro byznys a energetické komunity. Systém byl dříve přístupný pouze pro běžné občany. Navíc se v Polsku ještě letos bude konat solární aukce, která by měla přidat dalších 750 MW výkonu.

Dle propočtů Global data by solární výkon v Polsku měl narůst z předpokládaných 1,3 GW na konci letošního roku na 3,15 GW v roce 2022, tedy téměř 2 GW solárního výkonu za následující tři roky.

Vláda nastavila příznivé podmínky

Do vládního slevového programu Můj proud je přidělena 1 miliarda polských zlotých (cca 6 miliard českých korun). Program může přidělit podporu v přepočtu až 30 tisíc korun na jeden projekt a vztahuje se pouze na rezidenční solární systémy v rozmezí 2 až 10 kW instalovaného výkonu.

Bhutani dále informoval, že významní hráči na polském trhu již oznámili své velké plány. Například jedna polská společnost uzavřela dohodu s čínským výrobcem za účelem postavení 600MW solární elektrárny. Dále dvě polské společnosti uzavřely dohodu o záměru postavit solární elektrárny o výkonu 500 MW.

Bhutani celkovou situaci shrnul, že příznivá regulační opatření, daňový systém a dobře navržené finanční mechanizmy dělají z Polska nejžhavější solární trh v Evropě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
energetik II
21. listopad 2019, 10:54

Čína se v Polsku zapojí do stavby 600 MW solární elektrárny, to je dobrá zpráva. Podobný impulz jako polský solár by měl dostat i polský vítr, podmínky tam mají na rozdíl od nás více než dobré ! Už se mi nechce dál číst, že Polsko vyrábí v uhelných elektrárnách 82 % své elektřiny. Při severním větru pak máme v Čechách doslova - "uhelnou sloj".

Josef
21. listopad 2019, 15:43

3,2GW v roce 2022 to je polovina výkonu na obyvatele než máme my a solár má u nás podíl na výrobě energie 0,0 nic...

Martin Prokš
21. listopad 2019, 11:10

Dobrý den,

Fotovoltaika. Polsko, ještě severněji než ČR. Na pobřeží moře byť vnitrozemského, nicméně přesto zdroje větší oblačnosti a mlh. Jasně, úlevy na daních, podpůrné programy a CFD - tak to už dává ekonomický smysl, když už ne technický.

Martin Hájek
21. listopad 2019, 11:10

Naštěstí bude net metering v EU od roku 2023 zakázaný . Čl. 15 odst. 4 směrnice 2019/944 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou: "Členské státy, které mají v současnosti zavedeny systémy, v jejichž rámci se neúčtuje odděleně za elektřinu dodanou do sítě a za elektřinu odebranou ze sítě, neudělí po 31. prosinci 2023 v rámci těchto systémů žádná nová práva."

Milan Vaněček
21. listopad 2019, 13:33

Net mettering je prefektní na rozjezd fotovoltaiky na střechách bez dotací. Proto by měl nejpozději 2023 skončit, to už bude fotovoltaika na střechách v plném rozjezdu.

My místo toho volíme dotace, v letech 2009-10 jsme zvolili nejvyšší dotace fotovoltaiky na světě. To se všehoschopní napakovali.

To Poláci nebyli tak hloupí, staví teď 10 krát levněji. No jsou to nacionalisti, nehýčkají si mezinárodní kapitál a vlastní všehoschopné jako my.

energetik
21. listopad 2019, 19:21

To je smluvní záležitost mezi zákazníkem a obchodníkem. Nevím jak by chtěl někdo zakázat to, jestli obchodník za vykupovanou elektřinu zaplatí nebo dodá zpět smluvené množství energie (nabídne slevu) což obchodníci běžně nabízejí.

Emil
21. listopad 2019, 20:21

Pokud k tomu zákazník a obchodník nebudou využívat distribuční soustavu, tak pochopitelně nijak. Pokud budou, tak velice jednoduše.

Carlos
22. listopad 2019, 20:59

No myslím že to je snad na majiteli DS, jestli přes ni netmetring umožní, nebo ne, ne na politicích. Takže si klidně umím představit že si tu prodejní divize a "drátová" divize Eonu uzavřou smlouvu a netmetring pofrčí klidně dále. No a pokud to budete mít s jednou společností, tak hrozí že se to dostane k soudu, který řekne že když jenom pro jednu, tak je to diskriminační a buď všichni, nebo nikdo. A pokud to bude pro Eon zajímavé, tak to s nějakou podmínkou spíš dovolí, než že by to zrušil i pro sebe.

Emil
22. listopad 2019, 23:29

Jak vidíte, tak to co píšete může platit do chvíle, než přijde politik s "Čl. 15 odst. 4 směrnice 2019/944 o společných pravidlech pro vnitřní trh s elektřinou"...

Carlos
22. listopad 2019, 23:47

Pokud myslíte toto:

Čenské státy, které mají v současnosti zavedeny systémy, v jejichž rámci se neúčtuje odděleně za elektřinu dodanou do sítě a za elektřinu odebranou ze sítě, neudělí po 31. prosinci 2023 v rámci těchto systémů žádná nová práva. V každém případě zákazníci, na něž se vztahují stávající systémy, musí mít vždy možnost rozhodnout se pro nový systém, v němž se poplatky za elektřinu dodanou do sítě a elektřinu odebranou ze sítě účtují odděleně, jako základ pro výpočet síťových poplatků.

Tak podle mne to net metering úplně nevylučuje, můžete jej, tedy řekl bych teoreticky, udělat na úrovní účetní, kdy ano, naměříte tu elektřinu co se odebírá, tu co se prodává, ale ty pronásobíte stejnou cenou, třeba 4Kč/kWh a následně takto pošlete na faktuře. De jure to net metering asi nebude, ale de facto by udělat šel.

Antonín Mikeš
23. listopad 2019, 00:05

" třeba 4Kč/kWh a následně takto pošlete na faktuře. "

K této ceně ještě přičtěme platby za přenos.

Nejsem si jist zda je tento poplatek dnes vždy účtován. Poplatek vždy platí odběratel. A je možné že se ty poplatky budou lišit stejně jako dnes, v čase NT bude poplatek výrazně nižší, jako dnes, pak se obchodník asi prohne až mu v poledne pošlete ty svoje kilowathodiny :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se