Domů
Obnovitelné zdroje
Polský PPS: Solární elektrárny nám mohou pomoci pokrýt poptávku po elektřině během letních veder

Polský PPS: Solární elektrárny nám mohou pomoci pokrýt poptávku po elektřině během letních veder

Rozvoj fotovoltaiky byl v Polsku dlouho na bodu v mrazu, v poslední době nicméně instalovaný výkon solárních zdrojů v zemi roste a během letošního léta by mohl dosáhnout hodnoty okolo 2 GW. Podle provozovatele tamní soustavy by solární elektrárny měly pomoci snížit poptávku v době, kdy by tepelné elektrárny mohly čelit obtížím s chlazením kvůli teplu a suchu.

Polsko se v současné době spoléhá při výrobě elektrické energie především na uhelné elektrárny, které pokrývají přibližně 80 % tamní výroby. V případě extrémně vysokých teplot či sucha může být však výkon některých elektráren s ohledem na možnosti jejich chlazení omezen.

Přestože Polsko stejně jako Česko letos čelí extrémnímu suchu, tamní výrobci elektrické energie podle provozovatele přenosové soustavy, společnosti PSE, zatím nesignalizují žádný významný dopad současné hydrologické situace na bezpečnost dodávek elektřiny.

Částečnou úlevu by polské soustavě během letošního léta mohly přinést solární elektrárny, jejichž instalovaný se za poslední rok téměř ztrojnásobil. K začátku dubna tak dosahoval téměř 1,7 GW, v průběhu léta by se přitom mohl přiblížit až ke 2 GW.

„Letošní léto bude mimořádné – bude to první rok, kdy se instalovaný výkon ve fotovoltaických elektrárnách přiblíží 2 GW. Fotovoltaiky jsou pro soustavu velmi příhodné, jelikož elektřinu vyrábí, když je nejvíce potřeba, což je přes den, kdy je nejtepleji a klimatizace běží na plný výkon,“ uvedla podle agentury Reuters společnost PSE.

Potřebujete být v obraze ohledně obnovitelných zdrojů?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti obnovitelných zdrojů a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Huawei finišuje největší střešní solární elektrárnu na světě, v energetice roste i v Česku
28. září 2022, 18:00
Místo plynových kotlů solární panely a tepelná čerpadla. Developeři upravují bytové projekty
28. září 2022, 04:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se