Domů
Obnovitelné zdroje
Poptávka po evropských zárukách původu elektřiny z OZE vzrostla loni o 8 %
Výstavba větrné elektrárny. Zdroj: WindEurope
Zdroj: WindEurope

Poptávka po evropských zárukách původu elektřiny z OZE vzrostla loni o 8 %

Poptávka po evropských zárukách původu elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) vzrostla loni o 8 % na rekordní hodnotu 735 TWh i přes pokles poptávky po elektřině vyvolaný pandemií COVID-19. Informaci přinesl zahraniční server Argus s odvoláním na statistiky zveřejňované Asociací vydavatelů záruk původu (AIB).

Nejvíce uplatněných záruk původu bylo druhým rokem po sobě evidováno ve Španělsku, a to 175,7 TWh. Meziročně tak došlo na největším evropském trhu pro záruky původu k růstu o 15 %. Druhým největším trhem pro záruky původu bylo Německo, ve kterém byly uplatněny záruky původu v celkovém objemu 110,5 TWh. Na pomyslném třetím místě se s 97 TWh umístilo Nizozemsko.

Zahraniční server Argus dále upozornil na největší meziroční relativní nárůst poptávky v případě Estonska, kde bylo loni uplatněno 1,5 TWh záruk původu, což je o 414 % více než v roce 2019. Hned za Estonskem se s meziročním nárůstem ve výši 129 % umístila Česká republika, kde bylo uplatněno 1,4 TWh záruk původu.

Ceny v loňském roce zkolabovaly

Ceny evropských záruk původu na elektřinu z OZE v loňském roce doslova zkolabovaly, když například cena záruk původu z norských vodních elektráren, které jsou považovány za benchmark, klesla v průběhu roku z 0,17 EUR/MWh až na 0,07 EUR/MWh.

Ještě větší propad zaznamenaly záruky původu na elektřinu z větrných elektráren, které spadly podle Argusu během loňského roku z 0,26 EUR/MWh na 0,09 EUR/MWh. Nejvyšší cenu si udržely záruky původu ze solárních elektráren, které zakončily loňský rok s cenou 0,10 EUR/MWh.

Podle analytiků oslovených v lednu zahraničním serverem Montel nelze ani v letošním roce vyloučit podobnou trajektorii vývoje ceny záruk původu jako v loňském roce. Hlavními faktory, které by dle analytiků do vývoje ceny mohly promluvit, jsou vývoj počasí v severských zemích a situace po Brexitu.

Zdroj úvodní fotografie: WindEurope

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
pr
19. únor 2021, 16:44

OFF: námět redakci na monitoring:

www novinky cz/zahranicni/clanek/texas-mrzne-bez-proudu-vetrne-elektrarny-za-to-ale-nemohou-40351594

Jakub
20. únor 2021, 22:13

To mi připomíná záruku o původu znojemských okurek, ale kvůli nedostatku dovezeno z Turecka, dozví se to i zákazník?

Je srpen noc, běží lednička, pračka, PC a osvětlení, nefouká, vodní eln. kvůli suchu moc nevyrábí, zákazník tedy dostane e-mail, že je to z uhelek a JE?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se