Domů
Evropská Unie
Rekordních 78 % elektřiny v Německu pocházelo z obnovitelných zdrojů

Rekordních 78 % elektřiny v Německu pocházelo z obnovitelných zdrojů

V sobotu 25. července došlo k pokoření rekordu podílu produkce elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) v Německu. OZE pokrývaly po několik hodin 78 procent německé poptávky po elektřině, což zároveň znamená, že:

Byl překonán dosavadní rekord 74 procent z května 2014.

Podle analýzy německého experta na obnovitelné zdroje Craiga Morrise publikované na blogu Energiewende mají toto vysoké procento na svědomí dva faktory:

Bouřlivé počasí nad Severním mořem, které zapříčinilo vysokou produkci elektřiny z větrných farem a naopak slunečné počasí v jižní části Německa, kde se nachází většina solárních elektráren našeho západního souseda.

Pokud jde o konkrétní data, tak výkon dodávaný do sítě ze solárních elektráren vrcholil okolo 12:00, kdy se ke svému dennímu maximu přiblížil i výkon z větrných elektráren. Celkový konstantní výkon těchto dvou zdrojů  se tak několik hodin držel nad hranicí 40 GW a poptávaný výkon se tou dobou pohyboval okolo 60 GW.

Graf znázorňující poptávku po elektřině v Německu a vrchol výroby z OZE dne 25. července. (pozn. v grafu chybějí data za 21.7., tento den bylo německé saldo kladné)  Zdroj: http://www.agora-energiewende.de/

 

Po zahrnutí výkonů dodávaného do sítě z vodních elektráren (2,4 GW) a zdrojů využívajících k produkci energie biomasu (4,85 GW) vychází pokrytí poptávky po elektřině obnovitelnými zdroji na 78,3 procenta.

Jak ve své analýze dále uvádí Craig Morris, pro přesně opačnou situaci nemusíme chodit daleko do historie. V pondělí 22. června tohoto roku zatažená obloha zapříčinila nulový dodávaný výkon do sítě ze solárních elektráren a slabé proudění větru dokázalo vytvářet výkon v rozmezí dvou až tří gigawattů.

Po započtení všech OZE byl konstantní výkon dodávaný do sítě obnovitelnými zdroji v Německu 9,5 GW a celková poptávka po elektřině 40 GW. Což ukazuje, jak velký může být kontrast v produkci energie za různých podmínek, ale také že díky konceptu Energiewende může Německo zabezpečovat i za nepříznivých podmínek v letních měsících čtvrtinu své poptávky po elektřině pomocí OZE.

Potřebujete být v obraze ohledně Evropské unie?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti Evropské unie a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Češi o Green Dealu nevědí nic. Leda domněnky a dezinformace, tvrdí ekopsycholog Krajhanzl
19. květen 2022, 22:07
Obří projekt „zelené elektrárny“ má EU zbavit závislosti na Rusku. Už se začíná stavět, rizikům navzdory
18. květen 2022, 17:30
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se