Rostoucí náklady na výstavbu OZE ohrožují ve Francii jejich další rozvoj
Prudce rostoucí náklady na výstavbu obnovitelných zdrojů energie (OZE) ohrožují ve Francii jejich návratnost a tudíž jejich realizovatelnost. Uvedli to pro zahraniční portál Montel analytici obeznámení se situací a jejich slova potvrdili developeři.
Materiální náklady vzrostly dle výkonného ředitele jednoho velkého developera, který si však přál zůstat v anonymitě, během jednoho roku o více než 30 %. K tomu je nutno připočíst rovněž rostoucí náklady na financování, jak dodává. Ty vzrostly vzhledem k rostoucí inflaci, kterou se centrální banky snaží krotit zvyšováním úrokových sazeb.
Česká národní banka (ČNB) je přitom v tomto ohledu agresivnější než Evropská centrální banka (ECB). ECB totiž bere ohled na silně zadlužené státy EU, zejména Itálii a Řecko. Rozdíl při financování energetických projektů v EUR nebo CZK je pak značný, a to vzhledem k jejich kapitálové náročnosti.Bude nutné zvýšit cenové stropy?
Zmíněny developer musel kvůli rostoucím nákladům upustit od realizace dvou větrných parků, kterým byla v roce 2018 schválena provozní podpora. U dalších 60 MW v OZE pak bylo odloženo investiční rozhodnutí na podzim letošního roku.
„Potřebovali bychom garantovanou cenu na úrovni 87 až 90 EUR/MWh, aby byly profitabilní,“ uvedl developer k projektům.
Dle tamního ministerstva energetiky je v ohrožení až 13 GW nového výkonu kvůli kombinaci rostoucích nákladů na výstavbu a zvyšujícím se nákladům na financování. Tyto náklady nebyly předtím pochopitelně zohledněny ve vysoutěžené a státem garantované ceně.
Zvyšující se náklady se dle analytiků rovněž výrazně promítly v posledním tendru pro solární elektrárny, kdy se podařilo vysoutěžit jen polovinu z nabízených 700 MW.
„Maximální cena byla moc nízko… vzhledem k nárůstu nákladů,“ uvedl Andre Joffre, výkonný ředitel konzultační společnosti Tescol.„Mnoho subjektů mě informovalo, že nepodaly žádný projekt, protože by nemohly být profitabilní se současným cenovým stropem,“ uvedl David Greau z Enerplan.
Cenový stop měl být dle informací Montelu nastaven na 90 EUR/MWh.
Regulatorní změny
Francouzská vláda pracuje na legislativních opatření, aby realizace projektů, kterým již byla přidělena provozní podpora, proběhla.
Opatření by například dovolovala provozovatelům prodávat elektřinu na spotovém trhu během prvních 18 měsíců provozu, aniž by museli kompenzovat stát v době, kdy je cena vyšší než vysoutěžená. Vysoutěžená cena by tak prakticky představovala cenové dno. Ceny ve Francii se přitom na příští roky pohybují vysoce nad 200 EUR/MWh.
Mohlo by vás zajímat:
Jen pro představu, v jakých sračkách se pohybujeme, v Evropě.
Na výrobu 1 tuny cementu je potřeba velezhruba 1 MWh energie.
Pokud se rozhlédnete po netu, zjistíte, že tuna cementu stojí cca 3500 Kč/tuna. Tj. 25 kg pytlík stojí 87,50 Kč bez DPH.
1 MWh plynu nyní stojí na spotu a ve futures až do konce příštího roku kolem 200 EUR. Což je nějakých 5000 Kč...
A cement přitom dosud stojí 3500 Kč/tuna.
prej velezhruba ?
Tady to máš jasně napsáno:
https://www.ebeton.cz/wp-content/uploads/2008-3-49_0.pdf
Na 1 tunu cementu potřebuješ 116 litrů (80 kg) LTO či jiného tekutého paliva a 105 kWh elektřiny (ve špičkovém provozu). LTO lze nahradit samozřejmě i ekvivalentem - třeba plynem, co se obvykle dělá.
80 kg oleje je 940 kWh + 105 kWh elektřiny = velezhruba 1 MWh energie.
Ona ta výroba cementu není žádná energetická prdel, tu slínku musíš vypalovat při 1400 st.C, takže hořáky mají vysoko přes 2000 st.C!
"..Na výrobu 1 tuny cementu je potřeba velezhruba 1 MWh energie..."
ako uz poukazal predchadzajuci prispevok ..tak velezhruba je to ~10x menej ..
Hele ty chyrolýne, připadáš si strašně chytrej? Jestli sis nevšiml, tak schválně píši "ENERGIE" - je totiž rozdíl mezi energií (na ohřev slínku, atd) a elektřinou (na mletí, dochlazování). Nebo si snad myslíš, že při výrobě cementu se používá jen výhradně elektrická energie?
ano mas pravdu, ospravedlnujem sa za nekorektny prispevok - je to tak ako pises ~1MWh energie
Další chytrej, co není schopen rozlišit dojmy a pojmy:
Na výrobu 1 tuny cementu je potřeba zhruba 100 kWh elektřiny, ale TAKÉ zhruba 900 kWh TEPELNÉ energie, např. z plynu, z LTO atp.
Třeba stále odebírají plyn/EE nasmlouvaný dříve, za nižší ceny?
Ano, pravděpodobně to mají zafixované. Ale na jak dlouho? A u koho? Např. velké průmyslové odběratele měl pod sebou i Lumius a i ten šel s klidem do p*.
Jde o to, že z té dnešní ceny cementu tvoří asi 50 % náklady na energie všeho druhu. Pokud se dřív nebo později propíše stávající cena energie naplno do ceny cementu, tak to nebude 3500 kč/tuna, ale bude to 3500/2 + 5000 = 6750 Kč/tuna.
Je to tak. Nebavíme se tady o 100% zdražení, ale o 1000%! Hodně lidem to ještě nedocvaklo co se bude dít přes zimu a příští rok. Problém celkově je 8 miliard lidí a pokud budou všichni chtít dům s dvougaráži, dvakrát ročně dovolená, bazén apod. tok spolu s tím jak rychle se mění klima to tu půjde všechno hodně rychle do kopru a teď to teprve začíná.
kto chce dvakrat rocne dovolenku? kto chce bazen? to su nejaki zaostali ludia co maju take naroky, pre takych v buducnosti nie je miesto a my ostatni sa adaptujeme na nove podmienky
Každé embargo neco stojí... EU se nechala strhnout do ekonomické války s největším vývozcem surovin. Loni jsem platil za obilí pro slepice 400,letos 800. To se vše projeví za pár měsíců..
Prognózy, že se Rusko do pár týdnů ekonomicky zničí se nenaplnily, naopak se desime, že nám zavře plyn i ropu. Stále žijeme v blahove představě, že až bude nejhůř, že nám západ pomůže, jenže ten je sám před potopení. Na palubě Titanicu také hrála muzika než se potopil.
najnovsi trend je za Rusko platit aj tranzitne poplatky ...
Zaujmavy postreh. To len ukazuje v akej situacii sme. Vyzera to velmi zle ...
dali sme jasny signal, ze zivot cloveka sme mali medzi rokmi 2014-2022 na haku.
V pohode ved dotacie to vyriesia. Dotacie a tlacenie penazi aku zarucena cesta k uspechu ...
pridaj k tomu este zvysenie dani a mame raj zemi.
A ono nejde jen o cement , ale jakékoliv komodity potřebující energie . Tudíž ocel , hnojiva , plasty , hliník . To vše se bude nabalovat jako sněhová koule a smete to evropu . Protože , podle posledních dat má čína inflaci 2,5% . Stejně jako japonsko . No bude to cirkus.
po druhej svetovej bol nacizmus a fasizmus postaveny mimo zakon, po tejto by mali byt komunisti prezleceni za za socialnych demokratov a zelenych.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se