Domů
Obnovitelné zdroje
Rozvoj obnovitelných zdrojů v Austrálii v příštích letech je nejistý

Rozvoj obnovitelných zdrojů v Austrálii v příštích letech je nejistý

Zatímco letos má Austrálie připojit opět rekordní výkon v obnovitelných zdrojích, investoři zatím neoznámili mnoho velkých projektů na příští roky.

V posledních letech obnovitelné zdroje (OZE) v Austrálii zažívají překotný růst a tento rok by mělo být instalováno ve větrných a solárních zdrojích okolo 6,3 GW výkonu. Tímto by byl pokořen loňský rekord a jedná se o pětinásobný růst od roku 2016.

Přesto nyní investoři začínají mít pochybnosti o dalších projektech do příštích let. Některé regionální vlády se snaží vytvořit obnovitelné energetické zóny v různých regionech, které by investorům daly jistotu, že zde budou moci instalované zdroje připojit do sítě. Státy Victoria a Queensland také uvažují o zavedení podpory formou pevných výkupních cen pro elektřinu z OZE.

“ Pomůže to naší ekonomice dostat se z koronavirové krize. Není to dobré jenom pro ekonomiku, ale také to zajistí spolehlivější a levnější energii pro domácnosti po celé Victorii,” uvedla tamní ministryně energetiky Lily D´Ambrosiová.

Od příštího roku by investice v oboru mohly významně klesat. Hlavní důvody jsou dva. První je klesající volná kapacita pro připojení velkých větrných a solárních parků do přenosové sítě a druhým důvodem je konec či snížení různých podpor od lokálních či centrální vlády. Podle australské státní energetické koncepce byly cíle OZE pro rok 2020 dosaženy již v polovině loňského roku.

Centrální vláda neplánuje zatím další investiční pobídky, naopak nyní bude spíše cílit na posílení přenosové soustavy a flexibilních záložních zdrojů. To může znamenat ve velkém měřítku přečerpávací elektrárny či, navzdory prognóze australského operátora AEMO, budování paroplynových zdrojů. Další rozvoj OZE se očekává pro příští roky spíše v menších decentralizovaných zdrojích jako například střešní FVE, ale velkých parků se již nemá budovat tolik,jako dnes.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516