Slavná Route 66 bude svědkem inovativní solární cesty

DomůObnovitelné zdrojeSlavná Route 66 bude svědkem inovativní solární cesty

Společnost Solar Roadways v nedávné době informovala o svém dalším projektu. Solárními panely nebude pokryta přímo slavná Route 66, jak se objevilo v některých světových médiích, ale cesty přilehlého Route 66 Welcome centra v Missouri.

Solar Roadways je firma manželů Scotta a Julie Brusawových, která se zaměřuje na využití fotovoltaických článků v dopravě. Firma byla založena v roce 2006 a výsledkem několikaletého snažení je šestihranný solární panel, který lze využít na pokrytí silnic nebo jakýchkoli cest.

Společnost letos informovala o prvních dvou aplikacích. Pilotní projekt bude realizován v Saindpoint v americkém Idahu, kde je zároveň i sídlo firmy. Druhá instalace bude v Conway v Missouri v Route 66 Welcome center.

Využití panelů výrobou elektřiny nekončí

Ministerstvo dopravy v Missouri spustilo iniciativu s názvem Road to tomorrow, na jejímž základě by chtělo zdokonalit dopravu ve státě a inovovat zastaralý dopravní systém. K dosažení svého cíle se nebojí využít nové avšak nevyzkoušené technologie. To je důvod, proč se ministerstvo obrátilo právě na společnost Solar Roadways.

„Missouri bylo vždy v čele amerického dopravního systému. Počínaje expanzí na západ, přes první úseky mezistátní dálniční sítě náš stát ukazoval ostatním cestu. A nyní je čas postavit se znovu do čela.“

z webových stránek Road to tomorrow

Využití fotovoltaických článků v dopravě není úplně novou myšlenkou. Například ve Francii jimi plánují pokrýt až 1000 kilometrů silnic, v Nizozemsku zase funguje solární cyklostezka, která za první rok provozu vyrobila dostatek elektrické energie pro tři domácnosti. Přesto panely Solar Roadways stojí za povšimnutí.

Zatím poslední prototyp solárních panelů společnosti Solar Roadways. Zdroj: solarroadways.com

Na první pohled zaujme LED osvětlení panelů, kterým lze nahradit tradiční vodorovné značení silnic barvami. Nejde jen o pruhy, ale také například o přechody, značení parkovacích míst, nebo dokonce o upozornění na překážky na silnici. Další inovativní a velmi užitečnou funkcí je vyhřívání panelů, které by zjednodušilo údržbu silnic v zimních měsících a odstranilo řadu problémů.