Domů
Obnovitelné zdroje
Snižte byrokracii pro OZE, apeluje 11 zemí EU na Evropskou komisi
Nizozemsko offshore větrná elektrárna
Zdroj: Wikimedia Commons / Ad Meskens / CC BY-SA 3.0

Snižte byrokracii pro OZE, apeluje 11 zemí EU na Evropskou komisi

Jedenáct členských států EU vyzvalo Evropskou komisi, aby pomohla podpořit obnovitelné zdroje energie. Navrhují snížení byrokracie a usnadnění přijímání právních předpisů nezbytných pro zahájení projektů. Návrh země předložily ve společném sdělení zaslaném minulý týden před přijetím evropského balíčku týkajícího se větrné energie.

V dopise, o němž informuje server Euractiv, 11 zemí - Belgie, Dánsko, Irsko, Itálie, Lucembursko, Malta, Německo, Nizozemsko, Portugalsko, Rakousko a Řecko - zdůrazňuje přínos obnovitelných zdrojů energie, ale zároveň tvrdí, že potřebují větší podporu.

"Současné projekty EU v oblasti obnovitelných zdrojů energie jdou správným směrem. Abychom si udrželi průkopnickou roli EU v oblasti klimatu, potřebujeme další podpůrná opatření, která urychlí zavádění obnovitelných zdrojů energie v Evropě," uvedla rakouská ministryně pro klima Leonore Gewesslerová.

Podpora větrné energie

Společné sdělení přichází v době, kdy Evropská komise zveřejnila nový návrh, který má připravit půdu pro větší využití větrné energie, a následuje po schválení nového zákona EU o obnovitelných zdrojích energie. Země však tvrdí, že je zapotřebí více než to.

Výzva jedenácti zemí zahrnuje "obnovitelné zdroje energie bez hranic", které umožní lepší propojení mezi členskými státy. Evropa musí být rychlejší v koordinaci, plánování a budování nezbytné infrastruktury pro sdílení elektřiny.

Tvrdí, že obnovitelný vodík a obnovitelná energie musí být rovněž podpořeny "dobře fungujícím" vnitřním trhem zaměřeným na vytvoření rovných podmínek v rámci EU, které obstojí v globální konkurenci.

Komise již jedná

Jedenáct zemí rovněž vyzývá k rychlému zavedení nových zákonů, jako je zákon na podporu obnovitelné energie. Evropská komise již hledá způsoby, jak toho dosáhnout, přičemž se očekávají opatření v rámci evropského balíčku o větrné energii.

Podle těchto zemí je třeba učinit více pro odstranění byrokracie, která blokuje obnovitelné zdroje energie. Vyzývají Komisi, aby "pokračovala v práci na tom, jak urychlit povolovací řízení, včetně dalšího zkoumání a odstraňování překážek a bariér v příslušných právních předpisech EU".

Signatáři výzvy vidí rozvoj obnovitelných zdrojů jako řešení klimatické krize i krize energetické.

"Čelíme několika krizím. Uplynulých osm let bylo celosvětově nejteplejších v historii a počet vln veder a přírodních katastrof, požárů, sucha nebo záplav se každoročně zvyšuje," uvádí se ve společném sdělení skupiny "Přátelé obnovitelných zdrojů".

Otázka energetické bezpečnosti

"Ruská agresivní válka proti Ukrajině ukazuje zranitelnost Evropy kvůli její závislosti na neobnovitelných zdrojích energie a dovozu kritických surovin," pokračuje zpráva s tím, že to představuje bezpečnostní riziko a podporuje inflaci.

EU musí zajistit, aby svou závislost na ruském plynu nenahradila jinými závislostmi, upozorňuje jedenáct zemí. Ačkoli se společné sdělení o Číně výslovně nezmiňuje, je dominantní silou ve výrobě materiálů potřebných pro výrobu energie z obnovitelných zdrojů.

Aby se EU vyhnula budoucí závislosti, potřebuje "kombinaci cílené politiky zaměřené na posílení vedoucího postavení EU" v oblasti kritických technologií. Dále je dle zemí "nutné předložit společnou strategii pro rozvoj klíčových hodnotových řetězců pro kritické suroviny".

Na mezinárodní úrovni země znovu zdůrazňují podporu, kterou členské státy EU poskytly Komisi, aby zajistila cíle ztrojnásobení celosvětového instalovaného výkonu v obnovitelných zdrojích energie do roku 2030.

Globální perspektiva

Země také chtějí, aby se exekutiva EU zabývala dalším výhledem, včetně posouzení dopadů klimatického cíle EU pro rok 2040. Podle nich by v něm měl být uveden i cíl pro energetický sektor, aby byla zajištěna investiční jistota.

"Spolu s globálním cílem v oblasti energetické účinnosti by to mohlo podpořit mezinárodní spolupráci a inovace, podnítit investice do technologií obnovitelných zdrojů, vytvořit pracovní místa a zvýšit energetickou bezpečnost," uvádějí země.

„Rovněž by to podtrhlo společný závazek států tím, že by to poskytlo jasný a realizovatelný plán pro globální zavádění technologií obnovitelné energie," dodávají.

EU bude tyto cíle prosazovat na mezinárodní konferenci o klimatu COP28, která se uskuteční v listopadu a prosinci v Dubaji. V EU probíhají práce na podpoře obnovitelných zdrojů energie a rozvoji udržitelné a bezpečné elektrické sítě.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Zdeněk
25. říjen 2023, 14:00

Přeloženo: Občané si dovolují mnohé projektu stopnout referendem. Tomu je třeba zabránit!

"Abychom si udrželi průkopnickou roli EU v oblasti klimatu", kupředu levá !

Miroslav
26. říjen 2023, 11:46

V EU a snížit byrokracií? Ti lidé se naprosto zbláznili. EU zanikne stejně jako starověký Egypt. Zanikneme na úřednictvo. Jeden člověk bude pracovat a budou jej dozorovat 2 úředníci.

Petr Hariprasad Hajič
26. říjen 2023, 16:58

Nevím jak je to jinde, ale v ČR je to opravdu hodně složité. Někteří z toho profitují, ale byrokratické zábrany ve výstavbě OZE, bateriových úložišť a možnosti občanů instalovat a provozovat tyto zdroje jsou malé a jsou na úkor rozvoje. V podstatě se dá říci, že se posouváme v moderní energetice někam mezi rozvojové země. Někteří tomu ještě radostně tleskají, jak jsme chytří.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se