Domů
Obnovitelné zdroje
Pro úspěch portugalské aukce pro offshore větrné elektrárny bude klíčová cena, míní tamní společnosti
Offshore větrný park Saint-Nazaire
Zdroj: EDF Renewables

Pro úspěch portugalské aukce pro offshore větrné elektrárny bude klíčová cena, míní tamní společnosti

Výstavba větrných elektráren na moři má být jedním z pilířů výroby energie z obnovitelných zdrojů, a to nejen v Evropě. Zkušenosti z posledních několika aukcí však ukazují, že růst nákladů na výstavbu těchto zdrojů má velmi silný negativní dopad. Podle zástupců portugalských energetických společností bude muset tamní vláda v aukci nabídnout dostatečně vysokou cenu, aby předešla případnému neúspěchu.

Portugalsko se chystá letos spustit vůbec první aukce pro podporu offshore větrných elektráren. V aukci má dostat prostor i technologie plovoucích větrných elektráren. Ty jsou sice ve srovnání s konvenčními zdroji nákladnější, nicméně mohou využít potenciál oblastí s přílišnou hloubkou moře, které jsou pro běžné elektrárny napevno ukotvené k mořskému dnu nedostupné.

Podle vyjádření tamního ministra energetiky Duarte Cordeira z letošního léta by se objem nabízeného výkonu mohl pohybovat mezi 2 a 3,5 GW. Ještě v květnu přitom tamní vláda hovořila o 1 GW. Prozatím však nejsou známy ani další detaily aukce, a to především její cenové podmínky.

Neblahé zkušenosti z nedávno proběhlých aukcí ve Spojeném království a USA ukazují, že cenové stropy pro aukce aktuálně nereflektují růst značný nákladů na budování těchto zdrojů, za kterým stojí mimo jiné růst cen materiálů.

"Neignoruje, co se děje v jiných zemích. Vždy musíme být opatrní, když mluvíme o těchto tématech, protože mluvíme o společnostech, které mohou, ale také nemusí podat do aukce nabídky," řekl dle agentury Reuters ministr Cordeiro.

Ministr Cordeiro během nedávné konference v Lisabonu řekl, že pracovní skupina aktuálně zkoumá aukční mechanismus, který bude zahrnovat garantovanou cenu pro výrobce tak, aby aukce byla úspěšná.

Neblahé zkušenosti ze zahraničí

Portugalská vláda nyní stojí ve složité situaci, kdy musí podmínky aukce nastavit tak, aby byly pro investory dostatečně zajímavé. Ceny však musí udržet v rozumných mezích, aby si tak stále udržela podporu široké veřejnosti. Ta se musí v posledních měsících potýkat s růstem cen elektrické energie a zemního plynu.

Vláda se může aktuálně poučit z výsledků poslední aukce pro offshore vítr ve Spojeném království, do které nebyl přihlášen jediný projekt. Důvodem byla příliš nízká maximální cena, se kterou mohli developeři soutěžit. Před možným nezdarem aukce varovali odborníci britskou vládu během srpna, nicméně podmínky zůstaly nezměněny a nabídka nebyla podaná ani jedna.

Podobně nevalně dopadla i první aukce na výstavbu offshore větrných elektráren v Mexické zálivu, kdy developeři museli za soutěžené lokality naopak platit. V tomto případě se tak vydražila pouze jedna ze tří nabízených lokalit.

"Aukce ve Spojeném království zůstala bez nabídek, jelikož zaručená cena byla velmi nízká," komentoval negativní výsledky aukce Miguel Stilwell, přičemž tento pohled podle Reuters sdílí i Filipe Silva, výkonný ředitel společnosti Galp.

"Pokud bude chtít portugalská vláda aukci s několika účastníky, bude muset garantovat vyšší cenu, než kterou máme dnes na trhu," řekl Silva.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(5)
Petr prochaska
28. září 2023, 15:19

Portugalsku by stačily soláry, které tam udělají dobrý výkon i v zimě a o 60% více výkonu než v ČR za celý rok. Tamní domy nemají topení, takže nemusí řešit energii na topení.

Pravoslav Motyčka
28. září 2023, 21:54

Jenže FVE v noci nefungují a také když je špatné počasí , průměr ještě neznamená denní výrobu a když to zkombinujete s vodíkem , tak je to dražší než VTE na moři. Nakonec u nich je velká šance ,že pro vítr nebo slunce bude příznivé počasí , takže budou potřebovat méně vodíku na zimu. A je jim jedno z jakých přebytků ten vodík budou vyrábět.

Petr prochaska
29. září 2023, 09:49

Soláry v Portugalsku vyrobí v prosinci jako u nás v září. Topení v domácnocnostech ani nemají, zimu řešit nemusí. V noci sice nesvítí, ale tady bych do toho vodík netahal. Spíše se porovnává cena soláry+baterie vs offshore vítr.

Zdeněk
29. září 2023, 10:21

"Pokud bude chtít portugalská vláda aukci s několika účastníky, bude muset garantovat vyšší cenu, než kterou máme dnes na trhu".

To jsou ty levné OZE? To je ten pokrok, který, aby fungoval, tak se už nemusí jen ohýbat trh (povolenky), ale dokonce se musí přetlačit a předotovat!

miro novak
29. září 2023, 12:40

nevidis to spravne progresivne

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se