Solarcentury buduje největší solární elektrárnu ve Španělsku

DomůObnovitelné zdrojeSolarcentury buduje největší solární elektrárnu ve Španělsku

Britská společnost Solarcentury plánuje ve Španělsku vybudovat dvě nové solární elektrárny o celkovém výkonu 500 MWp. Za zhotovitele obou projektů, které se po dokončení mají stát jedněmi z největších solárních elektráren ve Španělsku, byla vybrána společnost Prodiel.

Větší ze dvou plánovaných solárních elektráren, projekt Talayuela Solar, se s instalovaným výkonem 300 MWp má stát největší solární elektrárnou na Pyrenejském poloostrově. Druhý projekt, Cabrera Solar, má mít instalovaný výkon 200 MWp a má se tak stát největší solární elektrárnou v Andalusii.

Projekt Talayuela Solar se má rozprostírat na ploše 520 hektarů v provincii Cáceres. Elektrárna se má skládat z 830 tisíc solárních panelů umístěných na 15 tisících sledovačích slunce. Práce na projektu začaly již na konci roku 2019. Podle Solarcentury by elektrárna měla být dokončena v druhé polovině letošního roku.

Podle společnosti Prodiel, která byla vybrána za zhotovitele obou projektů, se tato elektrárna má nacházet v lokalitě s přibližně 1850 slunečními hodinami ročně, elektrárna by tak měla být schopná vyrábět dostatek elektrické energie pro 166 tisíc domácností. Prodiel je jako zhotovitel zodpovědný i za všechnu propojovací infrastrukturu, které se skládá mimo jiné z rozvodny 400/30kV s 350 MVA transformátorem a přibližně 21,4 kilometrů dlouhého vedení.

Největší solární elektrárna v Andalusii

Podobně jako u projektu Talayuela Solar práce na projektu Cabrera Solar již také započaly. Cabrera Solar má mít instalovaný výkon 200 MWp, které mají být rozprostřeny do čtyř 50MW solárních farem. Celkem se má projekt skládat z 554 tisíc solárních modulů na 9,5 tisících sledovačích slunce. Cabrera Solar se má nacházet v lokalitě, kde odhadovaný počet slunečních hodin přesahuje 2000 hodin ročně, roční výroba této elektrárny je tak odhadována na 380 GWh. I tento projekt by měl být dokončen do konce letošního roku.

Zdroj úvodního obrázku: Prodiel