Domů
Uhlí
Studie: Uhelné elektrárny v Číně ohrožují klimatickou dohodu
Čínská uhelná elektrárna Jiangsu Nantong. zdroj: wikimedia

Studie: Uhelné elektrárny v Číně ohrožují klimatickou dohodu

Uhlí
11 komentářů
21. listopad 2019, 10:35
ČTK

Rozmach uhelných elektráren v Číně ohrožuje naplnění cílů pařížské klimatické dohody z roku 2015. Tvrdí to dnes zveřejněná studie založená na datech americké nevládní ekologické organizace Global Energy Monitor. Čína podle autorů nyní staví nebo se chystá uvést do provozu uhelné bloky o téměř stejném výkonu, jaký mají všechny aktivní uhelné elektrárny v Evropské unii.

Rok 2018 byl po desetiletích prvním, v němž došlo ve zbytku světa k úbytku elektrické energie pocházející z uhlí. Za 18 měsíců od začátku roku 2018 zmenšily dohromady všechny státy kromě Číny výkon uhelných elektráren o 8,1 GW. Ve stejném období však Čína svůj instalovaný výkon zvýšila o 42,9 GW.

Výstavba uhelných bloků přitom v zemi roste stále větším tempem. Za současným rozmachem stojí krátké období mezi zářím 2014 a březnem 2016. Centrální vláda sice tehdy přestala povolovat výstavbu nových uhelných elektráren, tuto pravomoc ale propůjčila místním úřadům. Ty následně odsouhlasily vznik mnoha bloků, pomocí nichž chtějí dosáhnout energetických cílů stanovených pro jednotlivé provincie. Dnes tak v zemi vznikají, nebo se chystají vstoupit do provozu, uhelné elektrárny o celkovém výkonu dalších 147,7 GW.

Čína přitom již dnes dosahuje stropu pro uhelnou energii, který stanovila centrální vláda. Od roku 2015 běží většina stávajících zařízení asi na 50 procent svého výkonu. Místní energetické a uhelné zájmové skupiny proto vzhledem k chystanému vzniku dalších elektráren tlačí na Peking, aby strop v příštích obdobích zvýšil. Výstavba nových uhelných elektráren je však podle odborníků z mnoha důvodů zřejmě promrhanou investicí.

Rozestavěná uhelná elektrárna Yunus Emre
Ilustrační foto

Podle autorů studie by přílišný důraz Číny na uhelnou energii mohl mít především dalekosáhlé dopady na boj s klimatickou změnou. Peking se v pařížské klimatické dohodě zavázal, že do roku 2030 dosáhne vrcholu produkce skleníkových plynů. Podle autorů studie by měla Čína omezit výkon svých uhelných elektráren o 40 procent, aby bylo možné do roku 2030 udržet růst světové průměrné teploty do dvou stupňů Celsia oproti období před průmyslovou revolucí.

V současné době ovšem Čína svoje uhelné kapacity naopak velice rychle buduje. Pokud by v tom pokračovala stejným způsobem do roku 2035, vyráběla by sama třikrát více elektrické energie spalováním uhlí, než je celosvětový limit, jež za účelem dosažení cílů klimatické dohody stanovil Mezivládní panel OSN pro změny klimatu (IPCC).

Autoři studie tvrdí, že osud pařížské klimatické dohody tak nyní víceméně záleží na Pekingu. Centrální vláda může uhelný rozmach podpořit, nebo naopak může přijmout opatření, která povedou k zastavení stávajících projektů a k postupnému uzavírání již fungujících elektráren. Zároveň má možnost svojí politikou firmy a provincie motivovat k tomu, aby volily čistší zdroje energie. Pokud tak neučiní, cíle dohody se podle studie zřejmě naplnit nepodaří.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(11)
energetik II
21. listopad 2019, 11:10

Ano, osud Pařížské dohody leží v čínských rukou. Čína má rozměry ,které se vymykají běžnému chápání ekonomiky. Například sama spotřebovává asi 50 % světové spotřeby uhlí a 55 % světové spotřeby cementu, rovněž vyrábí 53 % světové výroby oceli. Na zbylých 192 států OSN ponechává ten - "menší zbytek". Je to tedy ekonomické monstrum, které dnes hýbe planetou. Těžko říct , jak to s uhlím v Číně nyní dopadne. Myslím, že za nás za všechny by to vyřešila světová ekonomická krize. I v Číně mají přednost dodávek elektřiny do sítě zdroje OZE a jádro před uhelnými zdroji, takže když tam bude spotřeba elektřiny stagnovat, tak uhelným zdrojům bude klesat koeficient využití a stanou se prodělečnými a budou zavírány. Svět by měl na Čínu více tlačit, aby těch připravovaných nových 148 GW v uhlí "poslala k ledu". Jinak je Pařížská dohody v háji ! A nejde jen o to CO2, jde také o samotné životní prostředí v Číně.

Michal
21. listopad 2019, 11:36

Kdyby tu dohodu jen ohrožovala, celou tu dohodu dávno zabila a pohřbila a po tom co si zničíme energetiku se nám ještě čína i vysměje. A to čína není jediná kdo roste. Poklesu emisí se nikdo nedožijem, jen fůze snad v příštím století to změní. Větrníky se soláry jsou jen zbytečný politický pokus řešit technický problém.

energetik II
21. listopad 2019, 11:47

Ano, tak nějak to vypadá. Čína se nevzdává uhlí , Indie ji bude následovat a USA sázejí zase na plyn. A v těchto třech zemích žijí 3 miliardy lidí.

Jan Veselý
21. listopad 2019, 16:42

Myslíte tu Indii, která nemá a nebude mít dostatek vlastního uhlí? A dovozové je moc drahé a elektrárny nekonkurenceschopné.

energetik II
21. listopad 2019, 22:21

TO : Veselý

Indie má doma čtvrté největší zásoby uhlí na světě . A spotřeba uhlí tam vydatně roste : 2007 = 240 Mtoe , 2013 = 353 Mtoe, 2018 = 452 Mtoe. Těžko si představit , že v miliardové zemi bude veškerý nárůst ve výrobě elektřiny pokrývat vítr se solárem. Navíc, uhlí je třeba i při výrobě cementu a oceli a i tam musí Indie zvedat výrobu. Dnes vyrábí asi 80 kilo oceli na obyvatele, což je minimum, Čína asi 650 kilo. Indický HDP roste v posledním čtvrtletí tempem jen kolem 4 %, což značí mohutné problémy, v dlouhodobém výhledu ale spotřeba uhlí poroste.

Richard Vacek
21. listopad 2019, 12:58

Možná by si měla EU stanovit ambicioznější cíle a stát se kladným příkladem v boji s klimatem.

Michal
21. listopad 2019, 14:14

V rámci příkladu by měla EU omezit emise H2O, jakož to hlavního skleníkového plynu, do té doby nikdo s klimatem nebojuje, klimatu se lze pouze přizpůsobovat. Stejně jako změny v aktivitě slunce a změny oběžné dráhy řídí klima, jak s tím EU bude bojovat :)

Pak to přinese požadované výsledky po vítězství nad klimatem , snížení produkce potravin závislých na CO2, energetická chudoba, genocida milionů lidí. Zastavení růstu lesů, šíření pouští taky záviských na CO2. Smrt mrazem jenž už teď je 20x větčí než teplem.

Energetik 007
22. listopad 2019, 06:25

Drang nach osten. Německo vymyslelo skleníkový efekt CO2 a brání ostatním zemím využít svoje přírodní zdroje uhlí uranu... A hlavně nás donutí dovážet zemní plyn přes svoje území za Německem stanovených podmínek.

Z Německa nikdy pro Evropu nevyšlo nic dobrého... a pak přišel Stalingrad a Berlín 1945...

Milan Vaněček
22. listopad 2019, 06:58

S tím skleníkovým efektem CO2 se mýlíte. Německo "vymyslelo" odchod od jaderné energetiky. To byl hlavní cíl Energiewende, který Němci splní již do 3 let.

S tím CO2 Němci nepospíchají, jak snad každý v realitě vidí.

Hesla o CO2 nízkoemisní energetice se nejvíc chopila jaderná lobby, můžete to u nás vidět například na každém článku pana Wagnera.

V Německu, Kalifornii i na východu Číny zdůrazňují čistý vzduch, čistou vodu, ČISTOU VÝROBU ENERGIE.

A především pro Zemi UDRŽITELNÝ rozvoj.

Energetik 007
22. listopad 2019, 10:59

Hlavní cíl Německa je vládnout Evropě a kromě jiného obchodní toky pouze přes Německo.

Neodpustí aby státy využívali svoje vlastní zdroje energie uhlí uran... ale aby kupovali zemní plyn z Nord streamu za podmínek které určují. Pokud někdo zazlobí tak zavřou kohoutek.... Po ukončení životnosti tranzitního plynovodu, bez jádra a uhlí to bude vážný problém.

Tak vymyslel CO2 jako skleníkový plyn což je lež, protože například CH4 je horší. I přirozená přírodní produkce CO2 a CH4 je snad větší množství než ta způsobená člověkem.

Tomáš
25. listopad 2019, 11:54

Němci žádný skleníkový plyn nevymysleli. Skleníkové plyny prostě existují.

Teď co do potenciálu jednotlivých plynů.

Metan má skutečně výrazně větší efekt NA KILOGRAM než CO2

Ale

Metanu je v atmosféře mnohem méně, jeho produkce je nižší a postupne se rozkládá kvůli UV záření, takže jeho poločas rozkladu je v řádu desetiletí.

Zato hlavní způsob snižování CO2 v atmosféře je skrze zvětrávání hornin a v menší míře skrze schránky mořských živočichů. Jeho životnost je v tisíciletích až desetitisíciletích.

Proto má významnější úlohu v globálním oteplování.

A na závěr "Neodpustí aby státy využívalY" - ty státY využívalY.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se