Solární elektrárna povinně na střeše každého nového domu? Kalifornie chystá nový zákon

DomůObnovitelné zdrojeSolární elektrárna povinně na střeše každého nového domu? Kalifornie chystá nový zákon

Kalifornie bude dnes hlasovat o nové podobě energetických standardů. Hlavní změnou by byly povinné solární panely na střechách prakticky všech nových rodinných domů od roku 2020. Americký stát tak udělal kompromis oproti původní myšlence zavést povinné domy s nulovou energetickou spotřebou.

Zpravodajský portál The Orange County Register informoval o nadcházejícím hlasování v Kalifornii. V americkém státě pouze zhruba 15 až 20 % nových rodinných domů je postaveno se střešními solárními panely. Tento servis není zatím moc běžný a za posledních 7 let ho v Kalifornii nabízelo pouze několik stavebních firem. To vše se ovšem může razantně změnit.

Obrovský skok

Kalifornská energetická komise bude dnes hlasovat o novém energetickém standardu. Dle něho naprostá většina nových domů, které obdrží stavební povolení po 1. lednu 2020, bude muset být vybavena solárními panely. Obecně se očekává, že hlasování o novém standardu skončí pozitivně, což bude znamenat raketový růst pro tamní byznys se solárními panely.

„Kalifornie se chystá udělat kvantový skok v energetických standardech. Žádný jiný americký stát nemá povinné solární panely a my se chystáme tuto změnu udělat,“ prohlásil k plánovanému hlasování Bob Raymer, technický ředitel pro Kalifornskou stavební asociaci.

Nulové domy zatím nebudou

Chystané změny v energetických standardech se pouze trochu liší od dříve ohlašovaného kroku: nulové domy (domy s nulovou energetickou spotřebou). Nicméně zástupci státu ohlásili opuštění této myšlenky.

Dále zástupci vysvětlili, že pravý „nulový dům“ je závislý na dodávce elektřiny v noci a to je doba, kdy je více elektřiny vyráběno v elektrárnách spalující fosilní paliva. To by nebylo ve shodě s dlouhodobým plánem amerického státu.

Příliš vysoké pořizovací náklady

Obecně se chystaná změna těší oblibě u environmentalistů a stavitelů. Nicméně některé stavební firmy se bojí poklesu poptávky. Dle zástupce ředitele velké kalifornské stavební společnosti Meritage Homes, C.R. Herro znamená nový energetický standard přidané náklady ve výši zhruba 25 až 30 tisíc dolarů. Z toho 14 až 16 tisíc dolarů půjde právě na solární panely.

Ačkoliv pořizovací částka 25 až 30 tisíc dolarů se v průběhu 25leté životnosti vrátí dvojnásobně, znamená to další zvyšování celkové pořizovací ceny domu. Dle některých stavitelů jsou již nyní nové rodinné domy příliš drahé a další zvyšování pořizovací ceny jenom tento problém prohloubí.

Dle jejich slov již nyní nestaví dostatek domů a bylo by lepší, kdyby se stát raději soustředil na dostupnost nových domů než na zvyšování jejich standardu.