Domů
Obnovitelné zdroje
Solární elektrárna povinně na střeše každého nového domu? Kalifornie chystá nový zákon
Zdroj: Pixabay
Zdroj: Pixabay

Solární elektrárna povinně na střeše každého nového domu? Kalifornie chystá nový zákon

Kalifornie bude dnes hlasovat o nové podobě energetických standardů. Hlavní změnou by byly povinné solární panely na střechách prakticky všech nových rodinných domů od roku 2020. Americký stát tak udělal kompromis oproti původní myšlence zavést povinné domy s nulovou energetickou spotřebou.

Zpravodajský portál The Orange County Register informoval o nadcházejícím hlasování v Kalifornii. V americkém státě pouze zhruba 15 až 20 % nových rodinných domů je postaveno se střešními solárními panely. Tento servis není zatím moc běžný a za posledních 7 let ho v Kalifornii nabízelo pouze několik stavebních firem. To vše se ovšem může razantně změnit.

Obrovský skok

Kalifornská energetická komise bude dnes hlasovat o novém energetickém standardu. Dle něho naprostá většina nových domů, které obdrží stavební povolení po 1. lednu 2020, bude muset být vybavena solárními panely. Obecně se očekává, že hlasování o novém standardu skončí pozitivně, což bude znamenat raketový růst pro tamní byznys se solárními panely.

„Kalifornie se chystá udělat kvantový skok v energetických standardech. Žádný jiný americký stát nemá povinné solární panely a my se chystáme tuto změnu udělat,“ prohlásil k plánovanému hlasování Bob Raymer, technický ředitel pro Kalifornskou stavební asociaci.

Nulové domy zatím nebudou

Chystané změny v energetických standardech se pouze trochu liší od dříve ohlašovaného kroku: nulové domy (domy s nulovou energetickou spotřebou). Nicméně zástupci státu ohlásili opuštění této myšlenky.

Dále zástupci vysvětlili, že pravý „nulový dům“ je závislý na dodávce elektřiny v noci a to je doba, kdy je více elektřiny vyráběno v elektrárnách spalující fosilní paliva. To by nebylo ve shodě s dlouhodobým plánem amerického státu.

Příliš vysoké pořizovací náklady

Obecně se chystaná změna těší oblibě u environmentalistů a stavitelů. Nicméně některé stavební firmy se bojí poklesu poptávky. Dle zástupce ředitele velké kalifornské stavební společnosti Meritage Homes, C.R. Herro znamená nový energetický standard přidané náklady ve výši zhruba 25 až 30 tisíc dolarů. Z toho 14 až 16 tisíc dolarů půjde právě na solární panely.

Ačkoliv pořizovací částka 25 až 30 tisíc dolarů se v průběhu 25leté životnosti vrátí dvojnásobně, znamená to další zvyšování celkové pořizovací ceny domu. Dle některých stavitelů jsou již nyní nové rodinné domy příliš drahé a další zvyšování pořizovací ceny jenom tento problém prohloubí.

Dle jejich slov již nyní nestaví dostatek domů a bylo by lepší, kdyby se stát raději soustředil na dostupnost nových domů než na zvyšování jejich standardu.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(10)
P.I.Z.
10. květen 2018, 14:41

Když něco nelze realizovat, tak to zadotujeme.

Když systém nefunguje ani s dotacemi, tak dáme úlevy.

Když to stále nefunguje, TAK TO NAŘÍDÍME.

Kolik OZE by ve světě vzniklo, pokud by to nebylo nařízeno, nebo dotováno?

Petr
10. květen 2018, 18:19

...A kolik uhelných a jaderných by vzniklo bez dotací???

Milan Vaněček
10. květen 2018, 19:21

U jaderných elektráren by nevznikla žádná, byly potřeba obrovské státní investice (dotace) aby se "atom pro mír" rozběhnul a dotace (státní podpora) je potřeba i po více než 50 letech. Co se týče uhlí , kdysi patřilo veškeré nerostné bohatství státu (panovníkovi) ale dnes ČR chce jen cca 1% z těžby a na své útraty řeší všechny vedlejší náklady těžby.

FVE realizovat lze, je to výsledek technologické revoluce jako byla původní průmyslová revoluce uhlí a parního stroje. FVE fungují, již prvé vlašťovky jsou stavěny bez dotací a během 5-10 let ( dříve než kdokoliv je schopen postavit JE) to už bude velká většina FVE ve světě i u nás.

A když si některý stát nařídi budování FVE či VtE na základě výsledků voleb či referenda, tak to je demokratické rozhodnutí.

Tož tak.

Carlos
10. květen 2018, 19:48

A kolik fosilních elektráren a sítí by vzniklo bez omezování vlastnických práv, vyvlastňování a podobně?

Promiňte, ale nedá se ignorovat že klasická energetika se do pozice kde je dostala jen a pouze díky omezování a porušování mnoha práv a tomu že jí jsou dlouhodobě tolerovány nemalé škody na zdraví, majetku a životním prostředí. Bohužel rozvoj infrastruktury je prosazován mocensky místo kooperativního přístupu, který by jistě šel také nasadit, jenže to znamená jít s lidmi jednat a je to na delší dobu.

P.I.Z.
11. květen 2018, 22:17

Já na faktuře nemám žádný poplatek na uhelné elektrárny nebo poplatek na jaderné elektrárny. Vy ano? Zato tam mám poplatek za "obnovitelné zdroje" ....

Kolik dotací dostali Dukovany nebo Temelín? A jsou zaplacené a ještě další desetiletí pojedou jen za provozní náklady.

Kolik dotací dostala uhelka v Ledvicích? Nebo Prunéřově????

Petr
12. květen 2018, 08:29

Možná mají dobrý duvod vám takovou iformaci na fa za el nedávat. tohttp://denikreferendum.cz/clanek/25034-kolik-nas-skutecne-stoji-jaderna-energie

energetik
9. květen 2018, 11:32

hmm, tam asi nemají ČEZ Distribuci z ČEZkého blbákova.

Když jsem žádal o stanovisko distributora k možnosti připojení plánované stavby domu s fotovoltaickou krytinou, tak mi distributor odpověděl že není možné žádat o stanovisko v místě kde není přípojka elektřiny. Že je nejprve nutné zaplatit a vybudovat přípojku a potom mi možná elektrárnu připojí jak investor postaví celý dům, nebo taky ne a celá investice do nízkoenergetického domu bude zmařena, nebo budou požadovat výkon snížit a vyměnit část krytiny za nefotovoltaickou :-)

Milan Vaněček
9. květen 2018, 12:31

V technologicky nejvyspělejší zemi na světě (Kalifornie) to dává smysl už v roce 2020. Vše záleží na tom zda to stát podporuje (nebo obyvatelstvo podpoří v referendu) nebo zda stát trpí že místní energetické monopoly si dělají co chtějí.

Jak to dopadne u nás je otevřená věc, v roce 2030 po selhání jaderného tendru to bude reálné.

frank
9. květen 2018, 14:25

No, ono to má několik háčků :)

1. bude to mít spoustu možností jak se tomu vyhnout :) Výjimek je přímo v zákonu celá řada např nemovitosti zastíněné stromy, vyššími domy, s " nevhodným typem" střechy, s příliš malou střechou... pole neorané :)

2. podle místních pak bude zajímavé, jak se lidi postaví k návratnosti , přece jenom je to amerika:) a neznám tam moc lidí, kteří by byli v baráku na jednom místě 10 a více let :) Takže jako ušetřit 15-17,000 dolarů za 30 let ? No trošku vzdálený cíl na tamní poměry... Lidi co tam bydlí déle na jednom místě tam jsou proto, že je to nějaká unikátní a tedy pravděpodobně už dávno zastavěná lokalita :)

3. nejdůležitější na celé věci je fakt, který v článku není... domy a bytové komplexy budou muset být připojeny k síti, která na to bude mít kapacitum jinými slovy sítě budou připraveny dle zákona ( což je pro kalifornské dobrá zpráva, něco o tom vím) ale pak stejně nastane bojovka kolem výjimek , viz bod 1.

No docela mě zajímá, jak to bude souznít s cly vyhlášenými D.Trumpem ( 30 pct na import) když cca 90 procent US solárů je z dovozu

No a pro zábavu dodám zprávu z Kalifornie, dle které tohle bude těžký zásah pro imigranty z Mexika , kteří již na střeše nebudou moci ubytovat tchyni, chovat drůbež, sušit prádlo ( no to je vůbec špatně skoro všude v USA sušit na šňůře) a nebo pořádat maňana party a grilovačky...

Milan Vaněček
9. květen 2018, 16:18

Body 1, 2 a 3 jsou v pořádku, tak to má být. Co se týče Trumpových cel, dobré je že potížista Solarworld, co pořád chtěl celní ochranu, zkrachoval a koupil ho výrobce nejkvalitnějších a nejůčinnějších panelů americký SunPower, vyrábějíci v Malajsii a USA. Myslím že cla předčasně zkončí (positivní výsledek je že číňané začali budovat továrny v USA aby cla obešli).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se