Švédsko může dosáhnout cíle 100 % elektřiny z OZE již v roce 2040

DomůObnovitelné zdrojeŠvédsko může dosáhnout cíle 100 % elektřiny z OZE již v roce 2040

Podle ředitelky Swedish Energy Markets Inspectorate je Švédsko na dobré cestě vyrábět veškerou elektrickou energii z obnovitelných zdrojů již v roce 2040. Aktuálně tvoří OZE více než polovinu výroby. Ve Švédsku byl navíc představen dotační program, který má podpořit instalaci domácích akumulátorů a přispět tak k využití OZE.

Švédsko patří k zemím, které se snaží přecházet na obnovitelné zdroje a úplně upustit od výroby z fosilních paliv. Přitom ještě v 70. letech minulého století byl podíl fosilních paliv v energetickém mixu země 75 %. Naposledy se hovořilo o uhlíkové neutralitě Švédska v roce 2045.

Nyní přišla agentura Reuters s prohlášením Anne Vadasz Nilssonové, generální ředitelky Swedish Energy Markets Inspectorate, která uvedla, že Švédsko je na dobré cestě k dosažení cíle 100 % elektřiny z OZE již do roku 2040.

Obnovitelné zdroje mají podíl na výrobě elektrické energie ve Švédsku 55,89 %, jaderné elektrárny pokrývají 42,23 %, zbytek tvoří ostatní zdroje. Dominantní postavení mezi obnovitelnými zdroji mají vodní elektrárny. Velký nárůst v instalovaném výkonu zaznamenaly v minulém roce solární elektrárny, jejichž instalovaný výkon vzrostl o 60 %. Větší význam však mají větrné elektrárny, které vyrábí přibližně 10 % elektrické energie země.

„Nejsme hustě osídlení, máme spoustu vhodných míst pro instalace ve velkém měřítku a navíc je ve Švédsku značný potenciál pro využití větrných elektráren.“

Anne Vadasz Nilssonová, generální ředitelka Swedish Energy Markets Inspectorate

Až 50 000 švédských korun na domácí úložný systém

Ruku v ruce s růstem podílu OZE jde i nutnost vhodně vyřešit akumulaci elektrické energie. A právě k tomu slouží nový dotační program, který má přispět ke zvýšení počtu domácích úložných systémů ve Švédsku.

„Očekáváme, že podpora instalace baterií bude mít dva přínosy – jeden umožní lepší využití solárních elektráren, druhý přispěje k vytvoření chytřejší, flexibilnější a stabilnější sítě.“

Andreas Gustafsson, Swedish Energy Agency

Program startuje v listopadu a na nový systém mohou lidé čerpat až 60 % pořizovacích nákladů do maximální výše 50 000 švédských korun (přibližně 135 000 Kč).

„Samozřejmě baterie stále zůstávají poměrně drahé, ale s novinkami na trhu a prognózami na budoucí snižování pořizovacích nákladů se jeví 50 000 korun jako rozumná úroveň podpory.“

Andreas Gustafsson, Swedish Energy Agency

Zdroj úvodní fotografie: Pixabay