Domů
Elektřina
Tesla začala přijímat objednávky na svou solární střešní krytinu

Tesla začala přijímat objednávky na svou solární střešní krytinu

Společnost Tesla začala přijímat objednávky na svou střešní krytinu s integrovanými fotovoltaickými články. Cena solární krytiny je několikanásobně vyšší než cena klasické střešní krytiny, ovšem při připočtení nákladů na konvenční solární panely je solární krytina Tesly velmi konkurenceschopnou.

Tesla začne s výrobou dvou ze čtyř stylů odhalených v říjnu – krytin z hladkého skla a skla s texturou. Společnost na svých webových stránkách spustila nástroj, díky němuž mohou majitelé domů v USA vypočítat celkové náklady na solární střechu a akumulátory včetně dosažitelných úspor za dobu životnosti střechy.

Zastřešení domu s rozlohou střechy 2 000 čtverečních stop (185 metrů čtverečních) ve státě New York by se 40% pokrytím aktivních solárních krytinových tašek a akumulátorem Powerwall 2 vyšlo po federálních daňových úlevách asi na 50 000 dolarů a v průběhu 30 let by podle kalkulačky Tesly mělo generovat elektrickou energii v hodnotě 64 000 dolarů.

„Ceny jsou lepší, než jsem čekal, lepší než všichni očekávali,“ uvedl Hugh Bromley, analytik společnosti Bloomberg New Energy Finance (BNEF), který byl skeptický ohledně možného dopadu nového produktu na trh.

To je dražší než typická střešní krytina, ale levnější než typická střešní krytina s tradičními solárními panely a bateriemi. Cena za aktivní solární krytinovou tašku dosahuje okolo 42 dolarů za čtvereční stopu, tedy zhruba 11 060 korun za metr čtvereční, což je výrazně nižší cena než předběžný odhad BNEF ve výši 68 dolarů na čtvereční stopu, uvedl Bromley. Neaktivní krytinová taška bude stát 11 dolarů za čtvereční stopu, tedy zhruba 3 000 korun za metr čtvereční. Tesla na krytinu nabízí záruku po dobu životnosti domu.

Cena solární střešní krytiny Tesla za čtvereční stopu včetně práce v porovnání s ostatními druhy krytin (šedá část sloupce) včetně práce (tmavě šedá) a konvenčních solárních panelů (modrá). Zdroj: Bloomberg

Podobně jako v případě předobjednávek elektromobilu Model 3, je nutné, aby zájemci o solární střešní krytinu zaplatili zálohu. Ta činí 1 000 dolarů pro americký trh, v případě objednávky pro Evropu činí záloha 930 euro (zhruba 24 700 korun).

Tesla zajistí celý proces instalace solární střechy, včetně odstranění stávající střechy, návrhu, vyřízení povolení, instalace a údržby. Společnost odhaduje dobu trvání instalace na zhruba týden. Ke konci roku 2017 plánuje společnost na americkém trhu zavést rovněž možnost zajištění financování.

Tesla koupila v listopadu SolarCity, vyrábějící tradiční solární panely, a pracuje na tom, aby přetvořila tuto v současnosti prodělečnou společnost na prémiovou energetickou značku. Prozatímní pokusy jiných společností o začlenění solární technologie přímo do střešních tašek se setkaly s mizivým úspěchem a zůstává otázkou, zda Tesla dokáže se svou solární krytinou oslovit spotřebitele stejně, jako se jí to daří v případě elektromobilů.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.