Domů
Obnovitelné zdroje
Větrné a solární elektrárny měly loni poprvé více než 10% podíl na globální výrobě elektřiny
Větrné elektrárny na poli
Zdroj: Unsplash

Větrné a solární elektrárny měly loni poprvé více než 10% podíl na globální výrobě elektřiny

Globální výroba elektřiny z větrných a solárních elektráren dosáhla loni téměř 3 000 TWh a tvořila tak 10,5 % z celkové produkce elektřiny. Ještě před 10 lety přitom uvedené zdroje neměly na globální výrobě elektřiny ani 1% podíl. Vyplývá to z dat zveřejněných výzkumníky z BloombergNEF (BNEF).

Podle zveřejněných hodnot měly v roce 2021 větrné elektrárny 6,8% podíl na globální výrobě elektřiny a solární elektrárny potom 3,7% podíl. Celkově bylo ve světě z bezemisních zdrojů, mezi které kromě obnovitelných zdrojů BNEF započítává také jaderné elektrárny, vyrobeno 39 % elektřiny.

BNEF dále uvedl, že od roku 2017 tvoří větrné a solární elektrárny většinu nově zprovozněného výkonu. Pouze za první tři čtvrtletí loňského roku bylo do sítě připojeno 364 GW nového výkonu v těchto zdrojích.

"Obnovitelné zdroje jsou nyní základní volbou pro většinu zemí, které řeší rozšiřování nebo nahrazování výrobní kapacity elektráren," uvedla Luiza Demôrová, ředitelka pro energetický přechod v BNEF, a dodala, že země se k obnovitelným zdrojům přiklánějí už nejen kvůli dotacím či nařízením, ale stále častěji také kvůli konkurenceschopnosti těchto zdrojů.

Podle BNEF byly v loňském roce z pohledu nově instalovaného výkonu u zhruba poloviny sledovaných zemí na čele solární elektrárny.

Nejpopulárnější zdroje z pohledu nově instalovaného výkonu ve vybraných zemích a srovnání globálních hodnot za roky 2012 a 2021. Zdroj: BNEF Nejpopulárnější zdroje elektřiny z pohledu nově instalovaného výkonu ve vybraných zemích a srovnání globálních hodnot za roky 2012 a 2021. Zdroj: BNEF

Rostla i spotřeba elektřiny a emise CO2

S tím, jak se loni globální ekonomika zotavovala z pandemie COVID-19, vzrostla meziročně spotřeba elektřiny o 5,6 %. Kombinace růstu poptávky, nižší výroby elektřiny z vodních elektráren a rostoucích cen zemního plynu znamenala, že se na trh dostalo více uhelných elektráren.

"Výroba elektřiny z uhelných elektráren vzrostla mezi lety 2020 a 2021 o rekordních 8,5 % (nárůst o 750 TWh) na 9 600 TWh. Více než 85 % z této výroby připadalo na 10 zemí, přičemž pouze Čína, Indie a USA stály za 72 %," dodal BNEF.

Emise CO2 ze sektoru výroby elektřiny vzrostly loni v důsledku vyšší výroby elektřiny z uhlí meziročně o 7 % na nový rekord ve výši 13 600 mil. tun.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(36)
Ivan Švančara
1. říjen 2022, 13:07

preco k obrovskemu uspechu obcasnych zdrojov nepridali aj rekordnu cenu elektriny? Aha, lebo medved na 4, maco.

Petr Hariprasad Hajič
2. říjen 2022, 08:37

Nic jste nevysvětlil. Elektřina je drahá kvůli plynu. Jistě, plynové zdroje se budují také jako pomocné zdroje pro OZE, ale tím mohou stejně tak dobře posloužit uhelné elektrárny, nebo jakékoli jiné. Problém je válka na Ukrajině a nedržování obchodních smluv ze strany Ruské federace. Takže opravdu nevím, proč se vyjadřujete tak nelogicky k výrobě elektřiny z OZE. Samotná výroba energie z OZE vychází velmi levně.

Slavomil Vinkler
2. říjen 2022, 10:42

Samotná výroba na patě zdroje ano, ale to je v zásadě úmyslný fejk.

Hospodářství potřebuje výrobu trvale. K nákladům na stavbu OZE musíte započítat stavbu: uhelných a plynových elektráren, co ale pojedou jen občas, stavbu bateriových akumulátorů co jsou neobyčejně nákladné a pojedou jen občas, a výstavbu vedení od OZE ke spotřebičům. A najednou se musí vyplatit (tj. zaplatit) náklady 5 násobné.

No a cena EE tomu odpovídá. Vůbec nejde o plyn, to je součást té lži.

Petr Hariprasad Hajič
4. říjen 2022, 18:18

Na vyrovnávání špiček postačí uplně bateriová úložiště v kombinaci s vodíkem. Pravda, píšu něco, co ještě není ani v Německu a ani jinde. Bateriová úložiště nejsou zdaleka tak nákladná, jak píšete. Rozhodně ne nové technologie, jako například Na-ion.

Ten pětinásobný růst jse vzal kde? Máte odkaz?

Znovu opakuji, že elektřina je drahá kvůli plynu a kvůli tomu, jak je nastavená nabídka a poptávka. I marginální komodita, jakou plyn bezesporu v energetice je (cca 20%), může velmi neblaze zvyšovat cenu elektřiny jen díky tomu, že je cena stanovovaná podle chybných kritérií (nejvyšši cena jedné komodity bere vše). Tato cena má velmi málo společného s tím, jaké jsou skutečné náklady na výrobu a distribuci (stabilizaci).

richie
5. říjen 2022, 15:57

ad Petr Hariprasad Hajič 4. říjen 2022, 18:18

Na vyrovnávání špiček postačí uplně bateriová úložiště v kombinaci s vodíkem.

nie .. zbytocna komplikacia, staci zacat vyuzivat studenu fuziu .. je to vyhodnejsie, ekologickejsie, lacnejsie, ... ... a asi rovnako rychlo nasaditelne ;)

Pravda, píšu něco, co ještě není ani v Německu a ani jinde.

ak to este nie je, tak sa s tym predsa neda pocitat a ani argumentovat ...

Bateriová úložiště nejsou zdaleka tak nákladná, jak píšete. Rozhodně ne nové technologie, jako například Na-ion.

ehm .. podla poslednych udajov EIA vychadza LCOE pre baterky ~125$/MWh .. ked k tomu pripocitam este cenu OZE 50~90(150)$/MWh tak mame na svete superlacnu cistu elektrinu ..

mimochodom, len nemecko by potrebovalo - aspon pre minimalnu regulaciu/stabilizaciu na dennej urovni (teda ziadna viacdenna ci dlhodobejsia zaloha) takmer cez 1500 baterkarni ako je MossLanding .. alebo 10x tolko Muskovych baterkarni ako postavil v australii..

snivajte s nami ..

richie
3. říjen 2022, 18:48

ad Petr Hariprasad Hajič 2. říjen 2022, 08:37

Samotná výroba energie z OZE vychází velmi levně.

poprosim vysvetlit trochu obsirnejsie - co to je samotna vyroba a co to je "levne"

pretoze v nemecku maju uz viac ako rok problem obsadit aukcie s ~20rocnou dotaciou na VTE ~50~80EUR/MWh, resp. 80~90EUR/MWh pri FVE ..

Petr Hariprasad Hajič
5. říjen 2022, 05:05

Nepletete si dotaci a nabídku výkupní ceny? Výkupní cena a výrobní cena jsou taky dvě rozdílné položky. A prodejní cena je zase něco jiného a dotace zase něco jiného.

Emil
5. říjen 2022, 07:23

V německých výkupních aukcích nejde o výkupní cenu ale o minimální výkupní cenu, s výjimkou jedné inovativní inovativní aukce, kde jde o čistou dotaci.

richie
5. říjen 2022, 15:59

ehm .. a aky to ma vztah k povedanemu?

co takto odpovedat na konkretnu otazku a neodbiehat inde?

Zbyněk Poisl
3. říjen 2022, 19:32

Ovšem následná stabilizace sítě je tak drahá, že se OZE nevyplatí ani dnes ani v budoucnosti!

Rejpal
1. říjen 2022, 14:59

A co když to interpretuji tak , že za 10 let vzrostla výroba elektřiny z konvenčních zdrojů takže OZE nenahradily ani nárust spotřeby natož pak 1 molekulu CO2.... Kdyby server informoval objektivně o rozvoji energetiky pak by taky byl záplav zpráv o otevírání nových dolů na uhlí , nových uhelných elektráren, růst počtu automobilů se spalovacím motorem - to je totiž objektivní realita.

Vladimír Šťastný
1. říjen 2022, 15:48

Další věc je, z jakého instalovaného výkonu ten podíl pochází. Kdybychom stavěli 3-4 uhelky abychom dostali výkon jediné, mohli jsme mít drahou elektřinu už dávno:-))))

Petr Hariprasad Hajič
2. říjen 2022, 08:40

To byste musel podložit nějakou statistikou. Pokud výrobaba klesla a teď zase stoupá, neznamená to, že celkově vzrostla, když si uděláte jenom nějaké delta mezi posledními dvěma roky.

Milan Vaněček
1. říjen 2022, 18:03

Objektivní realita je, že v roce 2022 bylo ve světě dosaženo již přes 1 TW instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren a tyto FVE spolu s VtE vyrobily v roce 2021 přes 10 % celosvětové výroby elektřiny.

Takže roční výrobu v elektrárnách vodních ještě nepředstihly, ale výrobu v elektrárnách jaderných již ano.

A jak to vypadá s fotovoltaikou do budoucna?

Takto:

‘The first terawatt of solar PV installed globally took some 70 years to achieve, while the second will likely take only three’

Leading solar researchers from around the world are meeting for the first time in four years in Milan, Italy, for the 8th World Conference on Photovoltaic Energy Conversion (WCPEC-8).

Takže za pouhé 3 roky se očekává zdvojnásobení podílu FVE na celosvětové výrobě elektřiny.

Ve světě se neustále budují nové zdroje výroby elektrické energie, z nich nejvíce se budují obnovitelné zdroje.

V příkrém kontrastu s tím je politika zavírání elektráren v Německu a odstavení poloviny JE ve Francii. Proto je v EU elektřina nesmyslně drahá, což ničí evropský průmysl a tu část EU obyvatelstva s podprůměrnými výdělky.

Vladimír Šťastný
1. říjen 2022, 19:40

Na druhou stranu OZE provází aureola úžasně levného zdroje, který nás vytrhne ze současného svrabu. Tak ať vytrhuje, má volné pole. Může nás zavalit lacinou energií a konečně jednoznačně zvítězit. Tak do toho.

hellokitty
2. říjen 2022, 10:50

mna uz OZE vytrhuje, za elektrinu platim iba 1/3 toho co predtym, vas nevytrhuje akurat vlastna neschopnost si levnu elektrinu zabezpecit a preto musite vyplakavat po internete aka je ta elektrina draha, toto vsak neplati pre vsetkych

Jan Stehlik
1. říjen 2022, 19:40

Dobře jste to napsal . Občasné zdroje mají přednostní právo ve výkupu a stabilní zdroje jsou trestány a majitelé je tedy odstavují . Výsledkem je nedostatek zdroju a logický nárust cen (vzácné zboží)

Rejpal
1. říjen 2022, 21:42

Víte pane Vaněčku , já se nepřu o to ,že FVE mají velkou budoucnost a zejména v teplých zemích mohou být hlavním zdrojem energie vůbec. Pokud si vyřeší akumulaci na řádově 1 den což by mohly zabezpečit velké vodní elektrárny pak by to mohlo fungovat, ale posledních 10 let to tak prostě nebylo a nemá smysl si něco nalhávat. Cenově velké FVE dávají u nás 1kWh asi za cca 4 kč bez akumulace a bez záloh, ale také bez dotací. Levné zdroje to nejsou, drahé také úplně ne , problém je spíše v celkové ceně elektřiny , kdy do ní prostě musí být započtena cela záloh a stabilizace sítě. V České republice přestanou být FVE rentabilní v okamžiku , kdy jejich výkon v létě v poledne překročí asi 2/3 zatížení. Pak totiž bude prudce klesat cena el. energie a nastane kanibalizační efekt. Když bude zataženo , pak se to samozřejmě nestane jenže to zase majitel FVE bude mít malé prodeje. Musela by se dost změnit celá energetika aby FVE mohly mít velký podíl na výrobě alespoň v létě , protože by to vyžadovalo , aby byla velká spotřeba elektřiny v době dovolených a to mezi 10-16 hodinou a ještě v závislosti na oblačnosti což je dost obtížné docílit v opačném případě cena elektřiny klesne k nule.... a jestli stát zastropuje cenu elektřiny na 180 Eurech pak protože ty zdroje dají většinu elektřiny právě v době malé oblačnosti kdy je slunce vysoko pak jejich průměrná prodejní cena elektřiny bude tak nízká , že se rozvoj FVE zastaví - nebude to rentabilní.

Petr Hariprasad Hajič
2. říjen 2022, 08:50

Děláte stejnou chybu jako mnozí před vámi. Vůbec nepočítáte s nebývalým boomem bateriových úložišť. Ano, zatím jsou zdrahá, ale cena pořád půjde dolů. O tom nepochybuji. Je toho tolik ve vývoji (a nejen Li-ion), že se v brzké době dočkáme. Pak to bude nějakou dobu trvat, než se to rozeběhne ve velkém, ale myslím, že se toho ještě dožiju. Dost jsme zaspali ve vodíku, který potřebujeme, pokud chceme nahradit zemní plyn paroplynových elektráren, ale i na tomto poli se začíná intenzívně pracovat. Pokud tyhle zdroje spárujeme tak, jako jsou dnes spárované OZE a proplynové, vodní a přečerpávací elektrárny. Intermitentní zdroje přestanou být z hlediska spiček a kolísání dodávek nevýhodné.

Miloslav Černý
2. říjen 2022, 10:11

Vcelku vystižně popsáno, jakou realnou cestou se lze vydat. V tomto případě úspěch se může jenom odvíjet od lidského úsilí v angažovanosti v tomto směru. Tak lze docílit i postupného odpojení jádra. Čím větší nasazení, tím blíže nezávislost na dovozu této strategické komodity.

Slavomil Vinkler
2. říjen 2022, 17:00

No boom úložišť nevidět. Baterií není zatím dost ani pro auta, a píše se, že chybí suroviny. H2 je podle různých způsobů využití a skladování s efektivitou (účinností konverze) tak na 30-3% vstupní EE. .

Vladimír Šťastný
2. říjen 2022, 18:12

Petr Hariprasad Hajič Opravdu? A proč tedy nejdou dolů ceny baterií elektroaut? Zdražují a zdražují i elektroauta a to docela brutálně.

hellokitty
2. říjen 2022, 20:20

zdrazuje vsetko lebo je inflacia, nie iba baterie a elektroauta, ze mate maslo pomaly za 70 korun ste si nevsimol?

richie
5. říjen 2022, 16:01

hmm to nie je celkom pravda..pretoze ceny LiFePO4 bateriek vybehli na takmer dvojnasobok uz predrokom.. a to este inflacia poriadne nezacala

hellokitty
7. říjen 2022, 09:30

neviem kde ceny LFP bateriek vybehli na dvojnasobok, ked sa divam na aktualnu cenu baterky, ktoru mam doma a ktoru som kupoval v roku 2018, tak jej cena je o 75 korun nizsia

Milan Vaněček
2. říjen 2022, 10:37

Pane Rejpale, když máte špatná vstupní data či nedostatek informací, tak musíte docházet k chybným závěrům.

1) vaše tvrzení "Cenově velké FVE dávají u nás 1kWh asi za cca 4 kč bez akumulace a bez záloh, ale také bez dotací" není správné pro naši oblast (Německo, Polsko, ČR), němci umí velké FVE postavit, že dodávají 1kWh za 1,25 Kč (viz PPA v Německu a Polsku, nyní, kvůli vysoké poptávce o desetníky výše).

2) vaše tvrzení "V České republice přestanou být FVE rentabilní v okamžiku , kdy jejich výkon v létě v poledne překročí asi 2/3 zatížení" vychází ze starých zkušeností. Přemrštěné dotace v ČR způsobily orientaci všech panelů na jih s cílem maximálního ročního výkonu a tedy maximálního zisku z dotací.

V současnosti, když Vám nepůjde jen o těžbu dotací, jsou výhodnější jiné orientace panelů, které Vám dají vyšší výkon ráno či k večeru na úkor silnějšího snížení výkonu v poledne. To se už běžně používá, začne to být masivně rozšířené až skončí dotace do výroby a zůstanou jen dotace investiční (ty jsou stále potřebné například pro dražší fotovoltaiku na střechách).

3) Rozvoj fotovoltaiky se rozhodně nezastaví do roku 2050, naopak, tempa růstu ve světě jsou obrovská, naštěstí i růst investic do výroby panelů je celosvětově obrovský, je to unikátní příležitost nejen pro Čínu, ale i celou Asii, USA i EU.

Jimi
2. říjen 2022, 14:23

Za deset let (2032) budou vitr+slunce vyrabet pres pulku elektriny (navysene o elektromobily). A to je fakt se kterym se hodne lidi nedokaze smirit

Slavomil Vinkler
2. říjen 2022, 17:06

No možné to je, ale více už technicky nelze, i kdyby byl instalovaný výkon jakýkoli. Ono totiž cca 1/2 roku nefouká a cca 2/3 roku nesvítí slunce.

Martin Prokš
2. říjen 2022, 19:54

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Dobrý den, Trošku si zahraju na autora extrémní sociální sci-fi. Teda doufám, že jen extrémní. Ono není problém aby Občasné Zdroje Energie pokrývali 100% světové výroby a spotřeby. Opravdu ne. Alespoň podle aktuálně vládnoucích ideologů. Jen o té druhé straně mince se nějak všeobecně nemluví. Že to bude znamenat elektřinu jen v době kdy to svítí a fouká, pro většinu obyvatelstva bude elektřina nedostupná i tak. Průmysl nebude existovat, tím nebudou hnojiva ani stroje na obdělávání půdy, pěstování a zpracování plodin do potravin a jejich distribuci do měst. Síť vodovodů se rozpadne, voda nepoteče. Síť odpadních vod se rozpadne, odpady nebudou čerpány do čističek, nebudou odtékat z měst a vesnic. O zásobování ostatním spotřebním zbožím a medikamenty nemluvě. Všichni se vlastně staneme takovými evropskými Amishy. Jen místo víry v Boha budeme uctívat svatou Grétu, proroka velké matky jménem Gaia. A samozřejmě nás několik let hladomoru a nemocí zredukuje tak na 1/10 populace. Přežijí jen ti nejsilnější přesně dle teorie sociálního Darwinismu. A průběžně nás budou válcovat vlny muslimských nájezdníků, kteří na velké většině Evropy zavedou nový Chalífát. Otázka je, zda evropany nepřeválcují úplně a evropané nezaniknou jako svého času národy starého Řecka, nebo později původní egypťané co jsou dnes zbytky koptů. Nicméně s úpadkem Evropy a jejích sociálních benefitů asi tlak nájezdníků nebude tak silný a přinejmenším severnější část Evropy pro ně bude vysoce nehostinná a moc se tam až na občasné loupeživé výpravy nepohrnou. No ale to už jsme od energetiky opravdu odbočili úplně mimo a ani bych se nezlobil, kdyby tento post redakce nezveřejnila, nebo smazala.
.

hellokitty
8. říjen 2022, 12:44

slunce nesviti 4/5 roku, pokial to beriete uplne na kost, ze v noci nesvieti, inak slnko svieti relativne dost okrem listopadu, prosinca a ledna

pocas roka svieti dost na to, aby dokazalo pri dostatocnej kapacite plnit v lete zasobniky energie na zimu, nech uz to bude nejaky tekuty piesok, stlaceny vzduch, vodik, metan, cokolvek

Slavomil Vinkler
3. říjen 2022, 09:04

A kolik je instalovaný výkon větrníků nevíte náhodou? Strýček googl mi to nesdělil.

Zbyněk Poisl
3. říjen 2022, 07:43

Ještě by bylo vhodné uvést, jaký je poměr instalovaných výkonů v poměru k vyrobenému množství energie. Pak by bylo hezky vidět, že OZE jsou jen drahá hračka, která nic nevyrábí......

Slavomil Vinkler
3. říjen 2022, 09:31

No pokud jsem dobře hledal , instalovaný výkon Německa v OZE je cca 65GW, tj půlroční výroba 100% možná je cca 300TWh z OZE a celkově spotřebováno cca taky 300 TWh. a z toho 50% OZE. Tj. při letos velmi výhodných podmínkách je využití OZE na těch 50% zbytek uhlí a plyn.

Lze očekávat, že při dalším růstu instalace OZE už nebude výkon ani kam dávat, ani kde skladovat.

richie
3. říjen 2022, 14:25

instalovany vykon nemecka pre nahodne zdroje je nasledovny (udaje za rok 2021):

FVE: 63GW

VTE onshore: 57GW

VTE offshore: 8GW

co sa tyka spolocneho instalovaneho vykonu tvoria cca 54% celkoveho instaloveneho vykonu vyroby EE v nemecku .. a za minuly rok "dodali" az 32% EE vyrobenej v nemecku "dodali" v uvodzovkach preto, ze je v tom zapocitana aj "zmarena", ale zaplatena vyroba .. ci je tam zahrnuta aj "akoze vyroba" - teda ked uz ako posledny stupen ochrany prenosovej siete ich museli obmedzit/vypnut (ale stale zaplatit ako keby vyrabali) to som uz nenasiel

a este je potrebne si uvedomit, ze tych 32% z celkovej vyroby je aj preto, ze tieto "OZE" maju prioritu odberu a kvoli nim (ak sa im nahodov dari) znizuju vyrobu zo stabilnych zdrojov - akby teoreticky mohli ostatne zdroje ist vo svojom optime, tak to percento vyrobenej EE z OZE by bolo vyrazne nizsie (len redispecing za 2021 bol ~22TWh)

a zamerne som tu nepocital z dalsimi obnovitelnymi zdrojmi - ako je hydro (zadrzne aj precerpavacie elektrarne) a hlavne "ekologicke" spalovanie "biomasy" (citaj hlavne dovezeneho dreva z pralesov) - ktore ale tiez prispievaju do kolonky OZE - ale nie su take nestabilne zdroje

richie
3. říjen 2022, 14:33

a este k efektivite nemeckych "OZE" pri vyrobe EE (aka kapacity faktor za rok 2021)

FVE: 9%

VTE onshore: 18%

VTE offshore: 35%

celkovo "OZE" v nemecku ma efektivitu ~14%

Slavomil Vinkler
3. říjen 2022, 15:04

Jen jsem chtěl doložit čísly, že při vhodných podmínkách OZE saturují spotřebu a při nevhodných (trvání asi 50-70% času dle situace v roce) musí jet něco jiného.

Stav se dalším budováním OZE nemůže zlepšit, protože při vhodném počasí více výroby z OZE není kam dávat, a naopak v nevhodném počasí prostě není z co OZE brát.

Bez akumulace a ta není a tak brzo nebude.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se