Větrné a solární elektrárny měly loni poprvé více než 10% podíl na globální výrobě elektřiny
Globální výroba elektřiny z větrných a solárních elektráren dosáhla loni téměř 3 000 TWh a tvořila tak 10,5 % z celkové produkce elektřiny. Ještě před 10 lety přitom uvedené zdroje neměly na globální výrobě elektřiny ani 1% podíl. Vyplývá to z dat zveřejněných výzkumníky z BloombergNEF (BNEF).
Podle zveřejněných hodnot měly v roce 2021 větrné elektrárny 6,8% podíl na globální výrobě elektřiny a solární elektrárny potom 3,7% podíl. Celkově bylo ve světě z bezemisních zdrojů, mezi které kromě obnovitelných zdrojů BNEF započítává také jaderné elektrárny, vyrobeno 39 % elektřiny.
BNEF dále uvedl, že od roku 2017 tvoří větrné a solární elektrárny většinu nově zprovozněného výkonu. Pouze za první tři čtvrtletí loňského roku bylo do sítě připojeno 364 GW nového výkonu v těchto zdrojích.
"Obnovitelné zdroje jsou nyní základní volbou pro většinu zemí, které řeší rozšiřování nebo nahrazování výrobní kapacity elektráren," uvedla Luiza Demôrová, ředitelka pro energetický přechod v BNEF, a dodala, že země se k obnovitelným zdrojům přiklánějí už nejen kvůli dotacím či nařízením, ale stále častěji také kvůli konkurenceschopnosti těchto zdrojů.
Podle BNEF byly v loňském roce z pohledu nově instalovaného výkonu u zhruba poloviny sledovaných zemí na čele solární elektrárny.
Nejpopulárnější zdroje elektřiny z pohledu nově instalovaného výkonu ve vybraných zemích a srovnání globálních hodnot za roky 2012 a 2021. Zdroj: BNEF
Rostla i spotřeba elektřiny a emise CO2
S tím, jak se loni globální ekonomika zotavovala z pandemie COVID-19, vzrostla meziročně spotřeba elektřiny o 5,6 %. Kombinace růstu poptávky, nižší výroby elektřiny z vodních elektráren a rostoucích cen zemního plynu znamenala, že se na trh dostalo více uhelných elektráren.
"Výroba elektřiny z uhelných elektráren vzrostla mezi lety 2020 a 2021 o rekordních 8,5 % (nárůst o 750 TWh) na 9 600 TWh. Více než 85 % z této výroby připadalo na 10 zemí, přičemž pouze Čína, Indie a USA stály za 72 %," dodal BNEF.
Emise CO2 ze sektoru výroby elektřiny vzrostly loni v důsledku vyšší výroby elektřiny z uhlí meziročně o 7 % na nový rekord ve výši 13 600 mil. tun.
Mohlo by vás zajímat:
preco k obrovskemu uspechu obcasnych zdrojov nepridali aj rekordnu cenu elektriny? Aha, lebo medved na 4, maco.
Nic jste nevysvětlil. Elektřina je drahá kvůli plynu. Jistě, plynové zdroje se budují také jako pomocné zdroje pro OZE, ale tím mohou stejně tak dobře posloužit uhelné elektrárny, nebo jakékoli jiné. Problém je válka na Ukrajině a nedržování obchodních smluv ze strany Ruské federace. Takže opravdu nevím, proč se vyjadřujete tak nelogicky k výrobě elektřiny z OZE. Samotná výroba energie z OZE vychází velmi levně.
Samotná výroba na patě zdroje ano, ale to je v zásadě úmyslný fejk.
Hospodářství potřebuje výrobu trvale. K nákladům na stavbu OZE musíte započítat stavbu: uhelných a plynových elektráren, co ale pojedou jen občas, stavbu bateriových akumulátorů co jsou neobyčejně nákladné a pojedou jen občas, a výstavbu vedení od OZE ke spotřebičům. A najednou se musí vyplatit (tj. zaplatit) náklady 5 násobné.
No a cena EE tomu odpovídá. Vůbec nejde o plyn, to je součást té lži.
Na vyrovnávání špiček postačí uplně bateriová úložiště v kombinaci s vodíkem. Pravda, píšu něco, co ještě není ani v Německu a ani jinde. Bateriová úložiště nejsou zdaleka tak nákladná, jak píšete. Rozhodně ne nové technologie, jako například Na-ion.
Ten pětinásobný růst jse vzal kde? Máte odkaz?
Znovu opakuji, že elektřina je drahá kvůli plynu a kvůli tomu, jak je nastavená nabídka a poptávka. I marginální komodita, jakou plyn bezesporu v energetice je (cca 20%), může velmi neblaze zvyšovat cenu elektřiny jen díky tomu, že je cena stanovovaná podle chybných kritérií (nejvyšši cena jedné komodity bere vše). Tato cena má velmi málo společného s tím, jaké jsou skutečné náklady na výrobu a distribuci (stabilizaci).
ad Petr Hariprasad Hajič 4. říjen 2022, 18:18
Na vyrovnávání špiček postačí uplně bateriová úložiště v kombinaci s vodíkem.
nie .. zbytocna komplikacia, staci zacat vyuzivat studenu fuziu .. je to vyhodnejsie, ekologickejsie, lacnejsie, ... ... a asi rovnako rychlo nasaditelne ;)
Pravda, píšu něco, co ještě není ani v Německu a ani jinde.
ak to este nie je, tak sa s tym predsa neda pocitat a ani argumentovat ...
Bateriová úložiště nejsou zdaleka tak nákladná, jak píšete. Rozhodně ne nové technologie, jako například Na-ion.
ehm .. podla poslednych udajov EIA vychadza LCOE pre baterky ~125$/MWh .. ked k tomu pripocitam este cenu OZE 50~90(150)$/MWh tak mame na svete superlacnu cistu elektrinu ..
mimochodom, len nemecko by potrebovalo - aspon pre minimalnu regulaciu/stabilizaciu na dennej urovni (teda ziadna viacdenna ci dlhodobejsia zaloha) takmer cez 1500 baterkarni ako je MossLanding .. alebo 10x tolko Muskovych baterkarni ako postavil v australii..
snivajte s nami ..
ad Petr Hariprasad Hajič 2. říjen 2022, 08:37
Samotná výroba energie z OZE vychází velmi levně.
poprosim vysvetlit trochu obsirnejsie - co to je samotna vyroba a co to je "levne"
pretoze v nemecku maju uz viac ako rok problem obsadit aukcie s ~20rocnou dotaciou na VTE ~50~80EUR/MWh, resp. 80~90EUR/MWh pri FVE ..
Nepletete si dotaci a nabídku výkupní ceny? Výkupní cena a výrobní cena jsou taky dvě rozdílné položky. A prodejní cena je zase něco jiného a dotace zase něco jiného.
V německých výkupních aukcích nejde o výkupní cenu ale o minimální výkupní cenu, s výjimkou jedné inovativní inovativní aukce, kde jde o čistou dotaci.
ehm .. a aky to ma vztah k povedanemu?
co takto odpovedat na konkretnu otazku a neodbiehat inde?
Ovšem následná stabilizace sítě je tak drahá, že se OZE nevyplatí ani dnes ani v budoucnosti!
A co když to interpretuji tak , že za 10 let vzrostla výroba elektřiny z konvenčních zdrojů takže OZE nenahradily ani nárust spotřeby natož pak 1 molekulu CO2.... Kdyby server informoval objektivně o rozvoji energetiky pak by taky byl záplav zpráv o otevírání nových dolů na uhlí , nových uhelných elektráren, růst počtu automobilů se spalovacím motorem - to je totiž objektivní realita.
Další věc je, z jakého instalovaného výkonu ten podíl pochází. Kdybychom stavěli 3-4 uhelky abychom dostali výkon jediné, mohli jsme mít drahou elektřinu už dávno:-))))
To byste musel podložit nějakou statistikou. Pokud výrobaba klesla a teď zase stoupá, neznamená to, že celkově vzrostla, když si uděláte jenom nějaké delta mezi posledními dvěma roky.
Objektivní realita je, že v roce 2022 bylo ve světě dosaženo již přes 1 TW instalovaného výkonu fotovoltaických elektráren a tyto FVE spolu s VtE vyrobily v roce 2021 přes 10 % celosvětové výroby elektřiny.
Takže roční výrobu v elektrárnách vodních ještě nepředstihly, ale výrobu v elektrárnách jaderných již ano.
A jak to vypadá s fotovoltaikou do budoucna?
Takto:
‘The first terawatt of solar PV installed globally took some 70 years to achieve, while the second will likely take only three’
Leading solar researchers from around the world are meeting for the first time in four years in Milan, Italy, for the 8th World Conference on Photovoltaic Energy Conversion (WCPEC-8).
Takže za pouhé 3 roky se očekává zdvojnásobení podílu FVE na celosvětové výrobě elektřiny.
Ve světě se neustále budují nové zdroje výroby elektrické energie, z nich nejvíce se budují obnovitelné zdroje.
V příkrém kontrastu s tím je politika zavírání elektráren v Německu a odstavení poloviny JE ve Francii. Proto je v EU elektřina nesmyslně drahá, což ničí evropský průmysl a tu část EU obyvatelstva s podprůměrnými výdělky.
Na druhou stranu OZE provází aureola úžasně levného zdroje, který nás vytrhne ze současného svrabu. Tak ať vytrhuje, má volné pole. Může nás zavalit lacinou energií a konečně jednoznačně zvítězit. Tak do toho.
mna uz OZE vytrhuje, za elektrinu platim iba 1/3 toho co predtym, vas nevytrhuje akurat vlastna neschopnost si levnu elektrinu zabezpecit a preto musite vyplakavat po internete aka je ta elektrina draha, toto vsak neplati pre vsetkych
Dobře jste to napsal . Občasné zdroje mají přednostní právo ve výkupu a stabilní zdroje jsou trestány a majitelé je tedy odstavují . Výsledkem je nedostatek zdroju a logický nárust cen (vzácné zboží)
Víte pane Vaněčku , já se nepřu o to ,že FVE mají velkou budoucnost a zejména v teplých zemích mohou být hlavním zdrojem energie vůbec. Pokud si vyřeší akumulaci na řádově 1 den což by mohly zabezpečit velké vodní elektrárny pak by to mohlo fungovat, ale posledních 10 let to tak prostě nebylo a nemá smysl si něco nalhávat. Cenově velké FVE dávají u nás 1kWh asi za cca 4 kč bez akumulace a bez záloh, ale také bez dotací. Levné zdroje to nejsou, drahé také úplně ne , problém je spíše v celkové ceně elektřiny , kdy do ní prostě musí být započtena cela záloh a stabilizace sítě. V České republice přestanou být FVE rentabilní v okamžiku , kdy jejich výkon v létě v poledne překročí asi 2/3 zatížení. Pak totiž bude prudce klesat cena el. energie a nastane kanibalizační efekt. Když bude zataženo , pak se to samozřejmě nestane jenže to zase majitel FVE bude mít malé prodeje. Musela by se dost změnit celá energetika aby FVE mohly mít velký podíl na výrobě alespoň v létě , protože by to vyžadovalo , aby byla velká spotřeba elektřiny v době dovolených a to mezi 10-16 hodinou a ještě v závislosti na oblačnosti což je dost obtížné docílit v opačném případě cena elektřiny klesne k nule.... a jestli stát zastropuje cenu elektřiny na 180 Eurech pak protože ty zdroje dají většinu elektřiny právě v době malé oblačnosti kdy je slunce vysoko pak jejich průměrná prodejní cena elektřiny bude tak nízká , že se rozvoj FVE zastaví - nebude to rentabilní.
Děláte stejnou chybu jako mnozí před vámi. Vůbec nepočítáte s nebývalým boomem bateriových úložišť. Ano, zatím jsou zdrahá, ale cena pořád půjde dolů. O tom nepochybuji. Je toho tolik ve vývoji (a nejen Li-ion), že se v brzké době dočkáme. Pak to bude nějakou dobu trvat, než se to rozeběhne ve velkém, ale myslím, že se toho ještě dožiju. Dost jsme zaspali ve vodíku, který potřebujeme, pokud chceme nahradit zemní plyn paroplynových elektráren, ale i na tomto poli se začíná intenzívně pracovat. Pokud tyhle zdroje spárujeme tak, jako jsou dnes spárované OZE a proplynové, vodní a přečerpávací elektrárny. Intermitentní zdroje přestanou být z hlediska spiček a kolísání dodávek nevýhodné.
Vcelku vystižně popsáno, jakou realnou cestou se lze vydat. V tomto případě úspěch se může jenom odvíjet od lidského úsilí v angažovanosti v tomto směru. Tak lze docílit i postupného odpojení jádra. Čím větší nasazení, tím blíže nezávislost na dovozu této strategické komodity.
No boom úložišť nevidět. Baterií není zatím dost ani pro auta, a píše se, že chybí suroviny. H2 je podle různých způsobů využití a skladování s efektivitou (účinností konverze) tak na 30-3% vstupní EE. .
Petr Hariprasad Hajič Opravdu? A proč tedy nejdou dolů ceny baterií elektroaut? Zdražují a zdražují i elektroauta a to docela brutálně.
zdrazuje vsetko lebo je inflacia, nie iba baterie a elektroauta, ze mate maslo pomaly za 70 korun ste si nevsimol?
hmm to nie je celkom pravda..pretoze ceny LiFePO4 bateriek vybehli na takmer dvojnasobok uz predrokom.. a to este inflacia poriadne nezacala
neviem kde ceny LFP bateriek vybehli na dvojnasobok, ked sa divam na aktualnu cenu baterky, ktoru mam doma a ktoru som kupoval v roku 2018, tak jej cena je o 75 korun nizsia
Pane Rejpale, když máte špatná vstupní data či nedostatek informací, tak musíte docházet k chybným závěrům.
1) vaše tvrzení "Cenově velké FVE dávají u nás 1kWh asi za cca 4 kč bez akumulace a bez záloh, ale také bez dotací" není správné pro naši oblast (Německo, Polsko, ČR), němci umí velké FVE postavit, že dodávají 1kWh za 1,25 Kč (viz PPA v Německu a Polsku, nyní, kvůli vysoké poptávce o desetníky výše).
2) vaše tvrzení "V České republice přestanou být FVE rentabilní v okamžiku , kdy jejich výkon v létě v poledne překročí asi 2/3 zatížení" vychází ze starých zkušeností. Přemrštěné dotace v ČR způsobily orientaci všech panelů na jih s cílem maximálního ročního výkonu a tedy maximálního zisku z dotací.
V současnosti, když Vám nepůjde jen o těžbu dotací, jsou výhodnější jiné orientace panelů, které Vám dají vyšší výkon ráno či k večeru na úkor silnějšího snížení výkonu v poledne. To se už běžně používá, začne to být masivně rozšířené až skončí dotace do výroby a zůstanou jen dotace investiční (ty jsou stále potřebné například pro dražší fotovoltaiku na střechách).
3) Rozvoj fotovoltaiky se rozhodně nezastaví do roku 2050, naopak, tempa růstu ve světě jsou obrovská, naštěstí i růst investic do výroby panelů je celosvětově obrovský, je to unikátní příležitost nejen pro Čínu, ale i celou Asii, USA i EU.
Za deset let (2032) budou vitr+slunce vyrabet pres pulku elektriny (navysene o elektromobily). A to je fakt se kterym se hodne lidi nedokaze smirit
No možné to je, ale více už technicky nelze, i kdyby byl instalovaný výkon jakýkoli. Ono totiž cca 1/2 roku nefouká a cca 2/3 roku nesvítí slunce.
Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze .
slunce nesviti 4/5 roku, pokial to beriete uplne na kost, ze v noci nesvieti, inak slnko svieti relativne dost okrem listopadu, prosinca a ledna
pocas roka svieti dost na to, aby dokazalo pri dostatocnej kapacite plnit v lete zasobniky energie na zimu, nech uz to bude nejaky tekuty piesok, stlaceny vzduch, vodik, metan, cokolvek
A kolik je instalovaný výkon větrníků nevíte náhodou? Strýček googl mi to nesdělil.
Ještě by bylo vhodné uvést, jaký je poměr instalovaných výkonů v poměru k vyrobenému množství energie. Pak by bylo hezky vidět, že OZE jsou jen drahá hračka, která nic nevyrábí......
No pokud jsem dobře hledal , instalovaný výkon Německa v OZE je cca 65GW, tj půlroční výroba 100% možná je cca 300TWh z OZE a celkově spotřebováno cca taky 300 TWh. a z toho 50% OZE. Tj. při letos velmi výhodných podmínkách je využití OZE na těch 50% zbytek uhlí a plyn.
Lze očekávat, že při dalším růstu instalace OZE už nebude výkon ani kam dávat, ani kde skladovat.
instalovany vykon nemecka pre nahodne zdroje je nasledovny (udaje za rok 2021):
FVE: 63GW
VTE onshore: 57GW
VTE offshore: 8GW
co sa tyka spolocneho instalovaneho vykonu tvoria cca 54% celkoveho instaloveneho vykonu vyroby EE v nemecku .. a za minuly rok "dodali" az 32% EE vyrobenej v nemecku "dodali" v uvodzovkach preto, ze je v tom zapocitana aj "zmarena", ale zaplatena vyroba .. ci je tam zahrnuta aj "akoze vyroba" - teda ked uz ako posledny stupen ochrany prenosovej siete ich museli obmedzit/vypnut (ale stale zaplatit ako keby vyrabali) to som uz nenasiel
a este je potrebne si uvedomit, ze tych 32% z celkovej vyroby je aj preto, ze tieto "OZE" maju prioritu odberu a kvoli nim (ak sa im nahodov dari) znizuju vyrobu zo stabilnych zdrojov - akby teoreticky mohli ostatne zdroje ist vo svojom optime, tak to percento vyrobenej EE z OZE by bolo vyrazne nizsie (len redispecing za 2021 bol ~22TWh)
a zamerne som tu nepocital z dalsimi obnovitelnymi zdrojmi - ako je hydro (zadrzne aj precerpavacie elektrarne) a hlavne "ekologicke" spalovanie "biomasy" (citaj hlavne dovezeneho dreva z pralesov) - ktore ale tiez prispievaju do kolonky OZE - ale nie su take nestabilne zdroje
a este k efektivite nemeckych "OZE" pri vyrobe EE (aka kapacity faktor za rok 2021)
FVE: 9%
VTE onshore: 18%
VTE offshore: 35%
celkovo "OZE" v nemecku ma efektivitu ~14%
Jen jsem chtěl doložit čísly, že při vhodných podmínkách OZE saturují spotřebu a při nevhodných (trvání asi 50-70% času dle situace v roce) musí jet něco jiného.
Stav se dalším budováním OZE nemůže zlepšit, protože při vhodném počasí více výroby z OZE není kam dávat, a naopak v nevhodném počasí prostě není z co OZE brát.
Bez akumulace a ta není a tak brzo nebude.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se