Domů
Obnovitelné zdroje
Zástupce evropské komise varoval před neuváženým dovozem "zelené" elektřiny a vodíku do EU
Offshore větrný park
Zdroj: Kim Hansen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Zástupce evropské komise varoval před neuváženým dovozem "zelené" elektřiny a vodíku do EU

Dovoz elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) či tzv. zeleného vodíku z oblastí jako severní Afrika či Blízký východ za účelem pomoci při dosažení klimatických cílů EU dává smysl pouze za předpokladu, že exportující země sami navýší využití elektřiny z OZE. Podle zahraničního serveru Montel to uvedl zástupce generálního ředitelství pro energetiku při Evropské komisi Florian Ermacora.

Evropská komise plánuje podle v únoru zveřejněných plánů poskytnout zemím v okolí Středozemního moře pomoc s investicemi v oblasti energetické účinnosti, obnovitelných zdrojů a v budoucnu také zeleného vodíku. Součástí plánů je také import elektřiny z OZE či zeleného vodíku z těchto zemí do EU.

Podle Floriana Ermacory z generálního ředitelství pro energetiku je nicméně důležité, aby tyto země kromě vývozu elektřiny a vodíku vyrobených z OZE sami navýšily využití čistší energie.

„Chceme se vyhnout tomu, aby země exportovaly zelenou elektřinu do EU a sami přitom pokračovaly ve využití "vysokouhlíkové" elektřiny,“ uvedl Ermacora.

Zahraniční server Montel připomněl, že země v okolí Středozemního moře mohou EU pomoci při dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Kromě dovozu zeleného vodíku je plánováno několik propojovacích vedení, kterými by měla do EU proudit elektřina z tamních solárních a větrných elektráren.

Aktuálně je EU propojena se severní Afrikou pomocí jednoho vedení. Jedná se o 1,4GW vedení mezi Marokem a Španělskem. Přenosová kapacita tohoto vedení má být do roku 2026 navýšena na 2,1 GW.

V pokročilé fázi je také projekt vedení mezi Itálii a Tuniskem, jehož přenosová kapacita má činit 600 MW. Prozatím v počáteční fázi jsou naopak tři projekty gigawattových vedení mezi Alžírskem a Itálii, Alžírskem a Španělskem a Marokem a Portugalskem.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(2)
Jan Stehlik
5. červen 2021, 10:09

Určitě vymyslíme nějaké regulace :-)

Petr Tesař
6. červen 2021, 18:48

To budou parádní blackouty !!!!

Letos se nechali rozhodit zakolísáním v Bosně a Albánií, tak se připojíme k Tunisku a Maroku aby se to stabilizovalo :-)

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se