Domů
Obnovitelné zdroje
Zástupce evropské komise varoval před neuváženým dovozem "zelené" elektřiny a vodíku do EU
Zdroj: Kim Hansen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-3.0 (licence)

Zástupce evropské komise varoval před neuváženým dovozem "zelené" elektřiny a vodíku do EU

Dovoz elektřiny z obnovitelných zdrojů energie (OZE) či tzv. zeleného vodíku z oblastí jako severní Afrika či Blízký východ za účelem pomoci při dosažení klimatických cílů EU dává smysl pouze za předpokladu, že exportující země sami navýší využití elektřiny z OZE. Podle zahraničního serveru Montel to uvedl zástupce generálního ředitelství pro energetiku při Evropské komisi Florian Ermacora.

Evropská komise plánuje podle v únoru zveřejněných plánů poskytnout zemím v okolí Středozemního moře pomoc s investicemi v oblasti energetické účinnosti, obnovitelných zdrojů a v budoucnu také zeleného vodíku. Součástí plánů je také import elektřiny z OZE či zeleného vodíku z těchto zemí do EU.

Podle Floriana Ermacory z generálního ředitelství pro energetiku je nicméně důležité, aby tyto země kromě vývozu elektřiny a vodíku vyrobených z OZE sami navýšily využití čistší energie.

„Chceme se vyhnout tomu, aby země exportovaly zelenou elektřinu do EU a sami přitom pokračovaly ve využití "vysokouhlíkové" elektřiny,“ uvedl Ermacora.

Zahraniční server Montel připomněl, že země v okolí Středozemního moře mohou EU pomoci při dosažení uhlíkové neutrality do roku 2050. Kromě dovozu zeleného vodíku je plánováno několik propojovacích vedení, kterými by měla do EU proudit elektřina z tamních solárních a větrných elektráren.

Aktuálně je EU propojena se severní Afrikou pomocí jednoho vedení. Jedná se o 1,4GW vedení mezi Marokem a Španělskem. Přenosová kapacita tohoto vedení má být do roku 2026 navýšena na 2,1 GW.

V pokročilé fázi je také projekt vedení mezi Itálii a Tuniskem, jehož přenosová kapacita má činit 600 MW. Prozatím v počáteční fázi jsou naopak tři projekty gigawattových vedení mezi Alžírskem a Itálii, Alžírskem a Španělskem a Marokem a Portugalskem.

Komentáře

(2)

Jan Stehlik

5. červen 2021, 10:09

Určitě vymyslíme nějaké regulace :-)

Petr Tesař

6. červen 2021, 18:48

To budou parádní blackouty !!!!

Letos se nechali rozhodit zakolísáním v Bosně a Albánií, tak se připojíme k Tunisku a Maroku aby se to stabilizovalo :-)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.