Zbaví plovoucí větrné elektrárny Kanárské ostrovy závislosti na dovozu fosilních paliv?

DomůObnovitelné zdrojeZbaví plovoucí větrné elektrárny Kanárské ostrovy závislosti na dovozu fosilních paliv?

Španělské Kanárské ostrovy by se měly stát místem pro testování nejnovějších technologií v oblasti plovoucích větrných elektráren. Ostrovy v současné době spoléhají na drahý dovoz fosilních paliv, jelikož nemají dostatek prostoru na pevnině pro obnovitelné zdroje energie. Vzhledem k rychle rostoucí mořské hloubce nejsou ani klasické offshore větrné elektrárny řešením. Norský Equinor plánuje v oblasti postavit až 200MW park s plovoucími větrnými elektrárnami.

V blízkosti Lanzarote, jednoho z Kanárských ostrovů, by měla vyrůst testovací plovoucí 5MW větrná elektrárna. V rámci projektu společnosti Enzen a místní samosprávy by měla elektrárna do roku 2023 pomoci napájet jedno z energeticky náročných zařízení na odsolování mořské vody. Pokud bude projekt úspěšný, mohl by se tento model aplikovat na ostatní odsolovací zařízení, kterých je na ostrovech kolem tří stovek.

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů se na ostrovech pohybuje okolo 10 %. Pro srovnání v pevninském Španělsku tento podíl činí okolo 40 %. Důvodem je nedostatek vhodných míst pro jejich výstavbu.

„Místo na pevnině není k dispozici a to, které by bylo k dispozici, je chráněno. Obnovitelné zdroje na moři jsou jediným způsobem, jak mohou Kanárské ostrovy dosáhnout cílů pro obnovitelné zdroje energie,“ řekla Alexandra de Marichalarová, vedoucí energetického poradenství a inovací ze společnosti Enzen.

Rozvoj plovoucích větrných elektráren by se ostrovům, vzhledem k rychle narůstající mořské hloubce u pobřeží a tudíž nemožnosti využít klasické offshore větrné elektrárny, velice hodil. V současné době jsou Kanárské ostrovy totiž závislé na dovozu fosilních paliv. Podle agentury Bloomberg ceny dovezené energie dosahují i 200 EUR/MWh, což je třikrát více než ve Španělsku. Španělská vláda proto energetiku na Kanárských ostrovech dotuje, aby se ceny pro konečné zákazníky přiblížily těm pevninským.

Equinor chce vystavit 200MW park

O výstavbu plovoucího větrného parku u Kanárských ostrovů letos projevil zájem norský Equinor. Projekt s instalovaným výkonem 200 MW za 86O milionů EUR získal od vlády Kanárských ostrovů zelenou v červnu. Equinor si musí ovšem zajistit další administrativní povolení. Podobný projekt pak Equinor plánuje i u břehů Jižní Koreje.

„Lidé se diví, proč tady stále spalujeme fosilní paliva, když máme tento výjimečný potenciál pro obnovitelnou energii. To, co prodáváme světu, je vize, že Kanárské ostrovy jsou laboratoří pro testování energetických technologií,“ uvedl Gonzalo Piernavieja Izquierdo, technický koordinátor Technologického institutu Kanárských ostrovů.

Zdroj úvodní fotografie: Equinor

Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují