Domů
Obnovitelné zdroje
Zbaví plovoucí větrné elektrárny Kanárské ostrovy závislosti na dovozu fosilních paliv?
Zdroj: Equinor

Zbaví plovoucí větrné elektrárny Kanárské ostrovy závislosti na dovozu fosilních paliv?

Španělské Kanárské ostrovy by se měly stát místem pro testování nejnovějších technologií v oblasti plovoucích větrných elektráren. Ostrovy v současné době spoléhají na drahý dovoz fosilních paliv, jelikož nemají dostatek prostoru na pevnině pro obnovitelné zdroje energie. Vzhledem k rychle rostoucí mořské hloubce nejsou ani klasické offshore větrné elektrárny řešením. Norský Equinor plánuje v oblasti postavit až 200MW park s plovoucími větrnými elektrárnami.

V blízkosti Lanzarote, jednoho z Kanárských ostrovů, by měla vyrůst testovací plovoucí 5MW větrná elektrárna. V rámci projektu společnosti Enzen a místní samosprávy by měla elektrárna do roku 2023 pomoci napájet jedno z energeticky náročných zařízení na odsolování mořské vody. Pokud bude projekt úspěšný, mohl by se tento model aplikovat na ostatní odsolovací zařízení, kterých je na ostrovech kolem tří stovek.

Výroba elektřiny z obnovitelných zdrojů se na ostrovech pohybuje okolo 10 %. Pro srovnání v pevninském Španělsku tento podíl činí okolo 40 %. Důvodem je nedostatek vhodných míst pro jejich výstavbu.

„Místo na pevnině není k dispozici a to, které by bylo k dispozici, je chráněno. Obnovitelné zdroje na moři jsou jediným způsobem, jak mohou Kanárské ostrovy dosáhnout cílů pro obnovitelné zdroje energie,“ řekla Alexandra de Marichalarová, vedoucí energetického poradenství a inovací ze společnosti Enzen.

Rozvoj plovoucích větrných elektráren by se ostrovům, vzhledem k rychle narůstající mořské hloubce u pobřeží a tudíž nemožnosti využít klasické offshore větrné elektrárny, velice hodil. V současné době jsou Kanárské ostrovy totiž závislé na dovozu fosilních paliv. Podle agentury Bloomberg ceny dovezené energie dosahují i 200 EUR/MWh, což je třikrát více než ve Španělsku. Španělská vláda proto energetiku na Kanárských ostrovech dotuje, aby se ceny pro konečné zákazníky přiblížily těm pevninským.

Equinor chce vystavit 200MW park

O výstavbu plovoucího větrného parku u Kanárských ostrovů letos projevil zájem norský Equinor. Projekt s instalovaným výkonem 200 MW za 86O milionů EUR získal od vlády Kanárských ostrovů zelenou v červnu. Equinor si musí ovšem zajistit další administrativní povolení. Podobný projekt pak Equinor plánuje i u břehů Jižní Koreje.

„Lidé se diví, proč tady stále spalujeme fosilní paliva, když máme tento výjimečný potenciál pro obnovitelnou energii. To, co prodáváme světu, je vize, že Kanárské ostrovy jsou laboratoří pro testování energetických technologií,“ uvedl Gonzalo Piernavieja Izquierdo, technický koordinátor Technologického institutu Kanárských ostrovů.

Zdroj úvodní fotografie: Equinor

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Pavel Kelca
17. prosinec 2019, 13:56

Místa je na Lanzarote dost a to i mimo národní park. Druhá věc je, kdy by jim to na pevnině spláchl nějaký lávotok.

Ivan Novák
17. prosinec 2019, 14:21

Řečnická otázka: že by tam byly podmínky pro plovoucí větrníky vhodnější, než pro střešní fotovoltaiku?

Vladimír Šťastný
18. prosinec 2019, 10:25

Z těch větrníků bude určitě řádově vyšší výkon, než ze střešních FVE instalací.

JVr
18. prosinec 2019, 13:39

Dobrá poznámka. Máme tam menší byt, tak mohu dodat view.

KO jsou prakticky blízko obratníku, a tak je to zvláště v okolí pobřeží prakticky pouštní oblast. Rostou tam mimo zavlažované oblasti tak leda kaktusy a drobné sukulentní křoviny. Prostoru tam tedy na FV mají dost, a to bez obav o zemědělskou půdu. Slunce v roce myslím i více jak v centrálním Španělsku.

Některé části ostrovů jsou však hornaté (je tam i nejvyšší hora Španělska!), a v okolí těchto míst se drží oblačnost po delší období roku - zajímavá pro FV tak zůstávají především ta pobřeží. (Jsou u něj turistické resorty, ale prostor tam stále je a bude...

S větrem je to tam také poměrně dobré a mají větrníky, ne že ne, jen jich nemají tolik, kolik by bylo potřeba, ale i kolik by šlo postavit. Pobřeží je poměrně dost větrné s pravidelným větrem zvláště odpoledne (v té naší lokaci), to se liší značně místo od místa.

Takže ano, potenciál mají pro obnovitelné zdroje obrovský, jen jej plně nevyužívají, a začít offshore plovoucí VTE zavání tak trochu nějakým tunylkem, ale co už, kdo ví třeba je to dobrá cesta.

Luke
17. prosinec 2019, 15:14

To nejde klasické offshore elektrárny dimenzovat na nárůst mořské hladiny během její životnosti? Vždyť to nemůže být víc než metr nebo dva.

frr
17. prosinec 2019, 22:23

Jestli ono tam kolem není hlubší moře, než třeba na Baltu.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se