Domů
Obnovitelné zdroje
TOP 10 zemí pro OZE poprvé bez Velké Británie

TOP 10 zemí pro OZE poprvé bez Velké Británie

Dle čtvrtletního reportu EY vydaného ve středu odsoudila konzervativní vláda Velké Británie ke smrti energetický sektor s obnovitelnými zdroji pomocí „tisíců škrtů“. Investoři jsou ze změn pravidel ohledně obnovitelných zdrojů energie zmateni a někteří bojovníci za ochranu životního prostředí dokonce označují novou konzervativní vládu jako nejhorší vládní politiku vůči životnímu prostředí za poslední desetiletí.

Velká Británie byla vždy označována jako bezpečný přístav pro všechny projekty v oblasti OZE a v historii boje proti klimatickým změnám a podpoře nízkouhlíkatých technologií vždy hrála jednu z hlavních rolí. Bohužel změny v legislativě, především ukončení úlevy od daně za klimatické změny a omezení dotací, značně poškodily reputaci ostrovního státu.

Omezení dotací se především týká větrných farem na pevnině (onshore wind power) a velkých solárních elektráren. Zástupce generálního ředitele obchodní instituce RenewablesUK se nechal slyšet:

„Největší starost pro investory je investiční pauza. Průmysl nyní stojí před vládou s potřebou ochránit spotřebitele ale současně udržet soustředěnost na boj proti klimatickým změnám. Bez dlouhodobě jasně daných pravidel budou projekty opožděny, investice půjdou jinam a o úspory pro spotřebitele přijdeme.“

Britské ministerstvo energetiky a klimatických změn se brání, že provádí urgentní opatření, aby se zamezilo přeplácení za dotace na obnovitelné zdroje a ochránili se tak daňoví poplatníci.

EY report o atraktivitě pro OZE

EY report hodnotí 40 zemí v atraktivitě pro obnovitelné zdroje na základě ekonomiky, cílů v oblasti klimatické politiky a hodnotí také konkrétní projekty. Velká Británie se propadla z 8. místa na 11. za pouhé jedno čtvrtletí.

USA se vrátilo zpět na první místo před Čínu také díky nově ucelenému a dlouhodobému plánu prezidenta Baracka Obami pod názvem Clean Power Plan. Dále Indie přeskočila Německo a je nyní na třetím místě. Tady se není čemu divit, protože novými multi-gigawattovými projekty OZE se to v Indii jenom hemží.

Dále se umístily Japonsko, Kanada a Francie, které se ze svých míst nepohnuly. Propad Velké Británie posunul Brazílii na 8. místo a dohromady s propadem Austrálie uvolnil v top 10 státech místo pro Chile a Nizozemsko.

Žebříček 40 hodnocených zemí z pohledu atraktivity pro investice do OZE.
Žebříček 40 hodnocených zemí z pohledu atraktivity pro investice do OZE. Zdroj: www.ey.com

Z ostatních zemí stojí za zmínku posun nahoru Mexika, kteríé vylepšilo svůj trh s elektřinou a obnovitelné zdroje se dočkávají pozornosti vlády, a Turecka zásluhou dlouhodobých investic.

Naopak zhoršení zaznamenaly Austrálie, která se posunula jako VB o tři místa dolů především kvůli rapidním omezením v oblasti větrných elektráren, a Španělsko, které se chystá zdanit solární elektrárny využívající bateriové skladování elektřiny v domácnostech.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se