Domů
Ostatní
V německém Heidelbergu vyrůstá největší komplex pasivních budov

V německém Heidelbergu vyrůstá největší komplex pasivních budov

Světově největší komplex pasivních budov je v současnosti ve výstavbě v německém městě Heidelberg. Udržitelné budovy jsou součástí plánu na vybudování nové městské čtvrti v místě původního nákladového nádraží. Projekt počítá s maximálním využitím obnovitelných zdrojů, vertikálními i střešními zahradami a silným komunitním soužitím. Nová čtvrť má pojmout až 5000 obyvatel a 7000 zaměstnanců.

Město Heidelberg se rozhodlo využít pozemků, na kterých dříve stávalo místní nákladové nádraží a přetvořit tuto oblast v novou městskou čtvrť. Drážní Město, jak se tato oblast města nazývá (Bahnstadt), by tak mělo projít proměnou z nevyužívaného brownfieldu na živou část města, která se nalézá poblíž centrální části města a je svou rozlohou dokonce větší než Staré město Heidelbergu. Jde o jeden z největších městských developerských projektů v Německu a v současné době i největší komplex pasivních domů ve výstavbě.

Projekt nazvaný Heidelberg Village vzniká jako výsledek architektonického návrhu od Frey Architekten. Zakladatel Frey Architekten, Wolfgang Frey navrhl komplex tak, aby v něm spolu mohli na jednom pozemku žít lidé různého věku i potřeb a vytvořit tak rodinné prostředí kombinované s výhodami města. Ocenění se projekt dočkal i na DemografieCongress 2015, na kterém se podílela řada německých institucí a kde projekt získal cenu iniciativy „Německo – země dlouhého života“.

Projekt Heidelberg Village vzniká v oblasti Drážního města (Bahnstadt), kde dříve stálo nákladové nádraží. Zdroj: Frey Architekten

Stěny vyrábějící kyslík ze škodlivin

V současnosti již v oblasti probíhá výstavba, která by měla být dokončena v průběhu roku 2017. Na 116 hektarech vzniknou nové obytné i komerční prostory, místa pro setkávání a také prostory pro vědu a moderní průmysl. Na zhruba 15000 metrech čtverečních tak vyrůstá 162 bytových jednotek (od jednopokojových apartmánů až po byty pro 4-5členné rodiny) ve dvou pasivních a bezbariérových domech, pojmenovaných jednoduše Dům A a Dům B.

 

Nákres vznikajícího komplexu pasivních domů (Dům A a Dům B). Dům A vpravo. Zdroj: Frey Architekten

Dům A je částečně pětipodlažní budova, ke které jsou v jedné části další tři patra. Dům B je pak pětipodlažní v celém objektu. V obou budovách jsou samozřejmostí výtahy a podzemní garáže pro automobily a do budoucna i elektromobily. Dvojité fasády domu umožňují vyplnit meziprostor tzv. vertikálními zahradami a spolu se střešními zahradami mají napomoci vytvářet příjemné mikroklima. Dešťová voda je využívána jako závlaha a neodtéká do kanalizace, ale přímo do země.

Energeticky je dům vybaven jak fotovoltaikou, která zásobuje dům elektřinou, tak i solárními kolektory pro ohřev vody. Tepelné čerpadlo pak v zimě pomáhá s vytápěním a zároveň i chlazením během léta (teplo se předává do země). Zajímavostí je i nátěr budovy s příměsí oxidu titaničitého, který funguje jako fotokatalyzátor. Tato barva pomáhá chemicky rozkládat oxidy dusíku (NOx) na neškodné dusičnany a při procesu se uvolňuje kyslík.

Vizualizace Heidelberg Village. Zdroj: Frey Architekten

Komunitní setkávání ve městě krátkých vzdáleností

V nově vznikající čtvrti je kladen důraz na koncept „města krátkých vzdáleností“, který počítá s širokou nabídkou malých podniků, služeb, restaurací a míst k setkávání v kompaktním prostoru dostupném na dosah ruky. V lokalitě vznikne i několik vzdělávacích a kulturních institucí (především školka, škola, kina). V rámci samotných budov vzniká i prostor nazvaný Quartier Forum, který má být komunitním místem určeným pro setkávání během společných aktivit (čtení, výstavy i soukromé události).

Velmi netradiční je setkávání budoucích nájemníků se staviteli, které probíhá při pravidelných společných obědech jednou týdně. Nájemníci tak mají možnost se seznamovat nejen mezi sebou navzájem, ale i s lidmi, kteří celý komplex budují a načerpat tak další informace o průběhu stavby.

“Naší ideou je vybudovat silnou komunitní identitu tím, že pozveme potenciální rezidenty na každotýdenní komunitní oběd, aby se tak mohli setkat nejen mezi sebou ale i se stavebníky a zjistit si tak více o lidech, kteří stojí za tímto projektem. Prostřednictvím takové interakce bude celý komplex vázán dohromady skrze potraviny a nová přátelství.”

Wolfgang Frey, zakladatel Frey Architekten

Půdorys vznikajícího komplexu. Zdroj: Frey Architekten

Heidelberg je městem, kde se střetávají různí lidé z různých míst, a proto zde má sousedské soužití velmi důležité postavení. Při plánování bydlení se proto myslelo i na rozložení obyvatel tak, aby spolu v domě žili lidé různého věku i potřeb. Kromě podpory starších lidí a hendikepovaných se například počítá i s více jak třetinovým zastoupením mladých lidí mezi 18 až 30 lety a přibližně každý 10. obyvatel by měl být mladší 10 let. Čtvrtinu obyvatel by navíc měli tvořit cizinci. V celém areálu má pak do budoucna žít a pracovat okolo 12 tisíc lidí (5000 míst k bydlení, 7000 pracovních míst).

Heidelberg jako inspirace pro ostatní

Princip pěti prstů. Zdroj: heidelberg-village.de

Dopravní obslužnost místa má zajistit MHD, pro niž vzniká nová městská tramvajová linka i autobusové zastávky. V blízkosti se rovněž nachází i současné vlakové nádraží a umístění města tak dává možnost rychlého spojení s městy Mannheim, Karlsruhe a Frankfurt nad Mohanem.

Heidelberg Village je budován podle Freyova “Principu pěti prstů” které zahrnují komplexní udržitelnost (ekologie, dostupnost, integrace, inovace a ziskovost). Cílem pro architekty bylo navrhnout takové prostředí domova, které vydrží po období celého života a ukáže možnou cestu pro ostatní projekty udržitelného urbanismu.

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.