Domů
Plynárenství
Británie zdvojnásobí dovoz zkapalněného plynu z USA, oznámil premiér Sunak
<p>Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg</p>
Zdroj: http://www.incoreinsightlytics.com/wp-content/uploads/2017/04/LNG-terminal.jpg

Británie zdvojnásobí dovoz zkapalněného plynu z USA, oznámil premiér Sunak

Plynárenství
1 komentář
7. prosinec 2022, 15:05
ČTK

Británie v příštím roce zdvojnásobí dovoz zkapalněného zemního plynu (LNG) ze Spojených států. Oznámil to dnes premiér Rishi Sunak, který se na tom dohodl s americkým prezidentem Joem Bidenem. Předseda britské vlády dnes uvedl, že plán sníží ceny britským domácnostem a pomůže ukončit závislost Evropy na energiích z Ruska. Informuje o tom stanice BBC.

Rusko po únorové invazi na Ukrajinu přestalo odběratelům v Evropě dodávat většinu zemního plynu. Británie z Ruska plyn přímo nedováží, na britské domácnosti ale doléhají vysoké velkoobchodní ceny plynu. Ty jsou násobně vyšší než před válkou na Ukrajině, zvyšovat se ale začaly už loni, dlouho před ruskou invazí.

Británie podle dohody v příštím roce doveze z USA devět až deset miliard metrů krychlových LNG. Kromě toho upevní spolupráci na rozvoji technologií k produkci energie z jádra a z obnovitelných zdrojů.

Partnerství povede nová britsko-americká společná pracovní skupina, v jejímž čele budou zástupci britské vlády a Bílého domu. První schůzka se konala virtuálně minulý týden ve čtvrtek.

Sunak a Biden ve společném prohlášení vydaném k nově navázané spolupráci v energetice uvedli, že ještě důležitější než kdykoli dříve je, aby partneři spolupracovali a snažili se vybudovat „pevné mezinárodní systémy“. „Náš první společný cíl, kterým je stabilita trhů s energiemi, snížení poptávky a zajištění krátkodobé bezpečnosti dodávek, podporuje dlouhodobější záměr zajistit stabilní změnu v energetice a do roku 2050 dosáhnout v čistém vyjádření nulových emisí,“ píše se v prohlášení.

Šéf výzkumu pro odvětví ropy a plynu ve společnosti Investec Nathan Piper řekl, že plán pomůže snaze o zajištění bezpečných dodávek plynu po celé Evropě. Dovoz plynu z Ruska je totiž proti loňsku nižší o více než 80 procent. „Předpokládáme, že smlouvy na dovoz LNG podepíšou další evropské firmy, což by mohlo podnikům v Británii pomoct zajistit si více dodávek,“ řekl.

Piper ale upozornil, že britsko-americký plán je hlavně o vyjádření společného záměru. „Není to jistota, ale ambice,“ dodal.

Existují ale také obavy, že rostoucí závislost Evropy na LNG by mohla být překážkou ve snaze mírnit globální oteplování. Nedávný výzkum podle BBC ukázal, že produkce a doprava LNG způsobuje až desetkrát více emisí uhlíku ve srovnání s plynem, který se dopravuje potrubím. Navíc většina dodatečné těžby plynu v USA od roku 2005 pochází z takzvaného frakování, tedy z hydraulického štěpení, které Británie považuje za kontroverzní způsob těžby.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Zdeves Pavel
8. prosinec 2022, 13:24

Na úkor koho to udělá . Přepravní kapacita je limitovaná.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se