Dle zdrojů, které oslovila agentura Reuters, se z tohoto důvodu může proces certifikace protáhnout a ke komerčnímu zprovoznění plynovodu dojít až v březnu příštího roku. Ruské ministerstvo zahraničí ujistilo, že certifikační problémy budou v nejbližší možné době vyřešeny. Kreml se ovšem ve čtvrtek odmítl ke konkrétnímu harmonogramu vyjádřit.
Spotové ceny zemního plynu a krátkodobého forwardu jsou již nějakou dobu volatilní v důsledky obavy o dostatečnou nabídku během letošní zimy v případě, že bude chladná – tzn. chladnější než 10letý průměr.
Situace je napjatá v důsledku nižších potrubních dodávek ze strany Ruska, v optice celého letošního roku, a nejistoty panující ohledně těchto dodávek. Dále pak také nižšími dodávkami LNG. O dodávky LNG se Evropa přetahuje s Asií – v čele s Čínou, Japonskem a Jižní Koreou. Právě Čína by se v letošním roce mohla stát největším světovým importérem LNG, a vystřídat na této pozici Japonsko.
"Jsou zde rostoucí obavy, že Rusko nedodrží svůj příslib vyšších dodávek," uvedl analytik Commerzbank k současnému dění na trhu, kdy např. dodávky plynu přes Jamal byly začátkem měsíce velice volatilní. Rusko přislíbilo dodávky zvednout, jakmile dostatečně naplní domácí zásobníky zemního plynu.
Cena prosincového kontraktu se na obchodním bodu TTF dostala po oznámení německého regulátora až na 101,6 EUR/MWh, v průběhu týdne ovšem klesla a v pátek uzavřela na 87 EUR/MWh.
"Reakce na zprávy ohledně Nord Stream 2 z tohoto týdne byla pravděpodobně trochu přehnaná, a trh se nyní proto během dnešního rána navrací na předešlé úrovně,“ nechal se v pátek slyšet Tamir Druz, výkonný ředitel Capra Energy Group.
Ruské dodávky zemního plynu nicméně zůstávají v posledních dnech stabilní, přičemž se mírně zvedly i dodávky plynu z Norska, což v kombinaci s vyšší výrobou větrných parků v Německu napomohlo snížení spotových cen plynu. Vývoj cen můžete vidět níže.
Import do EU minulý týden. Rusko 2,3 mld. m3, Norsko 2,2 mld. m3, Alžírsko 0,6 mld. m3, LNG (zejména Katar a USA) 1,5 mld. m3.
Z toho u Ruska NS1 1,1mld. m3, přes Ukrajinu 0,69 mld. m3, Jamal 0,23 mld. m3., 0,22mld. m3 Turkstream.
Gazprom v EU skladuje asi 0,6 mld. m3 (16% Gazpromem vlastněných kapacit). Normálně v tomto období skladoval v EU okolo 3,5 až 4,2 mld. m3.
V roce 2020 Gazprom dodal do zemí mimo býv. Sovětský svaz celkem 219 mld. m3. Z toho 4,1mld. m3 byla Síla Sibiře do Číny.
Abych nikoho nezmátl, tak Gazprom ještě spoluvlastní některé další skladiště plynu, a případně může skladovat plyn v cizích skladištích na obchodní bázi. Což zde nemám započítané.
Velcí hráči jsou mimo kontrolu,tak již přišli na to co je to za vejvar,neobjednat smluvně a jít raději na burzu pro plyn !Holt regulátor je jen jako.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se