Domů
Plynárenství
Ceny zemního plynu v Evropě zažily další velice volatilní týden
Zdroj: Nord Stream 2 AG

Ceny zemního plynu v Evropě zažily další velice volatilní týden

Velkoobchodní ceny zemního plynu zažily další turbulentní týden. Minulé úterý totiž německý regulátor oznámil, že nyní povolení k provozu nového plynovodu, Nord Stream 2, nedá. Ceny zareagovaly na prohlášení růstem, v druhé polovině týdne došlo ovšem ke korekci. Ta byla zapříčiněna i v důsledku ujištění ruského ministerstva zahraničí, že "formality" ohledně certifikačního procesu budou v nejbližší možné době vyřešeny.

Certifikace Nord Stream 2

Německý regulační úřad požaduje, aby byla ze strany provozovatele nového plynovodu upravena obchodní struktura a to tak, aby odpovídala německému právu. Konsorcium společností Nord Stream 2 AG, které zaštiťuje ruský Gazprom, se dle regulátora rozhodlo založit pro německou část plynovodu dceřinou společnost, do které se související aktiva a lidské zdroje převedou. Až poté se proces certifikace obnoví.

Dle zdrojů, které oslovila agentura Reuters, se z tohoto důvodu může proces certifikace protáhnout a ke komerčnímu zprovoznění plynovodu dojít až v březnu příštího roku. Ruské ministerstvo zahraničí ujistilo, že certifikační problémy budou v nejbližší možné době vyřešeny. Kreml se ovšem ve čtvrtek odmítl ke konkrétnímu harmonogramu vyjádřit.

Dění na spotovém trhu a krátkodobém forwardu

Spotové ceny zemního plynu a krátkodobého forwardu jsou již nějakou dobu volatilní v důsledky obavy o dostatečnou nabídku během letošní zimy v případě, že bude chladná – tzn. chladnější než 10letý průměr.

Situace je napjatá v důsledku nižších potrubních dodávek ze strany Ruska, v optice celého letošního roku, a nejistoty panující ohledně těchto dodávek. Dále pak také nižšími dodávkami LNG. O dodávky LNG se Evropa přetahuje s Asií – v čele s Čínou, Japonskem a Jižní Koreou. Právě Čína by se v letošním roce mohla stát největším světovým importérem LNG, a vystřídat na této pozici Japonsko.

"Jsou zde rostoucí obavy, že Rusko nedodrží svůj příslib vyšších dodávek," uvedl analytik Commerzbank k současnému dění na trhu, kdy např. dodávky plynu přes Jamal byly začátkem měsíce velice volatilní. Rusko přislíbilo dodávky zvednout, jakmile dostatečně naplní domácí zásobníky zemního plynu.

Cena prosincového kontraktu se na obchodním bodu TTF dostala po oznámení německého regulátora až na 101,6 EUR/MWh, v průběhu týdne ovšem klesla a v pátek uzavřela na 87 EUR/MWh.

"Reakce na zprávy ohledně Nord Stream 2 z tohoto týdne byla pravděpodobně trochu přehnaná, a trh se nyní proto během dnešního rána navrací na předešlé úrovně,“ nechal se v pátek slyšet Tamir Druz, výkonný ředitel Capra Energy Group.

Ruské dodávky zemního plynu nicméně zůstávají v posledních dnech stabilní, přičemž se mírně zvedly i dodávky plynu z Norska, což v kombinaci s vyšší výrobou větrných parků v Německu napomohlo snížení spotových cen plynu. Vývoj cen můžete vidět níže.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Británie se chystá na plynové úspory. Krizový scénář by se dotkl podniků i domácností
10. srpen 2022, 06:50
Reuters: Rusko minulý týden v pátek obnovilo dodávky plynu do Lotyšska
9. srpen 2022, 14:21
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(3)
Nefi
22. listopad 2021, 19:56

Import do EU minulý týden. Rusko 2,3 mld. m3, Norsko 2,2 mld. m3, Alžírsko 0,6 mld. m3, LNG (zejména Katar a USA) 1,5 mld. m3.

Z toho u Ruska NS1 1,1mld. m3, přes Ukrajinu 0,69 mld. m3, Jamal 0,23 mld. m3., 0,22mld. m3 Turkstream.

Gazprom v EU skladuje asi 0,6 mld. m3 (16% Gazpromem vlastněných kapacit). Normálně v tomto období skladoval v EU okolo 3,5 až 4,2 mld. m3.

V roce 2020 Gazprom dodal do zemí mimo býv. Sovětský svaz celkem 219 mld. m3. Z toho 4,1mld. m3 byla Síla Sibiře do Číny.

Nefi
23. listopad 2021, 00:20

Abych nikoho nezmátl, tak Gazprom ještě spoluvlastní některé další skladiště plynu, a případně může skladovat plyn v cizích skladištích na obchodní bázi. Což zde nemám započítané.

Václav Horálek
22. listopad 2021, 20:47

Velcí hráči jsou mimo kontrolu,tak již přišli na to co je to za vejvar,neobjednat smluvně a jít raději na burzu pro plyn !Holt regulátor je jen jako.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se