České podzemní plynové zásobníky jsou před zimou zcela naplněny

29. září 2020, 22:11
DomůPlynárenstvíČeské podzemní plynové zásobníky jsou před zimou zcela naplněny

Podzemní zásobníky zemního plynu v Česku jsou před zimou zcela naplněny. Vyplývá to z vyjádření jejich provozovatelů, společností RWE Gas Storage CZ a MND Gas Storage, pro ČTK. RWE Gas Storage CZ, která je největším provozovatelem těchto zařízení v ČR, uvedla, že celková kapacita jejích zásobníků činí 28,7 terawatthodiny (TWh), což představuje zhruba třetinu celkové roční spotřeby zemního plynu v Česku.

„Během zimních měsíců zásobníky běžně pokrývají více než polovinu dodávek zemního plynu pro celou Českou republiku. V mimořádně mrazivých dnech však dokážeme vytěžit až 422 gigawatthodin (GWh) zemního plynu za den, což jsou téměř dvě třetiny špičkové spotřeby celé země. Jsme tak plně připraveni na začátek topné sezony 2020/2021,“ řekl dnes jednatel RWE Gas Storage CZ Lubor Veleba.

Firma je největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu v České republice, provozuje šest podzemních zásobníků s celkovým provozním objemem přes 2,7 miliardy metrů krychlových. V Čechách je to zásobník v Hájích na Příbramsku, dále jsou to zásobníky Dolní Dunajovice a Tvrdonice na jižní Moravě a Štramberk, Lobodice a Třanovice na severu Moravy. Dalším provozovatelem podzemních zásobníku plynu v ČR je společnost MND Gas Storage, která vlastní a provozuje dvě skladovací struktury v Uhřicích na Hodonínsku.

„Společnost MND je na přicházející zimní sezónu dobře připravena. Skladovací kapacity nakoupené pro potřeby krytí spotřeby našich zákazníků jsou naplněny, takže případný zvýšený odběr způsobený chladným i velmi chladným počasím nás nepřekvapí,“ uvedl dne ředitel úseku obchodu MND Lukáš Pokrupa.

Podle šéfa MND Gas Storage (MND GS) Karla Lunera má v současné době MND GS naplněné podzemní zásobníky plynu na 98 procent v České republice (Uhřice). V Německu (Stockstadt/Hähnlein), kde zásobníky také provozuje, pak už zcela plně na 100 procent.

Veleba uvedl, že podzemní zásobníky plní nejen roli významné bezpečnostní pojistky, ale vykrývají také sezonní rozdíly ve spotřebě zemního plynu. „Jedná se o unikátní technologii, která vyžaduje maximální a velmi odbornou péči. Každoročně proto investujeme do spolehlivosti a bezpečnosti zásobníků stovky milionů korun,“ sdělil. Dostatečná kapacita v zásobnících zemního plynu je podle něj důležitá i s ohledem na očekávaný růst využití plynu v teplárenství a také s ohledem na celkový vývoj energetiky směrem k navýšení podílu výroby z obnovitelných zdrojů.

Většina zásobníků plynu v Česku přešla zpět pod německý koncern RWE od začátku letošního července. Šlo o další krok související s dohodou o výměně aktivit mezi skupinami RWE a E.ON z roku 2018. Provozovatel, společnost innogy Gas Storage, změnila název na RWE Gas Storage CZ.

Energetický regulační úřad na začátku září uvedl, že spotřeba plynu v Česku v prvním pololetí letošního roku klesla meziročně o 1,8 procenta na 4,48 miliardy metrů krychlových. Výraznější propad byl ve druhém čtvrtletí, kdy se spotřeba snížila na 1,47 miliardy metrů krychlových a meziroční pokles činil 4,2 procenta. Důvodem podle úřadu byla především pandemie covid-19 a její dopady.