Domů
Plynárenství
Chladná zima by mohla zvýšit potřebu dovozu plynu do Evropy až o 10 %
Zdroj: Roy Luck / Creative Commons / CC BY 2.0

Chladná zima by mohla zvýšit potřebu dovozu plynu do Evropy až o 10 %

Ceny zemního plynu na evropských trzích atakují v posledních týdnech a měsících několikanásobky hodnoty z předešlých let, přičemž topná sezona teprve pomalu začíná. Podle aktuálního výhledu uskupení provozovatelů přepravních soustav by chladná zima přitom mohla vést k navýšení potřebného dovozu do Evropy až o desetinu, otázkou však zůstává, zdali je možné takovýto objem plynu na trhu zajistit.

Současnou situaci na trhu se zemním plynem podporuje stále nízký stav evropských zásobníků, které byly na začátku měsíce podle serveru Montel naplněny pouze ze zhruba 75 %. Takto nízký stav zvyšuje riziko omezené flexibility na straně zásobníků i v případě průměrné zimy, resp. na jejím konci. K takové situaci došlo například na přelomu února a března roku 2018, kdy pro relativně průměrné zimě přišlo několik dní extrémních mrazů a ceny plynu na spotových trzích prudce vyletěly nahoru.

Další růst cen plynu by přitom mohl vyvolat pokles poptávky u průmyslových odběratelů, se kterým sdružení provozovatelů přepravních soustav (ENTSO-G) ve své analýze nepočítá. K podobnému kroku se již uchýlilo několik velkých společností, včetně německého chemického giganta BASF. Podobně výrobu omezila i společnost FC Industries ve dvou závodech ve Spojeném království, avšak akutní nedostatek oxidu uhličitého jakožto vedlejšího produktu vedl k dohodě s tamní vládou o kompenzacích vysokých nákladů.

Podle sdružení ENTSO-G je nyní hlavní dostupnost plynu na evropském trhu, jelikož soustavy jsou již dostatečně flexibilní, aby umožnily jeho přepravu mezi jednotlivými zeměmi.

„Analýza provedená v rámci této zprávy ukazuje důležitou roli hráčů na trhu s plynem a dostatečného dovozu plynu v případě vysoké poptávky, zejména v aktuální situaci nízkého stavu zásobníků, jako tomu je zejména v letošním roce. Co je důležité, že zpráva potvrzuje robustnost a flexibilitu evropské plynárenské infrastruktury,“ říká Jan Ingwersen, ředitel sdružení ENTSO-G.

Komentáře

(1)

Stas

15. říjen 2021, 11:46

No jo, ale odkud se doveze??

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.