Domů
Plynárenství
CNBC: Rusko zpomalilo dodávky plynu do Evropy, možná kvůli Nord Streamu 2
Gazprom budova
Zdroj: Gazprom

CNBC: Rusko zpomalilo dodávky plynu do Evropy, možná kvůli Nord Streamu 2

Rusko v posledních týdnech zpomalilo dodávky zemního plynu do Evropy. Vyplývá to z analýzy společnosti ICIS, o které dnes informuje server televize CNBC. Důvody tohoto kroku jsou nejasné, podle některých analytiků by ale mohla existovat souvislost s plánovaným spuštěním provozu kontroverzního plynovodu Nord Stream 2. Ten má po dně Baltského moře přivádět zemní plyn z Ruska do Německa, a zdvojnásobit tím kapacitu potrubí, které je v provozu od roku 2011.

„Je to proto, že (státem vlastněný ruský plynárenský gigant) Gazprom se připravuje na spuštění Nord Streamu 2,“ uvedl analytik Tom Marzec-Manser ze společnosti ICIC.

Gazprom podle něj doufá, že díky tomuto postupu získá lepší pozici pro spuštění plynovodu, který čelí kritice ze strany Spojených států i některých evropských zemí. „Pokud bude méně plynu než obvykle, mohlo by to proces (spuštění plynovodu Nord Stream 2) usnadnit,“ uvedl analytik.

Gazprom nicméně tvrdí, že zpomalení dodávek plynu je pouze důsledkem sezonních faktorů.

Podle společnosti ICIS klesl v polovině srpna objem dodávek v nejzápadnějším bodě plynovodu Jamal na 20 milionů krychlových metrů denně ze 49 milionů na konci července. Obvykle přitom objem dodávek dosahuje 81 milionů krychlových metrů denně, píše CNBC. Plynovod Jamal vede z Ruska přes Bělorusko a Polsko do Německa.

Analytička Kristine Berzinaová z organizace Alliance for Securing Democracy uvedla, že nynější pokles dodávek, který přispívá k růstu cen plynu v Evropě a ze kterého těží Moskva, je v první řadě obchodní taktikou. „Také to ale Evropě ukazuje, jak závislá je z hlediska plynu na Moskvě,“ dodala.

Ceny plynu v Evropě se od začátku letošního roku více než zdvojnásobily.

Gazprom minulý týden uvedl, že ještě v letošním roce hodlá prostřednictvím plynovodu Nord Stream 2 přepravit do Evropy 5,6 miliardy krychlových metrů zemního plynu. Projekt, který je nyní hotov z 99 procent, dlouhodobě kritizují Spojené státy, protože plynovod podle nich zvýší politický a ekonomický vliv Ruska na Evropu. Trasa plynovodu navíc obchází Ukrajinu, která tak zřejmě přijde o poplatky za tranzit ruského plynu.

Minulý měsíc nicméně Washington uzavřel s Berlínem dohodu, která má dokončení plynovodu umožnit. Obě země se v rámci dohody zavázaly, že uvalí na Rusko sankce v případě, že Moskva plynovod využije jako politickou zbraň. Berzinaová nicméně vyjádřila pochybnosti ohledně toho, jak budou USA a Německo stanovovat, že tak Rusko činí.

„Bude za zbraň považován pomalý růst cen plynu s geopolitickým pozadím? Nebo budou za zbraň považována pouze dramatická přerušení (dodávek)?“ uvedla.

„Evropa bude jako žába ve vařící vodě, která si problém uvědomí, až když bude příliš pozdě,“ dodala. „Rusko má velký prostor k vytváření scénářů, které budou pro Evropu bolestivé, ale nepřekročí kritickou mez. Pro Rusko to bude výhodné finančně i politicky,“ upozornila.

Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně,. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

pmh spr

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(8)
Jaroslav Novák
24. srpen 2021, 16:41

začít stavět neemisní jádro (ETE34+EDU56) co nejdříve českými dodavateli, ukončit pěstování elektřiny na orné půdě přes BPS s 1 000 000 krát horším tepelným výkonem z 1 kg Biovsázky než využitím vazební energie z 1 kg UO3, prostě a jednoduše: energetiku musí řídit odborníci a nikoliv ideologové bez pochopení souvislostí, ...v SRN 4500 MWe v BPS potřebuje 2 000 000 ha Orné půdy na Biovsázku a spálí 240 000 000 litrů PHM na vypěstování 100 000 000 tun Biovsázky,......!!! BPS jsou od emisních povolenek osvobozeny!!!!!!!!!!!!!

Nefi
24. srpen 2021, 19:05

Zkuste počítat se mnou. 1kg uranu 20TJ energie.

Na jižní Moravě za rok dopadne zhruba 1200 kWh slunečního záření na m2. To je něco podobného jako by se na každém hektaru vyzářila energie z 2,16 kg uranu každý rok.

Nefi
24. srpen 2021, 18:21

Obrana proti závislosti na oligopolních dodavatelích plynu. Výstavba obnovitelných zdrojů a systémů power to gas. Vlastní zelený plyn vyrobený např. z větru v Severním moři elektrolýzou. Metanizace, skladování a transport po Evropě. Výsledek: ztráta oligopolní síly externích dodavatelů energií.

Severní moře: 570 tis km2. Při 80% pokrytí a 10MW/km2 umožňuje 4 560 GW instalovaného výkonu. Výroba elektřiny 18 000 TWh/rok.

Jan Stehlik
25. srpen 2021, 07:26

Musím se smát . A kdo bude stavět v tom severním moři ? Nějaký Pepa s horní , dolní ? Asi spíše další korporace , tedy zase oligopol .

Jan Veselý
25. srpen 2021, 08:10

Jde vidět, že jste v tomhle úplně mimo. Offshore VtE se dnes staví a nejspíše stavět i budou na základě byznys modelu, kdy investor větrnou farmu naprojektuje, zpapíruje a postaví. Nebo mu jí postaví specializovaná konstrukční firma. Hotovou farmu následně se ziskem prodají dlouhodobému investorovi, např. podílovému nebo penzijnímu fondu, a sami s ním uzavřou smlouvu o provozu a údržbě. A rovnou začnou stavět další.

Takže žádný oligopol, ale desítky, možná stovky různých majitelů (tj. žádný oligopol), kterým jde jen o prachy a na nějaké politické vydírání kašlou. To není státní Gazprom, prodloužená ruka Kremlu.

jozka
25. srpen 2021, 09:37

A nejaky duvod proc by zrovna tohle melo prochazet jinym vyvojem nez vsechny ostatni druhy podnikani?

Jirka94535
24. srpen 2021, 21:12

Nikde nečtu, že by byly porušeny jakékoli smlouvy o dodávkách, jak v množství tak v termínech.

Jirka
30. srpen 2021, 18:01

Jj, jistě. Určitě to bylo Rusko, které zavedlo sankce pro firmy účastnící se stavby NS2, aby zpozdilo jeho uvedení do provozu o více než jeden rok...

V článku není uvedeno, jaký konkrétní stát reklamuje nižší dodávky. "Do Evropy" není žádný údaj...

Druhá věc je, že se neustále básní o svobodném plynu z USA... Tak kde je?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se