Domů
Plynárenství
Dánsko hodlá dočasně zvýšit těžbu plynu, aby se zbavilo závislosti na Rusku

Dánsko hodlá dočasně zvýšit těžbu plynu, aby se zbavilo závislosti na Rusku

Plynárenství
1 komentář
19. duben 2022, 19:02
ČTK

Dánsko hodlá dočasně zvýšit těžbu zemního plynu, aby se rychle zbavilo závislosti na dodávkách z Ruska. Oznámila to dnes dánská premiérka Mette Frederiksenová. Dánská vláda zároveň představila plány na výrazné zvyšování produkce energie z obnovitelných zdrojů, informovala agentura Reuters.

„Na omezenou dobu zvýšíme těžbu zemního plynu v Severním moři,“ uvedla Frederiksenová.

„Jsme přesvědčeni, že je lepší těžit plyn v Severním moři, než jej nakupovat od Vladimira Putina,“ dodala s odkazem na ruského prezidenta. Zdůraznila nicméně, že Dánsko nadále počítá s plánovaným ukončením těžby plynu a ropy do roku 2050.

Dánský ministr klimatu a energetiky Dan Jörgensen uvedl, že těžba na dánských nalezištích v Severním moři by se mohla krátkodobě zvýšit až o 25 procent. Další podrobnosti neposkytl.

Frederiksenová uvedla, že Dánsko by se díky dodávkám ze Severního moře mohlo stát nezávislým na ruském plynu v příštím roce. „Protože jsme ale součástí evropské plynárenské sítě, potřebujeme, aby se nezávislými staly také další země,“ dodala.

Rusko se letos kvůli svému útoku na Ukrajinu stalo terčem rozsáhlých sankcí. Evropská unie předminulý týden přijala už pátý balík sankcí, který zahrnuje mimo jiné zákaz dovozu ruského uhlí. Zatím se ale neshodla na zákazu dovozu ruského plynu či ropy, který by ruský režim zasáhl výrazně citelněji než uhelné embargo.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vojvodik Petr
19. duben 2022, 20:14

Plyn od května jen pro vyvolené.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se