Domů
Plynárenství
ERÚ zveřejnil indikativní ceny plynu pro 1Q 2017

ERÚ zveřejnil indikativní ceny plynu pro 1Q 2017

Energetický regulační úřad v tomto týdnu zveřejnil ve své tiskové zprávě indikativní ceny plynu pro první čtvrtletí roku 2017. Zveřejňování těchto cen je jednoduchým vodítkem pro spotřebitele, zda u svého dodavatele plynu nepřeplácí. Pro počátek příštího roku se ceny neregulované složky snížily průměrně o 14,5 %.

ERÚ vydal ve středu indiktivní ceny plynu pro spotřebitele na úrovni domácností a maloobchodu na další čtvrtletí, v pořadí již druhé. Úřad touto formou informuje spotřebitele, zda za plyn u svého dodavatele neplatí více, než je běžné, a pokud ano, můžou tuto informaci využít jako argument při sjednávání nižší ceny.

Indikativní ceny plynu jsou rozdělené podle charakteru odběru na tři kategorie – Vaření, Ohřev vody a Otop. Ukazatel odráží cenu plynu na burze, náklady a marži. K získání konečné ceny plynu si ovšem spotřebitelé musí přičíst také regulovanou složku ceny, kterou stanovuje ERÚ a dodavatel na její výši nemá vliv.

„ERÚ nese podíl na snížení cen za plyn, a to prostřednictvín zveřejňování indikativních cen služby dodávky plynu. Ty se pro první čtvrtletí roku 2017 snižují v průměru o 14,5 %,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Srovnání s 4Q 2016

ERÚ přistoupil k vydávání indikativních cen na konci srpna tohoto roku na základě zpráv o velkých maržích tuzemských obchodníků s plynem. Ceny v jednotlivých čtvrtletí jsou uvedeny v následujících tabulkách:

Indikativní ceny plynu 4Q 2016 (Zdroj: ERÚ)
Indikativní ceny plynu 1Q 2017 (Zdroj: ERÚ)

V mezičtvrtletním srovnání došlo k relativně nevyššímu poklesu ceny v kategorii „Vytápění“ a to z 811 Kč/MWh na 682 Kč/MWh (- 15,9 %), relativně nejnižší pokles zaznamenala kategorie „Vaření“ z 1011 Kč/MWh na 882 Kč/MWh (- 12,8 %).

„Jako zásadní je třeba sdělit, že neexistuje postih obchodníka, bude-li i nadále prodávat tuto komoditu za vyšší cenu, než je indikativní cena. Pro obchodníka je indikativní cena nezávazná. Slouží především pro kontrolu spotřebiteli,“ vysvětluje Alena Vitásková.

 

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jádro a plyn patří mezi zelené investice. Dočasné zařazení schválil Evropský parlament
6. červenec 2022, 11:36
Slovensko hlásí, že patrně bude mít dostatek plynu, aby zvládlo příští zimu
6. červenec 2022, 11:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se