Domů
Plynárenství
ERÚ zveřejnil indikativní ceny plynu pro 1Q 2017

ERÚ zveřejnil indikativní ceny plynu pro 1Q 2017

Energetický regulační úřad v tomto týdnu zveřejnil ve své tiskové zprávě indikativní ceny plynu pro první čtvrtletí roku 2017. Zveřejňování těchto cen je jednoduchým vodítkem pro spotřebitele, zda u svého dodavatele plynu nepřeplácí. Pro počátek příštího roku se ceny neregulované složky snížily průměrně o 14,5 %.

ERÚ vydal ve středu indiktivní ceny plynu pro spotřebitele na úrovni domácností a maloobchodu na další čtvrtletí, v pořadí již druhé. Úřad touto formou informuje spotřebitele, zda za plyn u svého dodavatele neplatí více, než je běžné, a pokud ano, můžou tuto informaci využít jako argument při sjednávání nižší ceny.

Indikativní ceny plynu jsou rozdělené podle charakteru odběru na tři kategorie – Vaření, Ohřev vody a Otop. Ukazatel odráží cenu plynu na burze, náklady a marži. K získání konečné ceny plynu si ovšem spotřebitelé musí přičíst také regulovanou složku ceny, kterou stanovuje ERÚ a dodavatel na její výši nemá vliv.

„ERÚ nese podíl na snížení cen za plyn, a to prostřednictvín zveřejňování indikativních cen služby dodávky plynu. Ty se pro první čtvrtletí roku 2017 snižují v průměru o 14,5 %,“ uvedla předsedkyně ERÚ Alena Vitásková.

Srovnání s 4Q 2016

ERÚ přistoupil k vydávání indikativních cen na konci srpna tohoto roku na základě zpráv o velkých maržích tuzemských obchodníků s plynem. Ceny v jednotlivých čtvrtletí jsou uvedeny v následujících tabulkách:

Indikativní ceny plynu 4Q 2016 (Zdroj: ERÚ)

Indikativní ceny plynu 1Q 2017 (Zdroj: ERÚ)

V mezičtvrtletním srovnání došlo k relativně nevyššímu poklesu ceny v kategorii „Vytápění“ a to z 811 Kč/MWh na 682 Kč/MWh (- 15,9 %), relativně nejnižší pokles zaznamenala kategorie „Vaření“ z 1011 Kč/MWh na 882 Kč/MWh (- 12,8 %).

„Jako zásadní je třeba sdělit, že neexistuje postih obchodníka, bude-li i nadále prodávat tuto komoditu za vyšší cenu, než je indikativní cena. Pro obchodníka je indikativní cena nezávazná. Slouží především pro kontrolu spotřebiteli,“ vysvětluje Alena Vitásková.

 

Komentáře

(0)

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.