Plynovodem TAP začal do Evropy proudit první plyn
Plynovod TAP 30. prosince 2020 začal do Evropy dodávat první zemní plyn. TAP je poslední součástí infrastruktury jižního plynového koridoru. Zemní plyn pochází z Ázerbájdžánu a do Evropy je dopravován mj. plynovodem TANAP přes Turecko až do jižní Itálie.
Výstavba plynovodu TAP trvala téměř 4 a půl roku a byla dokončena v říjnu 2020. V listopadu 2020 byl zahájen komerční provoz. Plynovod je již nyní schopen plného provozu, nicméně dle aktuální dohody se budou dodávky během 15 měsíců postupně zvyšovat ze 40 % až do maximální výše.
Výstavba navazujícího plynovodu do Bulharska nadále probíhá
Plynovod TAP navazuje na turecký plynovod TANAP a tvoří tak poslední část infrastruktury jižního plynového koridoru, který EU považuje za jeden z hlavních diverzifikačních projektů pro dodávky zemního plynu. Zdrojem zemního plynu pro jižní koridor jsou ložiska v ázerbájdžánské části Kaspického moře. Plyn pak dále teče přes Gruzii, Turecko, Bulharsko, Řecko až do Itálie.
Dle současných dlouhodobých smluv má TAP dodávat 8 miliard m3 plynu ročně (bcm/y) do Itálie, 1 bcm/y do Řecka a 1 bcm/y do Bulharska. Bulharsko by mělo z plynovodu TAP získávat plyn prostřednictvím plynovodu mezi Bulharskem a Řeckem – tzv. Interkonektorem Řecko-Bulharsko (IGB), jež je momentálně ve výstavbě. Kapacita IGB má být 3 bcm/y a do komerčního provozu má být uveden do července 2021.
V létě proběhne tržní test o možném zvýšení kapacity
„Dnes je historický den pro náš projekt, stejně jako pro zúčastněné země a evropskou energetiku. TAP je nepostradatelnou součástí plynárenské soustavy evropského kontinentu, podílející se na plánované energetické transformaci. Nabízíme spolehlivou, přímou a nákladově efektivní přepravní trasu do zemí jihovýchodní Evropy a dále,“ uvedl Luca Schieppati, generální ředitel projektu TAP
Podle vyjádření obchodní ředitelky projektu TAP, Mariji Savovové, bude v létě spuštěn tržní test za účelem prozkoumání možného rozšíření TAP. V takovém případě by byla kapacita plynovodu navýšena na 20 bcm/y .
Zdroj úvodní fotografie: tap-ag.com
Mohlo by vás zajímat:
Diverzifikace to asi moc nebude... Na tyto plynovody je zjevně možné napojit i Turkish stream z RF...
Pro Itálii nebo Řecko je 10x důležitější odebírat ruský plyn a obchodovat s RF, nežli s Azerbajdžánem...
Jakakoliv nove dostupna nabidka meni pomery a tedy i ceny na trhu.
Viz cenova reakce Gazpromu na trhu s plynem po zprovozneni novych terminalu LNG v Evrope par let zpet, jinak objemove nepomerne mene vyznamnych...
Jen pro upřesnění v roce 2019 Evropa dovezla přes svoje terminály rekordních cca 100 mld. m3
In 2019 the EU imported 108 bcm of LNG, the highest ever, ensuring 27% of the total gas imports.
Ještě jedno menši upřesnění - Evropa má v podstatě nulovej vliv na situaci na globalnim trhu s LNG. Zdaleka největší centrum poptávky je Asie a to je vidět zrovna teď když tam maj dvojnásobný ceny plynu a všechno volný LNG miří právě tam.
V minulejch dvou letech sme si tady mohli uživat velmi levnej plyn protože na globalnim trhu byl přebytek po teplejch zimách a pak ještě kvůli covidu.
Rusové ušetřili za trubky. Při tom množství plynu to hlavně není žádná výhra. Kapacita 10 mld m3 (možná navýšení 20 mld m3) proti nordstreamu 2 55 mld plynu. Navíc blue a další streamy. Kdyby postavili alespoň pořádnou trubku 1400 a kompresky. Bez toho to je parodie na plynovod.
aby je Rusové nepřetlačili až do Azerbajdžánu.
Že jste jim to neporadil než začali se stavbou. Určitě by to ocenili a dnes jste mohl být v balíku.
Tam je chytrých greendealů - zlodějů, že bych se cítil nesvůj.
Jak říkal pan Werich:
Nejhorší srážka v životě, je srážka s blbcem. Blbce nikdy neusvědčíte z blbství. Z takové srážky, vyjdete vždycky jako největší blbec pod sluncem.
Navíc trasa vede přes několik zlomů a zemětřesnou oblast, tak snad to mají ošefované. Zemětřesení v Izmiru byl hlavně požár plynovodů...
Pozice Ruska jako dovozce plynu se zhoršila již kvůli břidlicové těžbě a je to znát i na ceně, která výrazně klesla.
Cena klesla v Evropě i jinde, protože amíci nemají šanci udat drahý LNG plyn do Číny. Kde mohou vydírat, tam se nutí.
V Číně klesla od zprovoznění Síly sibiře cena i spotřeba a LNG nepotřebují pod záminkou vyšší moci (Covid).
Největší čínští dovozci zkapalněného plynu (LNG) oznámili události z vyšší moci a pozastavili nákup kvůli pádu poptávky po energii způsobené epidemií koronaviru. Může to zmařit transakce mezi USA a Čínou, poněvadž dodatečné dodávky amerického LNG jsou klíčovým bodem dohody podepsané v lednu.
O to ale zdraží helium , které amíci drží, aby kryli ztráty z destilace.
My musíme od amíků nakupovat šrot vrtulníky, francouzům nutí LNG, chorvatům postavili terminál lng bez potrubí do vnitrozemí apod.
Pan anonymny expert na vsetko, v 2020 sa silou sibire importovalo 5 Bcm a v 2021 to bude okolo 10 Bcm, takze ak sa vam nepaci 10 Bcm/y cez TAP pri podstatne nizsom CAPEX, tak prosim vas radsej mlcte. 25 BCM ma dosiahnut v polovici 2020s. Import LNG do Ciny v 2020 dosiahol noveho rekordu cca 67 MMt (equivalent 87 Bcm)Stupol o 10 % zatial co import cez potrubie aj napriek novo otvorenej rure klesol. Export US LNG do ciny bol tiez rekordny a to aj naprik tomu , ze nedosiahol ani urovne v bilatreralnej dohody. A na rozdiel od vas tu uvediem aj zdroje, aby som neklesol na vasu uroven expertizy...
www. eia. gov/dnav/ng/hist/ngm_epg0_eng_nus-nch_mmcfm.htm
www. naturalgasintel. com/china-buying-more-u-s-lng-to-meet-winter-demand-but-still-far-below-phase-one-targets/
www. spglobal. com/platts/en/market-insights/latest-news/natural-gas/041420-russias-gazprom-eyes-capacity-increase-on-china-gas-export-link
www. reuters. com/article/us-china-gas-demand-winter-idUKKCN26G0WI
No podle těch článků, co na ně dáváte odkazy si Čína dovezla z USA cca 8 Miliard metrů krychlových plynu LNG.
Taky že síla sibiře má mít kapacitu na 38 Milliard metrů krychlových ročně. v roce 2020 dodali 3.81Milliard metrů krychlových.
No ale pokud se podívám na graf spotřeby z přiloženého článku, tak je mi jasné, že v okamžiku, kdy Rusko připojí další plynová pole, tak LNG půjde opět dolů.
Ja nikde netvrdim ze ho budu dovazat najma z USA, Australia ma k Cine geograficky blizsie ale napriklad aj Rusko planuje dalsie rozsirenie Sakhalin LNG, ktore uz dnes vyvaza viac nez Sila Sibire. A 38 Bcm rocne, to este potrva aspon 10 rokov. Chayandinskoye plynove pole (hlavny zdroj) ma dosiahnut plateau okolo najskor okolo 2025 a to je 2025. Na dosiahnutie 38 Bcm/r potrebuju este dokoncit development Kovyktinskoye pola. Proste nie je to take ruzove ako sa to snazia prezentovat. Najhorsie na tej trubke je to ze ma jedneho konecneho zakaznika, Cinu, co ju stavia do dost silnej pozicie a predpokladam, ze cena za ktoru to budu predavat Cine nebude taka aku si oni predstavovali. LNG ma v tomto vyhodu, ak viete vyrobit lacno a to Ruske LNG zavody vedia, zakaznikom je cely svet.
malo tam byt: okolo 2025 a to je 25 Bcm/y
Zabudli ste uviesť v článku Albánsko.Podla mapy plynovod tadiaľ vedie.
Zabudli ste Albánsko.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se