Domů
Plynárenství
Evropská komise zvažuje možnosti regulace cen plynu, včetně cenového stropu na ruské dodávky
Evropská komise
Zdroj: LIBER Europe / Creative Commons / CC BY 2.0

Evropská komise zvažuje možnosti regulace cen plynu, včetně cenového stropu na ruské dodávky

Evropská unie projednává plány na zastavení růstu cen plynu v reakci na další omezení dodávek z Ruska. Cílem je mimo jiné zmírnit manipulaci s trhem ze strany federace. Odpovědí by bylo úplné zastavení dodávek plynu, odpovídá Moskva.

Podle uniklého dokumentu, který měl k náhledu server Euractiv, Evropská komise nastínila dva možné nástroje k omezení velkoobchodních cen plynu v případě dalšího přerušení nebo dokonce úplného zastavení dodávek plynu z Ruska. První z nich by zahrnoval cenový strop pro ruský plyn, zatímco druhý by znamenal vytvoření administrativních cenových zón pro nejvíce postižené země EU.

Dokument má být projednán na dnešním setkání zástupců evropské sedmadvacítky a dále o něm budou jednat ministři energetiky bloku na mimořádném zasedání, které proběhne tento pátek. Opatření na zkrocení cen plynu přichází spolu s návrhy regulace cen elektřiny.

Vytvoření regionálních cenových zón by mělo být obecně náročnější na realizaci a vyžadovalo by “značné regulační a technicky složité přípravy", dle uniklého dokumentu. První možnost - zavedení cenového stropu pouze na ruský plyn – má být jednodušším opatřením, pravděpodobně by ale vedlo k další eskalaci napětí s Kremlem, což by v konečném důsledku mohlo vést k dalšímu růstu velkoobchodních cen na evropských trzích. Oba navrhnuté nástroje se přitom navzájem nevylučují, výsledkem tedy může být i směsné opatření.

Od července ruský Gazprom snížil tok plynu plynovodem Nord Stream na pouhou pětinu jeho kapacity. Minulý týden pak tuto významnou přepravní cestu Rusko zcela uzavřelo, oficiálně kvůli údržbě. Tento krok přišel jen několik hodin poté, co se země G7 dohodly na zavedení cenového stropu pro ruskou ropu.

Návrh zavedení cenového stropu pro ruský plyn v Evropě okomentoval na sociální síti Telegram i Dmitrij Medveděv, bývalý ruský prezident a současný místopředseda ruské bezpečnostní rady. "Ruský plyn v Evropě prostě nebude," prohlásil, podle agentury Reuters. Komise by jednoho z jejích vysokých úředníků měla představit konečnou verzi návrhu mimořádných opatření 14. září.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(9)
Vojtěch Mališ
7. září 2022, 10:28

Asi úplně nechápu proč strop jen na ruský plyn a ne třeba z USA.. ať si to nikdo špatně nevykládá, nejsem na straně Ruska, ale tohle přece nemá logiku. Rád si to nechám vysvětlit

hlpb
7. září 2022, 10:43

Dva hlavní cíle cenového stropu jsou:

Snížit tlak na cenu energií v EU

Snížit platby rusku za plyn = nižší finance na válku

Ivan
7. září 2022, 11:03

celkem dobrá drzost diktovat dodavateli za jakou cenu mi bude surovinu dodávat. Zkusím až půjdu koupit nové auto a řeknu jim, že jim dám jen pětinu jejich prodejní ceny, schválně zda mě nepošle do pr...

hlpb
7. září 2022, 11:47

s ruskem jsme v obchodní válce, a vzhledem k tomu co předvádí putin s plynem od loňského jara si rusko žádné ohledy nezaslouží. rusko má smůlu, protože je proti EU ekonomicky cca 10x menší, tzn. tahá za kratší konec. Západ se rozhodl rusko porazit vojensky prostřednictvím Ukrajiny a současně zničit jeho ekonomiku. Vzhledem k velikosti a síle USA, EU, Kanady, Japonska, Austrálie, Jižní Koreji a dalších mají orkové smůlu a mohou nad rozhodnutím západu jen fňukat a kvičet.

hlpb
7. září 2022, 12:18

zkusit to můžeš, ale na 100% ti to neprojde a je vysoce pravděpodobné, že po zastropování cen plynu, žádný plyn z ruska do EU nedoputuje. Uvidíme, kdo vyměkne dřív.

Přemek z Mělníka
7. září 2022, 17:52

Velký omyl.....,Čína, Indie, Saudská arabie jsou defakto dýlery ruské ropy....Jakto? Levně nakoupí ruskou ropu, pak tam přidají trochu jiné....,a pak pod různými názvy, třeba šanghajská směs to prodávají s tučnou přirážkou sousedům a nebo třeba do Evropy....

Zajímavý že se to vyplatí i producentům jako Saudská arábie.....,byznys vládne světem....

hlpb
8. září 2022, 06:19

Přemku, maluješ si hezkou pohádku, ale takto to opravdu nefunguje. Možná jednotky procent, ale tvoje představa, že tankery nahradí dodávky potrubím je až dětinská. Ty sankce se budou vztahovat i na pojištění ropy a přepravu, tzn. že drtivá většinou firem na tuto špinavou ropu se ani nepodívá. rusko nebude mít dost tankerů a navíc díval jsi se jak dlouho pojede tanker z ruska prez Čínu a SA do Evropy? Realita je taková, že ruská produkce zatím klesla o cca 2 mil. barelů za den a dále bude klesat. Je to podobné jako s plynem, dovoz ruského plynu do Evropy klesl od začátku o neuvěřitelných 50% a to EU začalo nahrazovat ruský plyn až v dubnu.

feliz navidad
7. září 2022, 17:49

Ve 35. týdnu byly následující podíly na dodávkách plynu do Evropy:

LNG: 40,2%

Norsko: 36,2%

Alžírsko: 10%

Rusko (plynovody): 9,6%

Ostatní: 4%

Z toho je vidět, kdo hlavně si mastí kapsu na vysokých cenách plynu v Evropě.

Martin
7. září 2022, 10:51

Norové se chvástají jak neskutečně pomáhají, ale hlavně že většina toho jde za spotové ceny.

Tak co takhle kdyby se domluvili s nory na zastropování cen a díky tomu by se přece ceny snížily včetně těch pro rusa a jak uvádíte, tak by dostali "méně peněz na válku"....

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se