Gazprom: Dodávky plynu do Číny novým plynovodem Síla Sibiře pandemií ovlivněny nebyly

DomůPlynárenstvíGazprom: Dodávky plynu do Číny novým plynovodem Síla Sibiře pandemií ovlivněny nebyly

Současná pandemie onemocnění COVID-19 komplikuje situaci v mnoha odvětvích na celé světě. Výskyt nákazy koronavirem se nevyhnul ani některým provozům ruského plynárenského gigantu Gazprom. Přesto však podle společnosti současná situace nemá vliv na tok plynu do Číny novým plynovodem Síla Sibiře, který zahájil provoz teprve ke konci loňského roku.

Rusko ke konci loňského roku uvedlo do provozu plynovod Síla Sibiře, který zemi otevřel cestu na čínský trh. V současné době je zdrojem plynu pro plynovod Chayandinskoye pole. Gazprom však musel podle serveru S&P Global evakuovat z pole několik desítek pracovníků poté, co u několika z dělníků potvrdila nákaza koronavirem.

Omezení personálu nicméně podle Gazpromu nemělo vliv na dodávky, a plynovodem do Číny stále proudí zhruba 9 milionů metrů krychlových plynu denně.

„Všechno funguje v pořádku navzdory COVID-19,“ uvedl mluvčí společnosti Gazprom.

Plynovod je nyní provozován pouze s omezenou kapacitou, kdy Gazprom očekává, že za první rok provozu přepraví na 5 miliard kubíků. Projektovaná přepravní kapacita přitom činí 38 miliard kubíků.

Objem přepravovaného plynu by však měl růst, přičemž již v příštím roce by se měl díky druhé kompresorovně zdvojnásobit na 10 miliard kubíků. K plnému využití přepravní kapacity plynovodu mají pomoci další plynová pole, která by plynovod měla začít zásobovat do konce roku 2022.