Domů
Plynárenství
I v lednu směřovalo nejvíce tankerů se zkapalněným plynem z USA do Evropy
Zdroj: JoachimKohlerBremen / Wikimedia Commons / CC-BY-SA-4.0 (licence)

I v lednu směřovalo nejvíce tankerů se zkapalněným plynem z USA do Evropy

Do Evropy v posledních týdnech proudí značné množství zkapalněného plynu, který nahrazuje nižší dodávky plynovody z Ruska. Jedním z největších dodavatelů zkapalněného plynu do Evropy jsou Spojené státy, přičemž již druhým měsícem v řadě směrovala většina nákladů z USA právě do Evropy.

Prudký nárůst cen zemního plynu na evropských trzích během loňského prosince byl nutný pro přesměrování většího objemu dodávek LNG z Asie do místních terminálů. K přesměrování dochází tradičně u dodávek ze Spojených států, jelikož tamní exportéři nejrychleji reagují na cenové spready mezi Evropou a Asií vzhledem k jejich přepravním nákladům do těchto destinací.

Podle dat shromážděných agenturou Reuters směřovaly v průběhu ledna do evropských terminálů zhruba dvě třetiny vývozu LNG z USA, tedy ještě více ve srovnání s 61 % z loňského prosince. Do Asie naopak dle agentury směřovalo během ledna pouhých 13 % exportu USA, do Latinské Ameriky poté 9 %.

Vývoz LNG z USA mezi ledna 2021 a lednem 2022. Zdroj: Reuters

K vysokému vývozu LNG z USA do Evropy rovněž v poslední době pomáhalo vysoké využití tamních exportních terminálů, které mohou po omezenou dobu fungovat na vyšší než nominální kapacitě. Během letošního roku by rovněž měla exportní kapacita USA dále růst, což by zemi mohlo zajistit světové prvenství v oblasti vývozu zkapalněného plynu.

Ke snížení spotových cen LNG na asijském trhu vůči Evopě rovněž přispěla skutečnost, že čínské společnosti začaly přeprodávat LNG náklady zajištěné dříve v rámci dlouhodobých kontraktů.

„Vysílá to signál, že Asie má naplněné zásobníky a neočekávalo se, že by byli silnými kupujícími,“ uvedl Jason Feer, vedoucí business intelligence u konzultační společnosti a brokera LNG tankerů Poten & Partners.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Oprava Nord Streamu? Není zájem, míní analytik. Řeší se, co by Rusku přinesla sabotáž
30. září 2022, 05:00
Ministři EU patrně schválí krizový energetický plán, proberou omezení cen plynu
29. září 2022, 23:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(4)
Vojvodik Petr
3. únor 2022, 15:12

Kolik procent rocni spotřeby eu takto dodaný lng pokryje? Jedná se mi o MWh.

miro novak
3. únor 2022, 15:56

to percento je tak vysoke, ze sa da povedat, ze nas USA opat oslobodili od ruskeho 30% diktatu.

Maly Jarda
4. únor 2022, 11:58

Hlavně nás Američané osvobodí od našich peněz protože za ten nekvalitní americký frakovací plyn budeme platit 5x více než za ruský

.. a to díky americkým penzijním fondům které cenu plynu do deregulaci vyhnaly na mnohanásobek(to je náhoda) .. ale politicky uvědomělí pepci vyskočové hýkají nadšením

Milan
4. únor 2022, 12:56

@Maly Farda

Máte nějaký relevantní odkaz nebo je to jen vaše doměnka?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se