
USA budou disponovat největší kapacitou pro export zkapalněného plynu na světě
S prudkým rozvojem těžby zemního plynu z nekonvenčních ložisek v posledních letech ve Spojených státech rychle roste i kapacita exportních terminálů. Zatímco do roku 2016 byl vývoz plynu ve zkapalněné podobě v USA pouze marginální záležitostí, v průběhu příštího roku by země měla díky dalšímu rozšiřování terminálů stát světovou jedničkou z pohledu dostupné vývozní kapacity.
Američtí exportéři zkapalněného zemního plynu (LNG) během posledních několika let dokázali zemi katapultovat mezi největší hráče na globálním trhu s plynem. Zlom přišel v roce 2016, kdy začal první zkapalněný plyn proudit z oblasti dolních 48 států, tedy území USA mimo státy Aljaška a Havaj. Největší část exportní kapacity je aktuálně soustředěna v oblasti Mexického zálivu, tedy relativně blízko centru těžby ropy a plynu v oblasti Permské pánve, která se rozkládá na západě Texasu a jihovýchodě Nového Mexika.
Již v roce 2020 se Spojené státy podle dat tamní vládní agentury U.S. Energy Information Administration (EIA) staly třetím největším vývozcem LNG na světě, přičemž vyššího vývozu dosahovaly pouze Austrálie a Katar. Vývoz LNG z USA v loňském roce rovněž negativně ovlivnila pandemie koronaviru, která spolu s teplou zimou 2019/2020 vedla ke globálnímu poklesu poptávky po plynu, a v průběhu léta 2020 tak docházelo k rušení řady objednávek na LNG.
V letošním roce nicméně další navýšení vývozu neomezují ekonomické podmínky a nízké ceny plynu na klíčových trzích v Asii a Evropě, ale celková kapacita exportních terminálů. Se zprovozněním další vývozní linky v terminálu Sabine Pas, která je již blízko dokončení, a spuštěním nového terminálu Calcasieu Pass, ke kterému by mělo dojít do konce roku 2022, budou USA disponovat nejvyšší exportní kapacitou LNG na světě a při současných forwardových cenách plynu lze očekávat, že kapacita bude na plno využívána.
Kvartální vývoj kapacity pro export LNG z USA mezi lety 2016 a 2022. Zdroj: EIA
Podle odhadů agentury dosahovala nominální vývozní kapacita všech LNG terminálů v USA k letošnímu listopadu 9,5 miliard stop krychlových denně (bcf/d), zatímco špičková vývozní kapacita, která zohledňuje modifikace zkapalňovacích procesů při dodržení standardních provizních podmínek terminálů pro zvýšení jejich efektivity, se pohybovala na úrovni 11,6 bcf/d.
Do konce roku 2022 by díky nových zkapalňovacím linkám měla nominální exportní kapacita vzrůst na 11,4 bcf/d, špičková poté na 13,9 bcf/d. Tím by Spojené státy předehnaly jak Austrálii, jejíž špičková vývozní kapacita dosahuje zhruba 11,4 bcf/d, tak i Katar s 10,4 bcf/d.
Růst vývozu plánuje i konkurence
Prvenství by však Spojeným státům nemuselo vydržet dlouho, jelikož ambiciózní plány na navyšování vývozu mají i konkurenti. Například zmiňovaný Katar intenzivně pracuje na obnově a rozšiřování flotily LNG tankerů, stejně tak by měla v následujících letech zásadně vzrůst exportní kapacita.
Mohlo by vás zajímat:
Ano proto USA se snaží blokovat za každou cenu NS2 tím by do EU mohli dodávat vlastní drahý plyn a vydělávat na tom. Ukrajina dnes USA slouží jako nástroj pro prosazení jejich politiky v EU dělají všechno proto, aby co nejvíce poškodili vztahy EU s Ruskem viz co se u nás dělo když se rozhodovalo o možnosti účasti Ruských firem na stavbě JE infiltrovaná je zejména ODS.
Asi tak nejak. A ked nemecky zeleny odstavia jadro a postupne aj uhlie musia to nahradit plynom. OZE tj obcasne zdroje energie to moc nezachrania. Tento rok je produkcia z OZE v nemecku tragicka.
Aj keby do nemecka priplava kazdy tyzden jedna lod, stale to nebude dost a to nehovorim este o tom ako sa urcite bude spekulovat s cenami plynu. NS2 sa spusti a cim skor tym lepsie, hlavne pre koncovych odberatelov.
Podíl vyrobené energie v Německu dle zdrojů v roce 2021 k 15.12.
1. OZE = 225 TWh = 47%
2. fosil = 190 TWh = 40%
3. JE = 62 TWh = 13%
O tom bude-li blackout nebo ne, nezávisí na TWh, ale na GW okamžitého výkonu potřebného k pokrytí spotřeby.
Jen pro info všech, stávající německé fosilní elektrárny jsou schopny za rok vyrobit cca 400 TWh tzn. že v tomto roce jely na 50% svých možností, rezerva výkonu jen v Německu je obrovská. Jsou dny kdy OZE zabezpečí už dnes 8O% denní spotřeby Německa, JE 10%, a fosil jen 10%. Pak ale jsou dny kdy musí fosil zabrat a jejich podíl je 70% spotřeby. Uhlí a plyn slouží jako flexibilní zdroj, který pracuje podle výroby OZE, někdy několik dní není skoro potřeba vůbec a pak jsou dny, kdy jedou na 80% svých možností.
V ročním součtu je rezerva obrovská, takže by si mohli tu elektřinu vyrobit v létě do zásoby, když jsou v tu dobu tak málo vytížené. Oh wait...
Což dokládá tvrzení, že v součtu celého roku jely na 50 %. To je úplně jasné...
Akorát teda je záhada, proč třeba v minulém týdnu, když nebyla největší inverze, ani nijak zvlášť nemrzlo a lehce nadprůměrně foukalo, tak mají Němci podle Fraunhoferů v provozu všechny své hnědouhelné elektrárny, 34 ze 41 černouhelných bloků, 40 z 51 plynových bloků a dokonce i tři z pěti bloků na mazut, který se zapíná až když je nejhůř. To na nějaké obrovské rezervy nevypadá, zvlášť s vědomím, že jim za rok zmizí dalších 8 GW stabilního výkonu z jádra, a to chtějí ještě odstavit i nějaké to uhlí.
Ale zase jim nebudou ty odstavené zdroje ucpávat síť, to je pravda. Tím se to asi vyřeší.
To je sice pekne, ale stale je to malo od OZE na to, kolko sa ocakavala vyroba a za dalsie bolo xy pripadov ked boli extremne prebytky bez vyuzitia pocas vikendu a museli sa Vte brzdit alebo pocas spicky kedy bolo bezvetrie, toto OZE neriesia.
přechod v Německu na OZE je teprve v 1/3, v roce 2010 byl podíl pouze 10%, Německo chce jen do roku 2030 zvýšit instalovaný výkon OZE proti současnému stavu 1x tzn. že v roce budou OZE vyrábět cca 450 TWh/rok = podíl 75%.
To je hezké že slunce vítr a voda dávají 225 TWh ale celková hrubá spotřeba energie Německa 3650 TWh ( před covidem) jsou v tom i tepelné ztráty elektráren takže ve skutečnosti je to méně ,ale za 20 let rozvoje jsou zhruba v 1/10 potřebné výroby. Čím je vyšší podíl OZE tím dražší je jejich produkci ještě zvyšovat a pokud teď Němci zvyšují produkci o cca 18TWh ročně pak pro dosažení jejich klimatických cílů potřebují asi 60TWh.
Zajimavejsi by byl podil spotrebovane energie. Tam bychom se asi dostali na jine hodnoty.
Než nám předložíte pohádku o levném ruském plynu pro Evropu podívejte se na současné prodejní světové ceny a porovnejte je s cenou ruského plynu v současnosti.
Ktere ceny mate na mysli? Ty, co jdou pres burzu, jak jsme si vyminili?
Nesmysl - Rusko si na trhu nestabilitou svých dodávek samo vytvořilo prostor pro konkurenci. Kdyby Rusko dodávalo plyn bez přerušení a nevytvářelo uměle jeho vyšší cenu, tak by pravděpodobně mělo stále majoritní postavení na trhu. V okamžiku, kdy přerušuje dodávky a způsobuje navýšení ceny, vyplatí se ostatním hráčům na trhu dovézt plyn za vyšší cenu. Rusko si svým krátkozrakým uvažováním poškozuje své vztahy samo a je to jeho problém. Kdyby se místo strašení vojáky, vylívání Novičoku ve Velké Británii a kontaminací veřejného prostoru Poloniem tamtéž zajímali o rozvoj vlastní ekonomiky a právního státu, mohli by být jako mocnost někde úplně jinde.
Jenže Rusko nepochopilo a podle mého ani jen tak nepochopí, že se s totalitním režimem z dlouhodobého hlediska nikam nedostanou.
Jste malinko mimo svou úvahou. Rusko své závazky plní na 100 procent, ale Němci plyn přeposílají Ukrajině. Trochu přemýšlejte.
Jak se Američané do něčeho pustí, stojí to za to. Terminály nebudují proto, že je o to prosil český premiér a ministr zahraničí, ale pro obchod a zisk. Putin zase usoudil, že další dodatečné zisky z plynu, už mu za to nestojí, a že vyzkouší svoji oligopolní sílu. Pomáhá tak zvyšovat zisky Norsku, Kataru, USA, Alžírsku, Nigérii a současně tím i podporuje investiční ruch v těchto zemích. Kdo nediverzifikoval přepravní trasy má ovšem smyčku kolem krku.
V ČR neřídnou šiky těch, kteří by chtěli být členy delegace, jež bude kremelskému autoritáři lízat holínky.
Přitom příklad, jak úspěšné je to lízání holínek, můžeme vidět v Srbsku. Vučič vyjednal cenu 600 dolarů za 1000 kubíků. Až cena v Evropě klesne pojede Vučič do Kremlu znovu, že je ta cena moc vysoká. Roky jsme si užívali nízkých cen a ti, co měli u Putina vázány ceny na ropu nám mohli jen závidět.
Tohle se mi libi. Behem par vterin se da dohledat jak to s dodavkami z Ruska je i kolik plati Srbove a stejne se najdou jedinci, kteri si jedou svoje.
Však to je presne to čo by v normálnom svete nemalo fungovať ...
Cena pre Srbsko či Maďarsko nie je o trhu, ale o politických dohodách .. a samozrejme, že nie je zadarmo ....
Ak Vučič príde s tým, že "je cena vysoká" tak dostane zoznam toho čo Rusi chcú aby bola nižšia ....
Právě naopak, takto by to v normálním světě mělo fungovat. Dvě protistrany, pevně stanovené podmínky obchodu a to včetně ceny. Aspoň u strategických surovin.
A nespoléhat na velice nestabilní burzovní ceny, které silně ovlivňuje psychologie trhu, nějaké nesmyslné fámy a v neposlední řadě velcí investoři.
Proč holínky, jsou lepší místa přeci.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se