Domů
Plynárenství
Import LNG do Číny v první polovině 2019 vzrostl o více než 19 %

Import LNG do Číny v první polovině 2019 vzrostl o více než 19 %

Čína je v současnosti druhým největším importérem zkapalněného zemního plynu (LNG) na světě. Navýšení importu LNG je podle serveru Platts důsledkem ekonomických politik zacílených na přechod domácností a průmyslu z uhlí na zemní plyn. Nárůst importu a tedy i spotřeby zemního plynu souvisí s politikami státu zvyšovat spotřebu plynu jako čistšího paliva s cílem snížit znečištění země.

Během ledna až června letošního roku Čína importovala celkem 28,37 milionů tun LNG. Jedná se o nárůst o 19,3 % oproti stejnému období v loňském roce. Data byla získána od General Administration of Customs, což je agentura, která vybírá daně, celní a podobné poplatky a zároveň je zodpovědná za řízení importu a exportu zboží a služeb.

V červnu 2019 Čína importovala 4,53 milionů tun LNG, což je o 14,9 % více než v předchozím roce. Z toho 2,39 milionů tun LNG dovezla z Austrálie. Jedná se o téměř 32% nárůst ve srovnání s červnem 2018. V první polovině letošního roku byla Austrálie největším dodavatelem LNG do země. Celkem z Austrálie pocházelo 13,62 milionů tun LNG.

Dalšími významnými dodavateli LNG do Číny byl Katar a Malajsie. Katar v první polovině roku 2019 dodal do země 4,2 milionů tun LNG a Malajsie 3,23 tun.

Během posledních měsíců dovoz plynovody klesá

Import zemního plynu plynovody naopak dále klesá. Konkrétně z Turkmenistánu Čína importovala během prvních šesti měsíců roku 2019 o 1,6 % méně plynu než v roce 2018, přesně pak 12,67 milionů tun zemního plynu. V červnu 2019 Čína importovala 2,99 milionů tun zemního plynu plynovody. Jedná se o pokles 10,3 % ve srovnání s loňským rokem. Celkově pak během prvních šesti měsíců importovala 18,55 milionů tun plynu plynovody. V tomto případě toto číslo oproti loňskému vzrostlo o 1,6 %.

Komentáře

(4)

Jaroslav Loudil

31. červenec 2019, 08:21

Prudké tempo importu LNG do Číny je dobrou zprávou pro všechny. Pro místní obyvatele znamená snížení exhalací popílku z uhelných elektráren, tedy zlepšení ovzduší. Pro svět to znamená snížení emisí CO2 v rámci boje proti oteplování a hlavně pro Austrálii je to dobrý byznys. Austrálie je pro Čínu její - "surovinový přívěšek", dodává jí v obřím množství železnou rudu, uhlí, LNG, barevné kovy,.... Čínština je v Austrálii po Angličtině druhý nejrozšířenější jazyk a výhledově se Austrálie stane - "žlutou zemí", v obyvatelstvu převládne asijská imigrace. Austrálie má 25 milionů obyvatel a od roku 1947 tam roční přírůstek činí + 1, 6 %, Indie dnes + 1, 3 %, v USA + 0,9 %. Z uvedeného velkého přírůstku je ovšem celých 62 % tvořeno imigranty a jen 38 % přirozeným přírůstkem. Dá se říci, že z každých 3 nových občanů Austrálie jsou 2 imigranti. Naprostá většina imigrantů pochází z Asie a tak jejich podíl na obyvatelstvu prudce roste na úkor bílých. Austrálie je pro Asiaty velmi lákavá, má obří volné prostory, není přelidněná, má čisté ovzduší a vysokou životní úroveň. Za pár desítek let tak bude Austrálie další asijskou zemí.

Martin Hajek

31. červenec 2019, 17:06

Přechod Číny na LNG z Austrálie pro svět rozhodně žádné snížení emisí skleníkových plynů neznamená. V Číně sice emise o něco klesnou, ale v Austrálii dramaticky porostou. Je potřeba si uvědomit, že samotné zkapalnění a opětovné odpaření plynu spotřebuje značné množství energie, zejména elektřiny, která se v Austrálii stále dělá z uhlí. Dalším obrovským problémem jsou fugitivní emise ve všech fázích od těžby až po dopravu plynu, který má GWP 28 vztažený k horizontu 100 let, ale více než 70 při horizontu 20 let. Z pohledu planety jako celku je tedy celková bilance emisí skleníkových plynů v lepším případě neutrální a v tom horším kladná.

frank

31. červenec 2019, 11:03

LNG je ovšem i zdrojem určitého napětí v rámci Ruska, Gazprom si v Kremlu stěžuje, že mu Novatek kazí ceny v Číně i v Evropě :)

To má dvě zajímavé konsekvence

1. velký podíl v Novateku má Čína, takže se Kremlu reguluje jen obtížně

2. LNG je konkurence schopné i vůči plynovodům.

Rusko je pro Čínu její - "surovinový, potraviový a zbraňový přívěšek", dodává jí v obřím množství plyn , LNG, potraviny a zbraně, které si Čína okopíruje a následně s nimi vytlačí Rusko z dalších trhů ,.... Čínština je na Sibiři rozšiřující se jazyk a výhledově se Sibiř stane - "žlutou zemí", v obyvatelstvu převládne čínská imigrace. Ruských obyvatel soustavně ubývá, migrace do Ruska, krom Sibiře z Číny, soustavně klesá. Čína potichu kácí ruské lesy, 70 procent z 22 milionů tun dřeva je z Ruska do Číny vyvezeno čínskými těžebními firmami nelegálně. Číňané nejenže skupují ruské lesy. Vytvořili svůj vlastní zpracovatelský systém, ze kterého neprofituje snad žádný Rus. Ruské zdroje přechází do čínských rukou ( ostatně i jako Novatek zmíněný dřív).

Na východ od Uralu žije 30 milionů lidí, na ruském dálném východě už jen 6 milionů , přitom v roce 1989 tam žilo 9 Milionů a za hranicemi čeká 130 milionů Číňanů.

Sibiř, na rozdíl od Austrálie neděli od Číny moře.

Za pár desítek let tak bude Sibiř další asijskou zemí a Moskva s tím nic nenadělá.

Jaroslav Loudil

31. červenec 2019, 12:12

TO : frank

S tím lze souhlasit. Ruský Dálný východ je řídce osídlen a navíc, kdo se podívá do historie, tak zjistí, že Přímořský a Poamurský ruský kraj /přiléhají k řekám Amur a Ussuri/ patřily zhruba do roku 1860 k Číně. Celková rozloha = 1 500 000 km čtverečních = zhruba tři Francie. Je to tedy bývalé čínské státní území. Mao Ce-tung kdysi vyhlašoval, že toto území zpátky připojí silou /viz. třeba bitvy na řece Ussuri r. 1969/. Ukazuje se, že válka nebude vůbec potřeba. Čína si toto území obsadí mírově = ekonomicky. Přitečou ve velkém peníze, investice a s nimi i lidé. Číňané jsou skvělí obchodníci a dokáží tvrdě pracovat za málo. Takže se na Dálném východě nakonec prosadí oni. Úplně stejné to bude i se sousedním Mongolskem. To je stejně velké, tedy tři Francie , ovšem má jen asi 3 miliony obyvatel. A také do roku 1921 patřilo územím Číně, pak tam byla za pomoci Ruska vyhlášena Mongolská lidová republika. Tyto 3 miliony kilometrů čtverečních /třetina USA/ , budu Čínou "obsazeny" ekonomicky a postupně kolonizovány i lidmi čínského původu. Je to prostá realita dneška. Jestliže je na jedné straně hranice 3 mil. km čtverečních volného prostoru jen s 9 miliony obyvatel a na druhé straně hranice je 130 milionů pracovitých a podnikavých Číňanů, pak je budoucnost této oblasti jasná. Ostatně velmi podobným způsobem kdysi vznikly i naše německé Sudety. Na obsazení svého drsného pohraničí neměl český národ ani sílu ani chuť a tak sem postupně přes hranici přišly asi 3 miliony pracovitých Němců. Po roce 1933 s nimi ovšem nastal velký problém. Oni chtěli zpátky domů, ale ne sami, oni chtěli i s půdou českého státu. To samé s velkou pravděpodobností postihne i ruský Dálný Východ. Možná se tam ale vytvoří v budoucnu něco jako náš evropský schengenský prostor, tedy se tam bude hovořit více jazyky, bude tam volný pohyb zboží i lidí a vlastně pak nebude už nikoho zajímat, kde vlastně leží ona rusko - čínská státní hranice. To bych považoval za nejlepší řešení.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.