Investice do průzkumu ropných a plynových ložisek letos poprvé po 9 letech meziročně vzrostou

DomůPlynárenstvíInvestice do průzkumu ropných a plynových ložisek letos poprvé po 9 letech meziročně vzrostou

Po několika letech poklesu se očekává, že těžba zemního plynu a ropy poroste. Od roku 2014, kdy zkolabovaly ceny ropy, velké ropné společnosti investice do těžby postupně snižovaly. Nyní se ovšem očekává nárůst, a to i přesto, že ceny ropy nerostou.

Po kolapsu cen ropy v roce 2014 velké ropné společnosti snížily své investice do průzkumu potenciálních ložisek. Výdaje v tomto sektoru se mezi lety 2014 až 2018 snížily na polovinu. Zároveň je ale důležité zdůraznit, že financování průzkumných činností bylo zpomaleno již před rokem 2014. Prudké snížení cen tento trend jen urychlilo.

Podle Mezinárodní energetické agentury (IEA) v tomto roce dojde poprvé ke zintenzivnění průzkumných činností od roku 2010. Očekává se, že investice do průzkumů dosáhnou v roce 2019 hodnoty 60 miliard USD (1,3 biliony korun). To je o 18 % více než v roce 2018. Stále ovšem nějakou dobu potrvá, než budou investice dosahovat stejné výše jako v roce 2010. Částečně také kvůli tomu, že v důsledku strukturálních změn došlo ke snížení míry návratnosti investic.

Dojde k nedostatku ropy?

Méně průzkumů přirozeně vede k méně objevům nových ložisek. Mezi lety 2014 až 2018 činily nové objevy konvenční ropy 5,2 miliard barelů ropného ekvivalentu ročně, což je o dvě třetiny méně než průměr za předchozí desetiletí. Stejný trend se týká i zemního plynu.

Nová ložiska ropy a zemního plynu a výdaje do průzkumných činností celosvětově. Zdroj: Euractiv

Nízká míra objevených ložisek vzbudila obavy mezi tržními analytiky, protože klesají dodávky, nicméně poptávka roste. Na konci třetí dekády 21. století by mohlo dojít k nedostatku ropy. Vzhledem k tomu, že obvykle trvá deset let, než nové ložisko dosáhne svého vrcholu těžby, tak reálné dopady absence investic do průzkumu ještě po několik let nepocítíme.

Vývoj poptávky a nabídky ropy v letech 2014 až 2017. Zdroj: Euractiv

Investice do těžby jsou stále příliš vysoké

Podle zastánců boje proti změně klimatu je ovšem toto ta správná cesta a investice do těžby ropy a plynu musí klesat. Zároveň pak nesouhlasí s nízkými investicemi plynových a ropných firem do obnovitelných zdrojů energie. Investice do těžby fosilních paliv jsou v tomto srovnání stále příliš vysoké.

Dle zprávy organizace Carbon Disclosure Project dvacet čtyři největších ropných a plynových společností do čisté energetiky investovalo celkem 1,3 % jejich rozpočtu z roku 2018. I přestože je návratnost investic do sektoru těžby nižší než dříve, tak je stále vyšší než návratnost do obnovitelné energie.

Míra návratnosti investic. Zdroj: Euractiv