Domů
Plynárenství
Maďarský premiér Orbán se v Kremlu dohodl na dodávkách plynu pro rok 2020

Maďarský premiér Orbán se v Kremlu dohodl na dodávkách plynu pro rok 2020

Rusko a Maďarsko se dohodly na dodávkách plynu pro rok 2020, oznámil dnes maďarský premiér Viktor Orbán po jednání s ruským prezidentem Vladimirem Putinem v Kremlu. Dosavadní rusko-maďarská dohoda o dodávkách plynu vyprší koncem příštího roku. Podle Orbána má být dohoda po roce 2020 prodloužena, poznamenala agentura TASS.

„Podařilo se nám dohodnout se na dodávkách plynu pro rok 2020. A není tajemstvím, že Maďarsko chce, aby přes jeho území vedl plynovod. Požádal jsem prezidenta (Putina), aby o této možnosti uvažoval,“ prohlásil maďarský premiér.

Putin dnes nevyloučil, že by přes Maďarsko mohla vést jedna z větví plynovodu Turkish Stream.

Ruský prezident také ohlásil, že ruská energetická společnost Rosatom v „nejbližší době“ přistoupí ke stavbě dvou nových bloků v jediné maďarské jaderné elektrárně Paks, která již nyní zajišťuje dvě pětiny maďarské spotřeby elektřiny. Výstavba nových bloků „umožní zdvojnásobit výrobu elektřiny a zajistí tak potřeby maďarské ekonomiky na roky dopředu“, dodal.

Připomněl také, že Rusko zajišťuje více než 75 procent maďarské spotřeby ropy a 60 procent plynu.

TASS uvedl, že dlouhodobé kontrakty na dodávky ruského plynu existovaly v letech 1996 až 2015, pak byly prodlouženy do konce roku 2019. Šéf maďarské diplomacie Péter Szijjártó již dříve vyjádřil zájem Budapešti na tom, aby se země brzy domluvila s Gazpromem na podmínkách dohody pro další období.

Putin označil jednání s Orbánem za „věcné, konstruktivní a celkově užitečné“. Týkalo se podle něj spolupráce mezi Ruskem a Evropskou unií, situace na Ukrajině, jakož i Sýrie, zejména její sociální a ekonomické obnovy.

Orbán na úvod schůzky s Putinem označil vztahy mezi oběma státy za „stabilní a spolehlivé“. Poděkoval Putinovi za úsilí v posledních letech, díky kterému se pokles obchodní výměny změnil ve vzestup, jakož i za vytvoření nových příležitostí pro rozvoj obchodu, investic, energetiky, zemědělství a kultury.

Putin na oplátku označil Maďarsko za jednoho z klíčových partnerů Ruska v Evropě. Ocenil, že obchod mezi oběma zeměmi loni stoupl o 25 procent a v prvním letošním pololetí o 30 procent a vzájemné investice dosáhly výše jedné miliardy dolarů (asi 22 miliard Kč), přičemž jsou předpoklady dalšího růstu.

Ministr Szijjártó před jednáním v Moskvě prohlásil, že Budapešť počítá se zdvojnásobením obchodu s Ruskem; obrat má stoupnout z nynějších 5,5 miliardy dolarů na deset miliard v příštím roce (z asi 120 miliard Kč na 218 miliard Kč).

Maďarsko je v Bruselu i v Moskvě považováno za obhájce ruských zájmů, zejména pokud jde o osud sankcí vyhlášených proti Rusku po anexi ukrajinského Krymu. Kromě výzev k ukončení sankčního režimu se Orbánova vláda snaží minimalizovat ztráty z omezení obchodu s Ruskem.

Komentáře(1)
loudil
18. září 2018, 17:52

Sankce proti Rusku jsou ubohý nesmysl. Ostrov Kuba /mrňous nad mrňousy/ byl pod sankcemi USA asi 50 let !!! /1961-2010/ ovšem režim přežil až do smrti Castra. Jestliže sankce neudolaly ostrůvek velikosti Československa , pak jen těžko udolají obra ruského typu, největší stát světa ,s obřími zásobami surovin a140 miliony obyvatel. Navíc s přítelem Čínou ,která z Ruska vozí suroviny a zbraně a nazpět dodává všemožné průmyslové výrobky. Asi 90 % obyvatel Ruska přivítalo připojení Krymu a popularita Putina po připojení Krymu dosáhla maxima /skoro 90 %/. Sankce Západu tedy nejsou proti režimu Putina, nýbrž proti ruskému národu jako takovému. 140 milionů Rusů to tak také cítí a je odhodalných vydržet všechno, stejně jako po roce 1941. Rozmazlený a líný ustrašený konzumní Západ si vybral dost těžkého soupeře,na kterém už pohořely takové kapacity, jako byl třeba Napoleon či Hitler. Při vší úctě se mi zdá, že Napoleon byl trochu jiná třída, jak Trump s Melánií či bezdětní směšní "lídři" ?? Macron s Merkelovou. Maďarsko má dobrého vůdce , který dostal 50 % hlasů v demokratické volbě už potřetí. Nebojí se nasadit - "psí hlavu"- celému zatuchlému Bruselu a ukázat novou cestu Evropě.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
info@oenergetice.cz
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.