Domů
Plynárenství
Merkelová před premiérem Polska hájila plynovod Nord Stream II

Merkelová před premiérem Polska hájila plynovod Nord Stream II

Plánovaný rusko-německý plynovod Nord Stream 2 neohrožuje snahy o diverzifikaci dodávek energie do Evropy. V Berlíně to dnes řekla německá kancléřka Angela Merkelová, která jednala s polským premiérem Mateuszem Morawieckým. Varšava stejně jako Praha Nord Stream 2 kritizuje.

„Měli jsme odlišné názory na otázku Nord Stream (2),“ uvedla Merkelová na společné tiskové konferenci s Morawieckým.

„Myslíme si, že se jedná o ekonomický projekt. Jsme také pro energetickou diverzifikaci. Rovněž chceme, aby Ukrajina pokračovala v tranzitní přepravě plynu, ale věříme, že Nord Stream (2) nepředstavuje žádné nebezpečí pro diverzifikaci,“ dodala podle agentury Reuters.

Nord Stream 2 spočívá v rozšíření stávajícího plynovodu přivádějícího zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře. Varšava se obává, že se tak posílí závislost Evropy na Rusku.

V dopise Evropské komisi z listopadu 2015 vyslovily k Nord Stream 2 výhrady kromě Polska i Česko, Slovensko, Maďarsko, Estonsko, Lotyšsko, Litva, Rumunsko, Bulharsko a Řecko. Podle těchto zemí jde stavba proti zájmům EU a obsahuje riziko další destabilizace Ukrajiny.

Ilustrační foto

Morawiecki podle agentury DPA hájil spornou polskou justiční reformu. Kvůli ní zahájila na konci loňského roku Evropská komise proti Polsku řízení, na jehož konci mohou být Varšavě pozastavena hlasovací práva v EU. Merkelová před novináři řekla, že doufá v pokrok rozhovorů mezi Polskem a komisí.

K dalším třecím plochám se kancléřka příliš nevyjadřovala. Obecně zmínila rozdílné názory obou zemí na některé otázky.

„Je toho hodně co dělat ještě lépe,“ prohlásila.

Zároveň ale ocenila úzkou spolupráci v obraně a zahraniční politice a těsnější hospodářské vztahy.

Média nezmiňují, zda se řešil i spor o migranty a případné německé válečné reparace Polsku. Morawiecki nedávno řekl, že se nebude vyhýbat ani „obtížným tématům“. Mezi ně patří odmítavý postoj Varšavy k přijímání migrantů, kvůli němuž podala Evropská komise minulý měsíc na Polsko, Česko a Maďarsko žalobu.

Komentáře

(3)

Lubos

19. únor 2018, 09:56

Cesko a Slovensko mozna vyjadrili svoj nesuhlas, no zaroven rozbiehaju projekty za stovky milionov eur na zprevadzkovanie reverzu. Teda hlavne NET4GAS, Novy plynovod, Nova kompreska, modernizacia stavajucich plus nove jednotky. Som zvedavy kedy sa na komercnej bazi tieto kapitalove vydavky vratia.

Pavlik

20. únor 2018, 13:34

Všichni zmínění v diskuzi dostanou nebo čerpají nemalé fin.prostředky z různých fondů nebo EU podpory, takže zas tak to N4G nebo EUsteam bolet nebude a kapitál se vrátí nejen do státní kasy pod kontrolou ERU, ale když se to šikovně finančně vykáže, tak i do kapes majitelů N4G a Eustream...

Lubos

20. únor 2018, 14:42

N4G ma potencial na tom z dlhodobeho hladiska zarobit, to uznavam, ale ak sa eustreamu znizi tranzit tak na polovicu, tak su tie investicie skor o minimalizovani strat na ziskoch. Myslim ze prevazna vacsina zisteneho zaujmu obchodnikov o prepravu je na trase Lanzhot->SK>Baumgarten. To nie je moc dlhy tranzit. Aj Eastring a PL-SK plynovody su pokusy ako zostat relevantny v plynarenskych strukturach EU.

Přidat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna u komentáře
Vyžadované informace jsou označeny *
Pravidla diskuze
Veškeré příspěvky v diskuzi na webu oEnergetice.cz musí splňovat Pravidla diskuze. Přidáním příspěvku do diskuse uživatel vyjadřuje souhlas s těmito pravidly a zavazuje se je dodržovat.
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele
Upozorňujeme diskutující, že komentáře v diskuzi budou moci přidávat již brzy pouze přihlášení uživatelé. V diskuzi se stále častěji objevují příspěvky od anonymních uživatelů, které porušují pravidla diskuze. Věříme, že díky tomuto opatření bude diskuze pod články pro všechny přínosnější.
Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj na této stránce.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516
SOCIÁLNÍ SÍTĚ
© 2021 oEnergetice.cz All Rights Reserved.