Ministr energetiky USA: Americké LNG může konkurovat plynu přepravovanému plynovody

DomůPlynárenstvíMinistr energetiky USA: Americké LNG může konkurovat plynu přepravovanému plynovody

Podle ministra energetiky Spojených států amerických Ricka Perryho se energie nesmí používat jako zbraň, a USA tak budou podporovat Ukrajinu. Dále se nechal slyšet, že americký zkapalněný zemní plyn (LNG) dovážený do Evropy bude v dlouhodobém horizontu cenově konkurenceschopný vůči ruskému plynu importovanému plynovody. Z dat ovšem vyplývá, že americký LNG je dražší. 

Rick Perry, americký ministr energetiky, na mezinárodní konferenci ve Slovinsku prohlásil, že americký zkapalněný zemní plyn dovážený do Evropy bude v dlouhodobém horizontu cenově konkurenceschopný vůči ruskému plynovodu importovanému plynovody. Kromě tohoto také řekl, že USA jsou odhodlané pomoci Ukrajině stabilizovat se.

„Pro nás je nepodporování Ukrajiny jakýmkoliv rozumným a možným způsobem nezodpovědné… Nedovolíme nikomu, aby k něčemu nutil jinou zemi, zejména s použitím energie jako zbraně. To je nepřípustné.“

Rick Perry, ministr energetiky USA

USA silně kritizují plynovod Nord Stream 2. Kromě dalšího říkají, že jeho realizace podkope pozici Ukrajiny jako tranzitní země a zvýší závislost Evropy na jediném zdroji.

Do Bulharska dorazil americký LNG

Ministr se rovněž vyslovil ke konkurenceschopnosti cen amerického LNG. Podle něj je myšlenka, že LNG nemůže konkurovat plynu přepravovanému plynovody, mylná. Zásoby USA jsou dle Perryho obrovské, a tlak na snížení ceny tak bude pokračovat.

„I kdyby Rusko chtělo pokračovat v dotování jejich cen plynu, tak v určitém momentu jim dojde plyn, který by mohli dotovat.“

Rick Perry, ministr energetiky USA

Podle místního tisku Bulharsko v minulém týdnu poprvé importovalo americké LNG. K dodání došlo prostřednictvím LNG terminálu Revithoussa v Řecku blízko Atén. Údajně byl tento plyn levnější než ruský plyn dodávaný plynovody.

Srovnání cen různých zdrojů zemního plynu. Zdroj: Center on Global Energy Policy

Z dat prezentovaných v říjnu 2018 výzkumnicí Tatianou Mitrovou ovšem vyplývá, že jsou náklady amerického LNG vyšší. Zároveň ovšem Gazprom nezpochybnitelně bere americké LNG v potaz. V uplynulých letech došlo k mnohým změnám v dodávkových kontraktech a byla kupříkladu zahrnuta flexibilnější cenotvorba nebo došlo k rozvinutí ruského export LNG.