Německý regulátor nadále naléhá na spotřebitele, aby v zimě šetřili plynem
Se začátkem nového roku rovněž přichází tradičně nejchladnější období zimy a s ním spojená vyšší potřeba vytápění. Ta se rovněž projevuje v podobě vyšší poptávky po zemním plynu. Po ukončení tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu sice Evropa zůstává bezpečně zásobovaná z jiných zdrojů a přepravních tras, nicméně jisté riziko podle německého regulátora přetrvává. I proto stále urguje tamní odběratele, aby plynem i nadále šetřili.
Zásobování Evropy zemním plynem je po přerušení zbývajícího tranzitu ruského plynu přes Ukrajinu opět v centru pozornosti. Přerušení toku plynu přes Ukrajinu má zatím fyzický dopad pouze na Podněstří ve východní části Moldavska, ostatní země Evropy již předem hlásily připravenost svých soustav na tento krok a zajištění bezpečnosti dodávek plynu spotřebitelům.
V této oblasti hrají důležitou roli i podzemní zásobníky plynu, které kromě zajištění bezpečnosti dodávek rovněž balancují vyšší spotřebu plynu během zimního období. Zaplněnost podzemních zásobníků se napříč Evropou značně liší, nicméně v případě Německa se zásoby na přelomu roku stále pohybovaly okolo 80 % kapacity tamních zásobníků, tedy na relativně silné úrovni.
"Přestože Německo zatím první polovinu zimy zvládlo dobře a zásobníky plynu jsou dobře naplněny, reziduální rizika přetrvávají," uvedl podle serveru S&P Global prezident německého regulátora Klaus Müller na sociální síti X. "V každém případě se stále vyplatí šetřit plynem a ulevit tak vlastní peněžence," dodal.
Úspory ve spotřebě plynu by rovněž mohly pomoci udržet zásoby v zásobnících na konci zimy na vyšší úrovni. Ta bude klíčová pro poptávku na vtláčení plynu během letošního léta. Rychlému plnění zásobníků během letošního léta zatím moc nenahrává vývoj cen plynu na velkoobchodních trzích, kdy ceny na léto převyšují ceny na zimu 2025/2026.
Naplnění zásobníků na konci zimy bude klíčové pro ceny během léta
Trh tedy aktuálně neposkytuje dostatečně silný signál pro plnění, kdy by naopak zimní kontrakty měly cenově převyšovat ceny na léto. Před touto skutečností podle serveru varoval již loni na podzim svaz německých provozovatelů podzemních zásobníků INES. Německo přitom disponuje největší skladovací kapacitou v Evropské unii.
Ve světle energetické krize z posledních let EU a členské státy rovněž přistoupily k zavedení povinnosti naplnit zásobníky před zimou. Konkrétně by zásobníky v EU měly být k 1. listopadu naplněny na 90 % kapacity. Německo si přitom samo stanovilo ještě striktnější cíl v podobě 95% naplnění ke stejnému datu. Případný nízký stav zásobníků na konci zimy tak může podpořit poptávku během léta, a s ní i velkoobchodní ceny plynu.
Kromě period velmi chladného počasí mohou k vyššímu těžení ze zásobníků po zbytek zimy přispět i takzvané Dunkelflaute, tedy období nízké výroby solárních a větrných elektráren, kdy ve vyšší míře nastupují na trh uhelné a plynové zdroje.
Mohlo by vás zajímat:
A proč? Vždyť Němci přece svou spotřebu energií jsou schopni zajistit z levných a dostupných OZE.
Nějaké apely na úsporu by byly třeba hlavně u uživatelů masivně podporovaných tepelných čerpadel. Zatímco krátkodobé výkyvy spotřeby plynu nepřináší problémy, s elektřinou je to napjatější. Francouzi a Skandinávci nemají neomezené kapacity a nedivil bych se nějakým větším regulacím (omezením) její spotřeby v Německu, pokud se sejde Dunkelflaute s většími mrazy.
@Vlastimil Lucák 6. leden 2025, 10:49
Pak je tedy trochu záhadou, proč apelují na šetření plynem a ne elektřinou.
Ale možná tomu rozumíte více než jejich regulátor.
Chtelo by to jeste vice elektromobilů, že jooooooo ? Nejlip 99,99%
Dobrý den,
Němci žádné prosby k veřejnosti nepotřebují. Když budou potřebovat, tak je prostě odstřihnou pěkně dle pravidel. V prosinci 2023 si přeci odhlasovali, cituji **:
Němečtí provozovatelé distribučních soustav budou moci od ledna 2024 dočasně omezovat dodávky elektřiny pro tepelná čerpadla a nabíjecí místa pro elektromobily, aby zachovali stabilitu sítě. Umožní to nová pravidla, která oznámil německý síťový regulátor (BNetzA).
** konec citace.
Viz článek zde na serveru o energetice ze dne 5. prosinec 2023, 13:27, Německo: Nová pravidla umožní provozovatelům sítí omezovat dodávky pro tepelná čerpadla a elektromobily.
Heil Gréta!
K Zemi Hleď!
Kdo je John Galt?
Vážený pane, již jsem Vám chtěl dříve napsat, aby jste laskavě nepoužíval nacistický pozdrav ve spojení s tou hlupačkou a nevzdělanou Grétou Trumbelíkovou, neb jak se vlastně jmenuje to hloupé děvče.
Je to nevhodné, byť chápu a rozumím vašemu rozčarování z energetické politiky SRN, toto oslovení používat, slušní lidé totiž toto slovo nepoužívají...
Děkuji vám za pochopení a jsem s pozdravem
Petr Turek
A já vám musím poděkovat,
teď se musím podívat na film K Zemi Hleď! a přečíst si Atlasovu vzpouru.
(kontext textu Heil a na co to naráží už znám).
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se