Polská státní společnost PGNiG chce navýšit těžbu plynu v Norsku

DomůPlynárenstvíPolská státní společnost PGNiG chce navýšit těžbu plynu v Norsku

Společnost PGNiG Upstream Norway AS získala různá data z průzkumu na norském kontinentálním šelfu, která mají vést k výběru nejperspektivnější těžební lokality v oblasti nazývané Shrek. Potenciální průzkumný vrt bude prvním vrtem vyvrtaným skupinou PGNiG jako držitelem licence na norském kontinentálním šelfu.

PGNiG Upstream Norway AS je dceřinou společností polské státní firmy PGNiG, největšího aktéra na polském trhu se zemním plynem. PGNiG má podíl v přibližně 30 různých firmách. Hlavním cílem PGNiG Upstream Norway je zajistit dodávky plynu a ropy pro celou skupinu PGNiG. PGNiG uvedla, že chce těžbu zemního plynu v Norsku zvýšit o 2,5 miliardy metrů krychlových plynu ročně po roce 2022. Plyn by přitom mohl být přímo do Polska dodáván plánovaným plynovodem Baltic pipe, který v listopadu 2018 získal finální investiční rozhodnutí.

Průzkumné práce v Norském moři

Současné průzkumné práce umožní získat data, jež by zaprvé pomohla vybrat vhodnou lokalitu s dostatečnými zásobami. Zadruhé by pak pomohla minimalizovat rizika těžby v nevhodných místech. PGNiG Upstream Norway má v plánu vyvrtat průzkumné vrty v druhé polovině roku 2019.

Kromě dat z 2D seismického průzkumu byly prostřednictvím dálkově řízeného robota získány informace o tom, co se nachází pod mořem. Tyto informace mají pomoci identifikovat, které ekosystémy nacházející se v oblasti jsou citlivé vůči možným dopadům vrtání a těžby v moři, zda se v lokalitě nachází nějaké vraky lodí, či jakékoliv jiné překážky.

Největší hrozbou průzkumným pracím na moři je počasí. Kupříkladu vlny vysoké 2,5 metru mohou průzkum buď úplně znemožnit, nebo zkreslit jeho výsledky.

Tyto průzkumné práce probíhají v licenční oblasti PL838, kde má PGNiG Upstream Norway podíl 40 %. Firma je provozovatelem další jedné licence na norském kontinentálním šelfu a celkem má v oblasti podíl v 21 průzkumných a těžebních licencích.

Těžební licence PGNiG na norském kontinentálním šelfu. Zdroj: PGNiG
Loading...Loading...Loading...Loading...Loading...
Naši partneři
Odebírejte náš newsletter
Zadejte svůj email, pokud Vás zajímají čerstvé zprávy o energetice.
Naše služby a inzerce
Zobrazit
Web podporují