Domů
Plynárenství
Polsko nabídne v aukci kapacitu k přepravě plynu novým propojem se Slovenskem

Polsko nabídne v aukci kapacitu k přepravě plynu novým propojem se Slovenskem

Plynárenství
1 komentář
13. červen 2022, 14:53
ČTK
Polská státní společnost Gaz-System, která zajišťuje provoz plynovodní sítě, v červenci nabídne v aukci kapacitu k přepravě zemního plynu novým propojovacím potrubím s Dánskem, Slovenskem a Litvou. Firma dnes podle agentury Reuters oznámila, že aukce rezervací roční kapacity se bude konat 4. července na platformě GSA, zatímco kapacitu v již existujícím potrubí s Německem firma nabídne na rezervační platformě RBP.

Polsko už dlouho plánuje, že dodávky plynu z Ruska nahradí dodávkami z alternativních zdrojů. Do provozu teď uvádí tři nová propojovací potrubí, která umožní přepravovat plyn z Litvy, ze Slovenska a přes Dánsko také z norského kontinentálního šelfu.

Propojovací potrubí s Litvou, které se otevřelo v květnu, umožňuje přepravu suroviny z terminálu na zkapalněný zemní plyn (LNG) v litevského přístavu Klajpeda. V létě se otevře propojení se Slovenskem, zatímco v říjnu bude uveden do provozu plynovod Baltic Pipe. Ten přes dánské území propojí Polsko s Norskem. Polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová v této souvislosti řekla, že zásobníky plynu v Polsku jsou teď plné.

Moskwová v rozhovoru s listem Dziennik Gazeta Prawna řekla, že lidé v Polsku se nemusejí obávat nedostatku plynu ani uhlí. Vláda podle ní také zajistí, aby klesla cena uhlí pro domácnosti. Cílem je dostat cenu tam, kde byla před začátkem války na Ukrajině.

„Chceme zakročit na dvou frontách,“ řekla ministryně v rozhovoru, který polský deník zveřejnil dnes.

„Prvním cílem je zvýšit nabídku,“ dodala Moskwová. Koordinace práce na ministerstvech by podle ní „měla pomoct zvýšit těžbu uhlí v Polsku.“

„Zároveň dovážíme více uhlí ze zahraničí,“ pokračovala Moskwová.

Varovala nicméně, že je to náročné, protože „nikdo nikdy do Polska nedovážel takové množství uhlí po moři.“

Záměrem vlády je také snížit cenu uhlí pro domácnosti ze současných 2500 až 3000 zlotých (13.330 až 16.000 Kč) přibližně na 1000 zlotých (5300 Kč). Tuto cenu bude vláda z valné části dotovat, což daňové poplatníky přijde zhruba na tři miliardy zlotých (16 miliard Kč), řekla Moskwová.

Polská ministryně minulý týden řekla, že Polsko zdvojnásobí kapacitu plovoucího terminálu na LNG, jehož výstavbu chystá na moři blízko Gdaňsku. Podle ní si rozšíření tohoto zařízení vyžádala rostoucí poptávka po dovozu plynu v České republice a dalších zemích v regionu střední Evropy, uvedla agentura PAP.

Moskwová se dnes účastní prvního zasedání česko-polské komise k dolu Turów, které se koná v polské Jelení Hoře. Ustavení komise je součástí mezivládní dohody mezi Českou republikou a Polskem o spolupráci při řešení dopadů těžby hnědého uhlí v polském povrchovém dole Turów. Úkolem komise je připravit strategii spravedlivé transformace regionu.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Oprava Nord Streamu? Není zájem, míní analytik. Řeší se, co by Rusku přinesla sabotáž
30. září 2022, 05:00
Ministři EU patrně schválí krizový energetický plán, proberou omezení cen plynu
29. září 2022, 23:10
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Libor Blažek
14. červen 2022, 10:50

Polsko reaguje na současnou situaci ve prospěch obyvatelstva, Česko nikoli. Poslední strategické dokumenty MPO: Vyhodnocení státní energetické koncepce ČR dne 1.4.2021,

Vnitrostátní plán ČR v oblasti energetiky dne 14.1.2020,

Zpráva o plnění nástrojů Státní energetické koncepce ČR 3.2.2021. Nová vláda je v oblasti energetiky a nejen energetiky sterilní - neschopná reprodukce. Ministerstvo průmyslu a obchodu ČR se energetikou vůbec nezabývá. Máme, co jsme chtěli - vůdci stáda ovcí jsou poslušnější než samotní členové stáda. Vedou nás na chudé pastviny, kde chcípneme vyčerpáním a hlady. Abych jim úplně nekřivdil - velké firmy dostaly dotaci desítky mld. na solární elektrárny, pak dostanou zelený bonus na každou vyrobenou kWh a pak prodají elektřinu za nejvyšší tržní burzovní cenu. K tomu bude distributor inkasovat od konečného odběratele elektřiny příspěvek na obnovitelné zdroje, který se zdaní a půjde zpět do státní kasy.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se