Domů
Plynárenství
Přes Ukrajinu v srpnu proudilo nejvíce ruského plynu za 3 a půl roku

Přes Ukrajinu v srpnu proudilo nejvíce ruského plynu za 3 a půl roku

Vývoz ruského zemního přes Ukrajinu do Evropy dosáhl v srpnu nejvyšší měsíční úrovně za tři a půl roku. Přeprava plynu skrze Ukrajinu a plynovod Nord Stream do Evropy zaznamenala rekordní hodnotu od zprovoznění plynovodu v roce 2011. Uvádí to data agentury Platts. Důvodem je omezení kapacity plynovodu Jamal-Evropa a silná evropská poptávka.

Celkové dodávky prostřednictvím propojovacího bodu Velké Kapušany na ukrajinsko-slovenských hranicích činily minulý měsíc 5,1 bcm, nejvíce od prosince 2013. Důvodem je omezení přepravní kapacity plynovodu Jamal-Evropa přes Bělorusko vlivem údržby a obecně silná evropská poptávka po ruském plynu.

Itálie nakoupila v srpnu velké objemy ruského plynu na úkor alžírského plynu, což je pravděpodobně výsledek optimalizačních strategií kupujících, zatímco německý požadavek na ruský plyn byl podpořen potřebou doplnění zásobníků.

Prozatím přeprava ruského plynu přes Ukrajinu dosáhla v letošním roce 34,4 bcm, což je nárůst o pětinu z 28,7 bcm za stejné období v roce 2016.

To vše přes ujišťování Ruska, že chce do konce roku 2019 kompletně zastavit tranzit plynu přes Ukrajinu z důvodu nespolehlivosti této přepravní cesty a Ukrajiny jako tranzitního partnera.

Rekordní přeprava přes Ukrajinu a Nord Stream

Rekordní hodnoty dosáhla v srpnu rovněž dodávka ruského plynu skrze Ukrajinu v kombinaci s plynovodem Nord Stream, 9,174 bcm, což je nejvyšší měsíční hodnota od zahájení provozu plynovodu v roce 2011.

Generální ředitel společnosti Gazprom, Alexej Miller, ve čtvrtek uvedl, že export plynu do Evropy a Turecka nadále probíhá v „zimním“ režimu kvůli vysoké poptávce po ruském plynu.

Ruské dodávky plynu zůstávají nad úrovní roku 2016, neboť probíhá doplňování evropských plynových zásobníků, jejichž naplnění v zimě dosáhlo historických minim.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Jak se kupuje plyn pro Česko: Obchodníci jsou opatrní, původ neřešíme, říká nákupčí
24. květen 2022, 05:10
ČEZ nekoupí zásobníky plynu RWE, které mají kapacitu až na dva zimní měsíce
23. květen 2022, 14:55
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se