Domů
Plynárenství
Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 zaregistroval dceřinou firmu v Německu
Pozemní část plynovodu Nord Stream 2
Zdroj: Nord Stream 2 AG

Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 zaregistroval dceřinou firmu v Německu

Provozovatel plynovodu Nord Stream 2 zaregistroval dceřinou společnost v Německu, která bude mít na starosti německou část plynovodu. Společnost zabývající se přepravou plynu se jmenuje Gas for Europe a má sídlo ve Schwerinu, uvádí se v prohlášení. Zřízení dceřiné společnosti bylo hlavním požadavkem německého regulátora před obnovením procesu certifikace, který byl pozastaven v listopadu.

Spolková agentura pro sítě (Bundesnetzagentur) v reakci na oznámení uvedla, že zatím není schopna říct, kdy certifikační řízení pro Nord Stream 2 obnoví, napsala agentura Reuters.

„Certifikační řízení zůstane pozastaveno, dokud nebude dokončen převod hlavních aktiv a lidských zdrojů na dceřinou společnost a Spolková agentura pro sítě nebude schopna zkontrolovat úplnost dokumentů dceřiné společnosti,“ uvedl regulátor v prohlášení.

Gas for Europe se podle prohlášení stane vlastníkem a provozovatelem německé části plynovodu, což je zhruba 54 kilometrů dlouhý úsek potrubí v německých teritoriálních vodách a terminál v Lubminu na severu země.

Nord Stream 2, který má přivádět zemní plyn z Ruska do Německa po dně Baltského moře, je dokončený od září a čeká na souhlas k provozu od německých regulačních úřadů. Síťový regulátor pozastavil řízení v listopadu s tím, že provozovatelem sítě musí být německá firma. Společnost Nord Stream 2 má sídlo ve Švýcarsku. Šéf německého regulátora již dříve uvedl, že plynovod nezíská povolení k provozu dříve než v červenci.

Nord Stream 2 má do Evropy transportovat 55 miliard metrů krychlových zemního plynu ročně. Dříve vybudovaný podmořský plynovod Nord Stream, který je v provozu od roku 2011, má stejnou kapacitu. Plyn z projektu Nord Stream 2 má využívat i Česká republika, která se na něj napojí prostřednictvím nového plynovodu Eugal.

Hlavním investorem projektu plynovodu je ruský Gazprom. Polovinu z celkové investice 11 miliard dolarů (238,8 miliardy Kč) pak zaplatilo pět evropských energetických firem – Uniper, Wintershall Dea, Shell, OMV a Engie.

Plynovod Nord Stream 2 patří k nejkontroverznějším evropským energetickým projektům. Berlín německo-ruský projekt prosadil i přes odpor mnohých spojenců. Jeho největšími kritiky jsou Spojené státy a Ukrajina.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(6)
Nefi
27. leden 2022, 13:38

Gazprom nadále navyšuje tok plynu na Ukrajinu (nápověda- žádná válka nebude). K navýšení došlo již 24.1. a včera tok dosáhl zatím nejvyšší hodnoty od začátku roku.

V minulém týdnu došlo k mírnému růstu celkových externích dodávek do EU+UK. Celkem 8,82 mld. m3. Z toho opět další rekord LNG 3,49 mld. m3, Norsko 2,71, Rusko 1,73 (loni 3,11), Alžírsko 0,64. LNG tak nahrazuje, pokles u Gazpromu.

Nefi
27. leden 2022, 13:56

Dnešní zpráva Reuters - pokud bude pokračovat současná situace, tj. mírná zima, velmi vysoké dodávky LNG, tak budou zásobníky v dubnu na 320TWh, tj. 28%. Tedy žádný důvod k panice. Problémy, které by si vynutily omezení spotřeby, by nastaly pouze v extrémní situaci nulových dodávek z Ruska a současně velmi studené zimy.

Jako varování ale je, že východní část Evropy, vč. Německa nemá vybudované takové alternativní importní či těžební kapacity, které by jí umožnily dlouhodobě fungovat bez omezení v případě nulových dodávek z Ruska.

Ivan Novák
27. leden 2022, 14:44

Stále platí, že zkapalňování v Hammerfest obnoví Equinor k 31.3. t.r., nebo tu opravu po předloňském požáru stihnou ještě při nynějších cenách?

Ohledně Ukrajiny hádám, že pokus o obnovu suverenity nad odtrženým územím byl odložen do smluvního vyjasnění provozu plynovodů po r. 2024, ale záměr opuštěn nebyl.

Jaroslav Loudil
27. leden 2022, 22:10

Obnova suverenity nad odtrženým územím nenastane nikdy. Žijí tam Rusové a ti zpět do Ukrajiny nechtějí. Něco jako naši Slováci, kteří se 1992 od nás trhli. Taky se jim zpátky do ČSR už nechce. Proč nutit někoho ,aby žil v zemi ,ve které žít nechce. To dělají totalitní režimy. Jak známo Turecko nutí Kurdy žít v Turecku, ale oni žádají svůj vlastní stát.

Medvedzig
28. leden 2022, 14:56

Suhlas ale v pripade rozpadu CSFR, si musite spomenut ,ze cez federalny kanal sa vysielalo s cielom vyvolat rozpad.Rozpad CSFR bol pripravovany zo zahranicia, takym sposobom sa dalo lepsie rozkradnut to co sa po vojne vybudovalo!Na rozpade participovali zapadne tajne sluzby z UK a USA! Jednoducho ekonomicky silny stat nesmel existovat!Divide et impera!!!Ak by zostal federalny stat, nerozkradol by sa tak, neznicila ekonomika, neznicila vzdelanostna a odborna uroven!Takto si na rozobrali a vsetci sme v pr..li

Antonín Mikeš
28. leden 2022, 15:15

"Něco jako naši Slováci"

Slováci své území měli a byli s námi pouze ve federaci.

Já bych to spíše srovnával s Němci v sudetech po WWII. To je přesně ten problém, který Ukrajina řeší a řešili jsme ho i my, a to řešení také nebylo výhra pro všechny strany.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se