Regulátor: Plnění německých zásobníků operátorem trhu nemělo loni v létě nezvyklý dopad na ceny plynu
Evropský plyn s trhem v loňském létě zažil bezprecedentní růst cen, kdy ceny atakovaly mnohonásobky obvyklých hodnot. Jednou z hlavních příčin bylo omezování dodávek zemního plynu z Ruska, svou roli však mohl hrát i silný tlak na naplnění zásobníků plynu před poslední zimou, do kterého se zapojil i německý operátor trhu. Podle reportu uveřejněného německým síťovým regulátorem nicméně plnění zásobníků operátorem nemělo na trh nijak nezvyklý vliv.
Naplnění zásobníků a zajištění dostatečných dodávek plynu pro minulou zimu bylo během loňského léta jednou z hlavních priorit napříč celou Evropou. Vlády jednotlivých zemí nechtěly riskovat situaci, kdy by zásobníky zůstaly nenaplněné, podobně jako tomu bylo před zimou 21/22, kdy ruská plynárenská společnost Gazprom nenaplnila řadu zásobníků v Evropě, ve kterých držela kapacitu.
Jedním z příkladů může být i Německo, kde značnou kapacitu v zásobnících Gazprom držel skrz místní společnost Gazprom Germania a její dceřiné společnosti. Poté, co Gazprom ukončil v Německu většinu činností, dostal na starost naplnění části uvolněné kapacity tamní operátor trhu s plynem, společnost Trading Hub Europe (THE).
Podle některých analytiků plnění zásobníků německým operátorem trhu podpořilo během léta růst cen, jelikož tento plyn nebyl následně prodáván na forwardových trzích. Podle reportu, který na začátku měsíce zveřejnil německý síťový regulátor Bundesnetzagentur, neměl německý operátor trhu téměř žádnou volnost či manévrovací prostor při plnění zásobníků, jelikož postupoval na základě německé legislativy, která ukládala tamním účastníkům trhu povinnost zásobníky před zimou naplnit. Operátor rovněž musel jednat rychle, a ze začátku tak podle autorů reportu neměl přístup ke všem potřebným možnostem obchodování na energetických trzích.
"Bylo správné, že jsme loni v létě jednali rychle a udělali vše pro to, abychom zásobníky plynu na zimu naplnili. K tomu, že jsme zimu zvládli tak dobře, přispěly i poměrně mírné teploty. Mnohé nasvědčuje tomu, že pro letošní léto je na trhu dostatek podnětů k naplnění zásobníků. Nicméně v případě státem iniciovaného plnění zásobníků by byly k dispozici další možnosti optimalizace pro nakládání s objemy zásobníků," říká Klaus Müller, prezident německého spolkového regulátora.
Podle autorů reportu tak plnění zásobníků německým operátorem trhu nemělo nezvyklý dopad na energetické trhy, jelikož nedostatek nabídky na trhu principiálně vede k růstu cen. Stejně tak dle autorů není možné přičíst veškerý cenový nárůst během loňského léta, kdy ceny atakovaly extrémní hodnoty, na vrub pouze společnosti THE, jelikož zásobníky plynu bylo potřeba během léta naplnit napříč celou Evropou, a to v době, kdy Rusko značně omezilo dodávky zemního plynu na místní trh.
Přesto však autoři reportu doporučují, aby v budoucnu byl plyn plněný do zásobníků ve stejnou dobu prodáván na forwardových trzích, čímž by mělo dojít k omezení vlivu dodatečné poptávky na růst cen. V případě německého operátora se totiž jednalo o relativně velké objemy, kdy společnost musela po odchodu Gazpromu naplnit zhruba 49 TWh uvolněné kapacity v zásobnících.
Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.
V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.
Přihlásit se