Domů
Plynárenství
Rusko by mohlo zrušit monopol Gazpromu na export plynu, do Evropy by mohla plyn dodávat i Rosněfť
Nord Stream 2. Zdroj: © Nord Stream 2 / Axel Schmidt
Zdroj: Nord Stream 2 / Axel Schmidt

Rusko by mohlo zrušit monopol Gazpromu na export plynu, do Evropy by mohla plyn dodávat i Rosněfť

Rusko by mohlo zrušit výhradní práva Gazpromu na potrubní export zemního plynu z Ruska. Německý soud totiž před nedávnem neuznal námitky konsorcia Nord Stream ohledně neudělení výjimky pro Nord Steam II, kdy se požaduje dle evropské legislativy oddělení přepravy či distribuce od obchodu. Ruské ministerstvo energetiky, jak informuje server Euractiv, dostalo za úkol připravit v následujících dnech zprávu o možnosti, že by plyn do Evropy skrze čerstvě dokončený plynovod Nord Stream II dodávala společnost Rosněfť, ruský ropný gigant.

Portál Euractiv se odvolává na zprávu Interfaxu, podle které ruský místopředseda vlády Alexander Novak dne 15. září letošního roku prohlásil, že Rosněfť požádala v tomto měsíci o udělení povolení na export zemního plynu z Ruska. Novak měl dále prohlásit, že ruské ministerstvo energetiky dostalo za úkol žádost prověřit a v následujících dnech připravit k této možnosti report.

V současné době má výhradní práva na potrubní export ruského plynu ze země společnost Gazprom, která je majoritně vlastněná státem. Ruské ministerstvo energetiky, ani Rosněfť, na žádost o vyjádření pro portál Euractiv okamžitě nereagovaly.

Ruský ropný gigant Rosňefť a jeho akcionář, společnost BP (dříve British Petroleum – vlastnící necelých 20 %), dlouhodobě usilují o možnost exportovat plyn z Ruska. A nyní to vypadá, vzhledem k rozhodnutí německého soudu a legislativě EU, že by se udělení práv mohli dočkat. Nutno dodat, že Igor Sečin, výkonný ředitel Rosněfti, je mocným spojencem ruského prezidenta Vladimira Putina.

Zvyšující se tlak Ruska

Evropa je nyní pod tlakem vysokých cen zemního plynu, které dále ovlivňují cenu elektrické energie a tepla. Gazprom dříve uvedl, že by do konce roku mohl skrze nový plynovod teoreticky dopravit 5,6 miliardy m³ zemního plynu. Zahájení dodávek ovšem musí „posvětit“ německý síťový regulátor. Na certifikaci má 4 měsíce, přičemž proces započal dle informací zveřejněných samotným regulátorem 8. září.

Podle Alexeje Grivacha, zastupujícího pro-kremelský think-tank, je ale možné, že německé úřady vydání povolení, navzdory odporu USA a některých evropských zemí, uspíší.

„S ohledem na politické prostředí to nebude jednoduché… ale za účelem stabilizace trhu by měly být umělé překážky překonány,“ uvedl Grivach s odkazem na situaci na trhu, ke které přispěly i nižší dodávky plynu Gazpromu do Evropy.

Ukrajině se pak tlak Ruska na certifikaci a komerční zprovoznění plynovodu nelíbí, přičemž minulé úterý zopakovala svůj postoj.

„To [plynovod] ohrožuje energetickou nezávislost mnoha východoevropských zemí a podkopává bezpečnost Ukrajiny,“ uvedl ukrajinský ministr Herman Halushchenko.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(15)
PetrV
23. září 2021, 15:06

Přijde po volbách zelená smršť a jdu si kupovat svíčky.

pr
25. září 2021, 00:53

Plané sliby. Máte-li kouska cti v těle, zveřejníte foto palety se zásobami svíček již dnes. Jinak jste za mluvku.

Pavel
23. září 2021, 16:46

rusko pouze dodržuje co jsme si mi dohodli víc nemůže dodat protože by platilo pokud za monopol

Martin
23. září 2021, 22:24

Gazprom může přepravovat přes NS1 pouze 50% kapacity a 50% musí být volná pro případně jiné dodavatele.

Už několik let se ví, že Gazprom přes Ukrajinu nechce dodávat vůbec.

Takže teď se hraje hra: Buď půjde většina přes NS1 a NS2 nebo ať si to seženeme jinde.

A v momentální situaci je Gazpromu na koni. Jestli prodá 100mld. m3 za 20 EUR/MWh nebo dodá jen půlku ale za aktuálních 70 EUR/MWh co stojí nadcházející zima.

pr
25. září 2021, 00:58

A co nám brání (EU) vyjednat si cenu plynu bez tranzitních poplatků Ukrajinou a to o co Ukrajina přijde jim dorovnat?

Jó takhle ne? Tak to jsme (EU) pěkní pokrytci.

Milan Jan Pekar
23. září 2021, 20:08

EU si vymyslela diskriminační opatření o povinném oddělení výroby a distribuce plynu a elektřiny aby poškodili Gazprom a rusové s nimi a s Rosneftem je precurali.

Dušan
23. září 2021, 21:03

Krátkodobo zrejme áno ...

Ale už vzhľadom na to, že sa tu stratili "vtipné" narážky na "americký drahý bridlicový ply" a na to, že sú "Rusi spoľahlivý dodávateľ" je jasné, že Rusi síce idú formálne podľa dôhôd .... ale tento "neformálny" podraz si zapamätá celý trh a už budúci rok to začne Gazprom cítiť ....

V dlhodobom horizonte Rusi vybabrali sami zo sebou ....

Omega
24. září 2021, 11:18

Vtip je v tom, že Rusko skutečně je spolehlivý dodavatel.

Dohody o dodávkách dodržuje spolehlivě.

Jediné v čem je problém, je že s novými smlouvami nespěchá - a to je to co nás štve. My to potřebujeme, on to má, ale dodá nám to jen tehdy, když se k němu přestaneme chovat jako k otrokovi, nebo vazalovi. A nejhorší na tom je, že je dost silný, aby se ubránil, takže mu to ani nemůžeme vnutit silou.

A o tom, že by to Gazprom mohl příští rok cítit - dost pochybuju. Dokud bude dodržovat dohody, bude pro druhou stranu spolehlivý partner, což se v obchodě cení.

Carlos
23. září 2021, 22:00

Vy asi nevíte proč se to dělá že? Říká Vám něco takový Vendor lock? Nebo třeba monopol? Jakože ze situace co tu byla byly dvě cesty, buď oddělení infra a ostatních činností nebo špagetová infra a vedení desítek různých společností v oblasti.

Miroslav Šteffek
24. září 2021, 05:56

Zaujímavé,že teraz si to uvedomujú aj na Ukrajine, ale správať sa ako zodpovedný partner nevedeli. Však kvôli nim vznikol Nordstream 2.

Vinkler
24. září 2021, 10:51

Víte, ono když má někdo přirozený monopol, a to je Rusko, protože

- v Evropě se moc plynu netěží a i ten zbytek se omezuje

- Americký plyn je drahý.

Tak s tím monopolem nějakými nařízeními z Bruselu nic moc nenaděláte. Geologie je geologie.

Carlos
24. září 2021, 11:17

A je ten monopol opravdu tak přirozený? Respektive, musel vůbec vzniknout? Narážím na to že tu jsou pořád cítit dopady období kdy se energetika neřešila tržně.

Martin
24. září 2021, 11:28

Rusko jsme do pozice přirozeného monopolu dostali my, tedy EU svými nařízeními, opatřeními, uzavřeními atd...

Vemte si, že těžební pole v Groningenu patřily k největším na světě, ale Holandsko jej prakticky už skoro totálně uzavřelo.

Norsko si jede svoji čistou politiku a pouští jen zlomek toho co by ve skutečnosti mohli.

Americký plyn je při porovnání aktuánlích evropských cen 5x levnější a když si dopočítáme transport, zkapalnění, uvedené do plynného stavu a zpátky puštění do soustavy, tak se i tak dostaneme v pohodě pod 30 EUR/MWh, možná i k 25-ti EUR/MWh. Jenže teď vozí vše do Asie.

Dále tu máme Qatargas (největší společnost na LNG na světě) - taky to posílá do Asie a minimum do Evropy

A v neposlední řadě asi hlavní viník a to je "zelený fanatismus" a snaha poručit větru dešti.

Vinkler
24. září 2021, 12:54

Tak proč se do Evropy americký plyn nevozí, když jsou terminály a říkáte že je levný?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se