Domů
Plynárenství
Rusko ve středu ukončí dodávky plynu do Polska, uvedla polská plynárenská firma
Zdroj: Gazprom

Rusko ve středu ukončí dodávky plynu do Polska, uvedla polská plynárenská firma

Polská plynárenská společnost PGNiG uvedla, že ji ruský Gazprom informoval, že od středečních 08:00 SELČ zastavuje dodávky zemního plynu do Polska prostřednictvím plynovodu Jamal. Potvrdily se tak neoficiální informace, které dříve dnes zveřejnila polská média. Polská ministryně životního prostředí Anna Moskwová uvedla, že Polsko je připravené obejít se bez ruských energetických surovin.

Gazprom polskou stranu neinformoval, proč s dodávkami plynu končí. Nicméně portál onet.pl napsal, že minulý pátek vypršel termín, do kterého mělo Polsko zaplatit za surovinu v rublech, jak žádá Kreml. To ovšem Varšava odmítá, premiér Mateusz Morawiecki přístup Ruska označil za vydírání.

Společnost PGNiG také uvedla, že Gazprom porušil dlouhodobou smlouvu o dodávkách plynu a že podnikne kroky k obnovení dodávek tak, jak je to ve smlouvě, napsala agentura Reuters. Kontrakt vyprší s koncem letošního roku a polský vládní zmocněnec pro strategickou energetickou infrastrukturu Piotr Naimski uvedl, že si země poradí s tím, že dodávky končí už nyní. Dodal, že výpadek dodávek z Ruska může nahradit plyn proudící z jiných směrů.

Podle ministryně Moskwové jsou polské zásobníky zemního plynu naplněny ze 76 procent a není v současnosti nutné využívat jeho rezervy. „Polsko má potřebné rezervy plynu i zdroje dodávek, které chrání naši bezpečnost,“ řekla ministryně. Ujistila, že v polských domácnostech plyn chybět nebude.

Už odpoledne, kdy polská média přinesla neoficiální informace o ukončení dodávek plynu z Ruska, cena plynu v Evropě vzrostla o 17 procent, uvedla agentura Bloomberg.

Podle think tanku Forum Energii Polsko asi 55 procent své spotřeby zemního plynu kryje z dodávek z Ruska. Už delší dobu, bez ohledu na nynější konflikt na Ukrajině, pracuje na jejich nahrazení z jiných zdrojů. Letos na podzim má skončit stavba plynovodu Baltic Pipe, kterým do Polska poteče plyn z Norska.

Loni v prosinci zástupci Českého plynárenského svazu a společnosti NET4GAS uvedli, že případné přerušení dodávek plynovodem Jamal nebude mít na Českou republiku žádný vliv, případně jen velmi malý. Česko suroviny odebírá především z jiných přepravních tras, uvedl tehdy zástupce NET4GAS, která zajišťuje mezinárodní přepravu této suroviny do Česka.

V Česku je největším provozovatelem podzemních zásobníků plynu společnost RWE Gas Storage, provozuje šest zásobníků s provozním objemem asi 2,7 miliardy metrů krychlových. Dalším provozovatelem podzemních zásobníku plynu v tuzemsku je firma MND Gas Storage, která vlastní a provozuje dvě skladovací struktury. Zásobníky RWE Gas Storage jsou nyní naplněny zhruba ze 30 procent, letos se začaly plnit o několik týdnů dříve již 1. dubna, a to na základě požadavků zákazníků. Zásobu plynu má ČR přibližně na měsíc, a to v závislosti na počasí.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Poškození plynovodů Nord Stream je pravděpodobně výsledkem sabotáže, řekla švédská premiérka
27. září 2022, 21:40
Rusko možná uvalí sankce na ukrajinský Naftogaz. To by podle Gazpromu ohrozilo dodávky plynu do Evropy
27. září 2022, 20:20
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(24)
Rejpal
26. duben 2022, 23:34

Proboha to jsou kecy. Přerušení dodávek bude znamenat méně plynu a drastický růst cen. Pokud i Němci nezaplatí v Rublech jak chtějí Rusové pak to bude znamenat konec dodávek do Německa a dalších států a v případě, že dojde k úplnému výpadku dodávek z Ruska, dostaneme se do situace, kdy bude nutno zavédst přídělový systém. Dojde k tomu patrně v květnu , kdy státy mají zaplatit za plyn v Rublech, protože za dolary nebo EUra Rusko nic neprodává. Nejlepší je Čína , která šikovně využila situace a přepsala geopolitickou mapu pacifiku. Jakékoli sankce na Čínu ze strany západu by po Čínské odpovědi znamenaly v současné situaci koaps hospodářství v EU. Je třeba jen zdůraznit že za všechno co se teď děje jsou plně odpovědní západní vlády , které vyvolaly konflikt s Ruskem s vizí Rusko co nejvíce poškodit oslabit. To samé zkoušeli na Čínu. Jenže Rusko a Čína jsou mnohem odolnější než deindustrializované státy , které si zvykly nic netěžit a energie a energeticky náročné výrobky dodážet. A místo selského rozumu v nich vládne zelená ideogie....

energetik
27. duben 2022, 00:19

Dodávky ropy a plynu a vše ostatní měl být ukončeny první den okupace ruských teroristů na Ukrajině. Na druhý den už mohlo být po válce.

hlpb
27. duben 2022, 06:49

Rejpale, myslím že pomalu dozrává čas, aby se tvými ruSSofilními dezinformacemi a podporu ruSSka začala zabývat Policie ČR, že?

Martin
27. duben 2022, 07:26

aaa udavači už začínají pomalu vystrkovat růžky a oprašovat staré zápisníčky ....

hlpb
27. duben 2022, 10:52

Martine, to je jen očista ČR od rašistů a ruSSofilů, pro mě je to stejné jako bojovat proti fašismu

Martin
27. duben 2022, 12:31

Já jen že před 89 to taky bylo bráno jako "očista" od těch špatných, kteří se provinili jen tím, že měli na věc jiný názor

hlpb
27. duben 2022, 13:57

Tento příspěvek byl redakcí odebrán z důvodu porušení pravidel diskuze

Martine, vidím, že v tom dost plaveš. Tak já ti to vysvětlím jak dítěti, neboj, není to vůbec složité. Fašismus, komunismus, rašismus = zločinecké ideologie
.

Petr Zedníček
27. duben 2022, 07:57

Měl by jste se hodit do klidu. Rejpal sice rád rejpá a někdy to není pěkné čtení, ale rozhodně v jeho komentářích jsem neviděl schvalování valký či něco podobného co je trestným činem a ev. důvod k blokování. Mít rád rusko není trestný čin, naopak nenávidět všechny rusy a dávát to veřejně najevo + burcování k tomu naopak jím bude.

hlpb
27. duben 2022, 10:33

Zedníčku, já jsem v naprostém klidu, jen Rejpala upozorňuju, že jemu šířená ruSSká dezinformace že západní státy vyvolali konflikt s ruSSkem začíná být na hraně.

Petr Zedníček
27. duben 2022, 11:26

Ne to není na hraně zákona. Který zákon to porušuje?

Jirka94535
27. duben 2022, 13:03

V pořádku pane Bláha. Proti projevům fašismu se musí bojovat. Tak otázka. Jak jste bojoval/bojujete proti oslavě S. Bandery a to přímo v ústavě Ukrajiny?

hlpb
27. duben 2022, 13:53

Jiříčku 90210, Ukrajina nikoho nenapadla a nikoho nechce okupovat. Už tomu rozumíš?

Jan Veselý
27. duben 2022, 14:15

Já jsem byl takový trouba, že jsem si sehnal plný text ukrajinské Ústavy. Pak už nebyl problém zjistit, kolikrát se tam vyskytuje slovo Bandera. Ani jednou, vážení přátelé. Takže anonymní Jirka94535 kecá jak ruské noviny Pravda.

Rejpal
28. duben 2022, 00:43

Jste typický pravdoláskař a volič demobloku aneb demokracie je , když má někdo názor jako my jinak je terorista , rasista fašista, rusofil, homofob atd... je třeba zavolat policii a zavřít ho nebo alepoň vyhodit z práce jako tu učitelku, co řekla prakticky pravdu o válce na Ukrajině a také řekla dětem o lžích na ČT a ČRo. Nejepší na tom je, že lidé jako vy opovrhují režimy jako jsou v Číně, kde je svoboda slova omezená , přitom po tom samém voláte u nás doma.

Jiří
27. duben 2022, 08:24

Tak ty jsi dobrý magor. Takže ne Rusko, ale zápak okupuje Ukrajinu, západ tam vraždí, západ bombarduje? Doufám, že tě moderátoři co nejdříve smažou. Jsi prvotřídní ukázka lživých informací.

PetrD
27. duben 2022, 14:51

@Jan Vesely

Ano, taky jsem strávil zbytečný čas ověřováním téhle blbosti. Akorát, že můj příspěvek čeká na schválení.

Ivan Novák
27. duben 2022, 12:13

Ruský záměr byl a stále je zřejmý: rozštěpit EU na státy netečné, co hlavně nechtějí problémy doma (jihozápad, Francie, Maďarsko), potom na ty, které budou exemplárně přiškrceni aniž to ruské příjmy zabolí (v tomhle balíčku bude i ČR), a pak ty důležité, s nimiž budou obchody probíhat pomocí nějaké kličky, jak rublový požadavek z jedné strany jakoby neplnit, a z druhé jakoby plnit.

Byl bych příjemně překvapen, kdyby z plánu, o kterém dnes mluví paní von der Leyen, vzešlo něco jiného než rázné plky nebo přerozdělení, kde bychom ale v Česku tahali za kratší konec než ti EU-rovnější.

Pars pro toto akceschopnosti české veřejné správy: za dlouhé roky svého působení ve funkci zmocněnce pro energetickou bezpečnost dosáhl V. Bartuška (ač si ho jinak vážím, je asi slušný, inteligentní, možná i pracovitý) toho, kde nyní jsme.

Maly Jarda
27. duben 2022, 08:35

Ať si Poláci dělají co chtějí podle hesla kdo chce kam pomozme mu tam . Pro nás je důležité aby naší zemi zdejší vláda nezničila jen aby se zalíbila američanům a britům

Michal K.
27. duben 2022, 10:12

velmi by sme potrebovali aby sa napatie znizovalo.

zial zatial to nikto nechce. velmi smutne

Milan Horak
27. duben 2022, 12:09

Pokud to nebude chtít rusko, tak s tím ostatní nic nenadělají. A rusko evidentně nechce. Nedávejte to za vinu všem.

Michal K.
27. duben 2022, 12:27

no zrovna, ze by zapad mal nejak snahu o deeskalaciu to nevidim. skor naopak.

Ivica Bojič
27. duben 2022, 15:02

Bohužel RuSS nechce, stačí jen pár dní, aby se už nic víc neeskalovalo. Odejít z demokratické země, kterou rusák bombarduje a masakruje civilisty. Tak jednoduché to je. V opačném případě jsem pro veškerou pomoc Ukrajině a to převážně dodávkou zbraní. I toho psa je potřeba potrestat, aby si to zapamatoval. Takto se jen vrátí zpět z 20. do 19. století (století není omyl, ale úmysl).

Michal K.
28. duben 2022, 19:14

zastavenie NS2 bol celkom dobry noz do chrbta.

Takze nie vsetko je take ciernobiele ako si malujete.

O ukrajine by sa dalo napisat vela. Moja otazka je, bol by nutny dnesny konflikt

keby ukrajina dodrzovala dohody Mimsk 1 a Minsk 2, ktore sama podpisala ?

Pripadne keby zapad neprivieral oci nad tym, ze ukrajina neplni dohody ?

Mozno by bolo o hromadu utrpenia menej

PetrD
27. duben 2022, 16:52

@Redakce: proč se mé příspěvky - třeba hned dva ze tří u tohohle článku v profilu zobrazují jako schválené, ale tady se nezobrazí?

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se