Domů
Plynárenství
Ruský plyn původně určený Rakousku nakupují jiné členské státy
Alexei Miller, CEO Gazpromu
Zdroj: Gazprom

Ruský plyn původně určený Rakousku nakupují jiné členské státy

Ruský plyn, který byl původně určen pro Rakousko, nakonec odeberou jiné evropské státy. Poté, co došlo k nedávnému pozastavení toků ruského plynu společnosti OMV, okolní země přeprodávají stejné množství zemního plynu, uvedl zpravodajský portál Reuters. K přerušení dodávek došlo po vyhrané arbitráži OMV, která výnos arbitráže započte proti pohledávkám za platbu plynu společnosti Gazprom. Této příležitosti se pohotově chopili jiní evropští prodejci plynu, pravděpodobně ze Slovenska a Maďarska.

Rusko, které patřilo před válkou na Ukrajině k největším dodavatelům plynu do Evropy, ztratilo většinu svých odběratelů na kontinentu, protože se EU snaží snížit svou závislost na energetických komoditách dodávaných z Ruska.

Plyn z Ruska však nadále proudí na Slovensko a do Maďarska, určité množství pak putuje také do České republiky, Itálie a Srbska, které nejsou přímo napojeny na infrastrukturu dovážející ruský plyn.

Gazprom v sobotu zastavil dodávky do OMV poté, co rakouská společnost pohrozila započtením pohledávek ruské státní firmy proti svým pohledávkám za nedávno vyhranou arbitráž.

Navzdory tomu, že Rakousko přestalo odebírat ruský plyn, celkové objemy importu proudící do Evropy přes Ukrajinu zůstaly i nadále nezměněné, celkem 42,4 mil. m3 denně. Tuto informaci potvrdila pro Reuters přímo státem vlastněná společnost Gazprom. Výše zmíněný objem reflektuje přibližně stejnou situaci jako každý jiný den v průběhu roku.

Znamená to, že množství odebíraného ruského plynu se nezměnilo, což signalizuje jen jedno - ruský plyn nakupují jiní účastníci na trhu. Rakousko v minulosti nakupovalo denně kolem 17 mil. m3 zemního plynu z Ruska.

Slovenská státní firma SPP se netají tím, že preferuje dodávky plynu z Ruska, a zároveň nabádá i další státní firmy, aby nakupovaly více s odvoláním na informaci, že o ruský plyn je v Evropě stále „velký zájem“. Tato informace není překvapující, protože ruský plyn je stále levnější než plyn z mnoha jiných zdrojů. To je hlavní důvod, proč rakouské objemy rychle našly nové zájemce.

Rakousko, které již bylo v minulosti kritizováno za svůj postoj k nákupu levného ruského plynu, uvádí, že má dostatečné zásoby na pokrytí nedostatku a v budoucnu může dovážet plyn skrze alternativní trasy jako například Itálii nebo Německo.

Omezení importu ruského plynu

Na svém vrcholu dodávalo Rusko do Evropy 35 % její spotřeby zemního plynu, ale od začátku ukrajinské války v roce 2022 ztratil Gazprom podíl na trhu ve prospěch Norska, Spojených států a Kataru.

Pokud se naplní předpovědi Ukrajiny, lze očekávat, že i zbývající objemy ruského plynu proudícího do Evropy nemají budoucnost. Tranzitní země už několikrát opakovaně vyhlásila, že po roce 2025 neplánuje pokračovat v přepravě ruského plynu přes své území. Tento fakt může pro Rusko představovat zásadní problém, protože Evropa stále je jejím největším odběratelem.

V minulosti již došlo k odstavení plynovodu Jamal, který přepravoval ruský plyn do Evropy přes Bělorusko. Rusko obvinilo USA a Spojené království z útoku na plynovody Nord Stream a Nord Stream II. Později se ale ukázalo, že za útoky na plynovou infrastrukturu by mohly být odpovědné i ukrajinské subjekty.

Pokud Ukrajina uzavře tranzitní trasu plynu, budou významné ruské dodávky směřovat pouze do Maďarska, které většinu svých objemů získává potrubím vedoucím převážně přes plynovod Turk Stream.

Ad

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(1)
Vaclav
19. listopad 2024, 10:15

Ne, že Ukrajina ''po roce 2025 neplánuje pokračovat v přepravě ruského plynu přes své území."

Ona logicky nechce prodloužit tranzit ruského plynu už po vypršení současné smlouvy (31.12. 2024).

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se