Domů
Plynárenství
Šéf E.ONu: Německo potřebuje tři roky na zajištění nezávislosti na ruském plynu
Ilustrační foto. Plovoucí terminál na LNG u chorvatských hranic.

Šéf E.ONu: Německo potřebuje tři roky na zajištění nezávislosti na ruském plynu

Plynárenství
14 komentářů
29. březen 2022, 07:45
ČTK

Německo bude potřebovat tři roky na to, aby si zajistilo alternativní dodávky zemního plynu a stalo se v tomto ohledu nezávislé na Rusku. S odvoláním na televizní vystoupení Leonharda Birnbauma, šéfa největší německé energetické společnosti E.ON, o tom dnes informovala agentura Reuters.

„Odhadujeme, že by to vyžadovalo období tří let,“ odpověděl Birnbaum v německém televizním zpravodajském pořadu Tagesthemen televize ARD na otázku, jak rychle by se Německo mohlo zbavit ruského plynu.

Bez dodávek ruského plynu by německá ekonomika utrpěla „obrovské škody, kterým by se mělo zabránit, pokud je to možné,“ dodal.

Německý regulátor plynové sítě bude upřednostňovat využití pro vytápění obytných domů před průmyslovým využitím, rozvedl Birnbaum. Počáteční tíhu jakéhokoli omezení dodávek by tedy podle něj nesli energeticky nároční výrobci, například ocelárny.

Varoval také před sekundárními dopady v důsledku nedostatku komponentů a polotovarů v různých navazujících průmyslových odvětvích.

Sama společnost E.ON se připojila k dalším energetickým firmám a začala se odvracet od Ruska. Nemá žádné dlouhodobé smlouvy o dodávkách přímo s ruskými producenty, ale část plynu nakupovala od obchodních společností Gazpromu v Evropě.

„Vzhledem k válce na Ukrajině jsme od těchto společností přestali odebírat nové objemy (plynu),“ uvedl před dvěma týdny na výroční tiskové konferenci Birnbaum.

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(14)
Miloslav Černý
29. březen 2022, 09:09

Nyní se jasně ukazuje správné rozhodnutí Německa pro budování OZ. Čím více by jich bylo, tím snadněji a méně bolestně by se dala překlenout neutěšená budoucnost, které bude Evropa nyní muset čelit. A naše úloha bude ještě horší, jestli se budeme stále přít jakou prioritní cestu zvolit. Časový prostor již není, zbývá už jenom vyhrnuti rukávů a to bezodkladně.

Emil
29. březen 2022, 09:19

Nyní se naopak jasně ukazuje, že německá cesta byla cestou do pekel, a naše jediné štěstí je v tom, že jsme se po ní nevydali, ač k tomu mnozí (netřeba jmenovat) ze všech sil vybízeli.

Miloslav Černý
29. březen 2022, 15:29

Pouhá kritika nic v nejkratší možné budoucnosti nedokáže vyřešit a to je právě to, co je nyní třeba prioritně řešit. přestat tím nesmyslným věčným šermováním, vyložit karty na stůl a pragmaticky bez politických vlivů zvolit nejvhodnější cestu. jiná cesta vede do nelichotivé slepé uličky, kterou bychom si neměli zasloužit.

Omega
29. březen 2022, 11:01

Nyní se jasně ukazuje krátkozrakost německa, kdy místo uchování a obnovení jaderných elektráren přešli na plyn. A teď budou rychle řešit jak zajistit výrobu a následně akumulaci.

A aby to bylo zábavnější tak do tohoto problému pro jistotu zatáhli celou evropu.

Zbyněk Poisl
29. březen 2022, 18:02

Německá bezhlavá a bezmyšlenkovitá orientace na občasné zdroje energie si vyžádala odklon od jádra a kvůli fluktuacím si vynutila orientaci na plyn a uhlí. Což se dnes ukazuje jako naprosto zcestné a na co tu mnozí z nás už delší dobu poukazují. Další pokračování v orientaci na OZE bude problém závislosti na plynu dále prohlubovat. Stačí si nastudovat statistiky německé energetiky za posledních 20 let a je to více než jasné.

maly jarda
29. březen 2022, 09:37

Německo není země , Německo je psychiatrická diagnoza .. Němci konstatují že se nejméně 3 roky neobejdou bez ruského plynu, a následně vyhlásí že nebudou za ruský plyn platit

Ivan Novák
29. březen 2022, 10:37

Přestat v EU někdy odebírat ruský plyn? Jen řeči, žádný z překupníků to nemyslí vážně ani na vteřinu. Hrozit, to ano, to prospívá marži - znejistělý prvovýrobce může být ochoten slevit, konečný odběratel připlatit. Ono už se to pak cestou nějak v účetnictví vypere.

Petr Whatever
29. březen 2022, 11:04

Pokud u moci zůstane Putin, tak do několika let bude brát v EU ruský plyn už jen Orbán. Pokud tedy zůstane u moci on.

Věřte tomu, Rusko je teď na dlouho říše zla.

rosta kosta
29. březen 2022, 16:45

EU odebirala plyn z ruska bez problemu i v roce 1956, 1968, 1970, 2014 atd. Navic, plyn z SA a Kataru asi krvavej neni, Jemenci asi nejsou lidi,ze?

Ja osobne si myslim, ze budeme z ruska plyn odebirat i v roce 2030.

nikdo
29. březen 2022, 17:55

Jak mohla EU odebírat plyn z Ruska (samostatné na Sovětském Svazu od 1991) v roce 1956, 1968, 1970 když byla založena v roce 1993?

Asi myslíte západní státy? Jak byl ale ten plyn do západní Evropy dopravován když první plynovod na západ byl postaven mezi roky 1975-79?

cs.wikipedia.org/wiki/Transgas_(plynovod)

Bob
29. březen 2022, 16:57

A proč bychom nemohli přestat odebírat plyn od Ruska a začít ho odebírat odjinud. Nebude to sice možné hned, je potřeba vybudovat příslušná zařízení (třeba terminály LNG), ale Ruský plyn už před válkou tak zdražil, že se přestal vyplácet.

Teď, když bude nutno platit v rublech to bude z Ruska ještě dražší a tak bude ekonomické ho kupovat jinde.

S tím, že ho bude nutno v co nejvyšší míře nahrazovat. Takže padne Německá cesta s výrobou v OZE typu VtE a hlavně FVE, které bude zálohovat v případě, že nesvítí (nefouká) výroba elektřiny ze ZP.

Petr prochaska
29. březen 2022, 17:43

Ruský plyn je pořád levný, nicméně Rusko dodává pouze dohodnoté množství nic víc neprodává nad rámec stávajících smluv.

Koupit nelze od koho. Není kapacita LNG lodí. V současné době se do Evropy vozí maximum LNG, co je možné a ani to nenahradilo výpadek 20-30%, který minulý rok posílalo Rusko nad rámec dlouhodobých smluv.

Reakce Německa bude více OZE.

Pokud opravdu Rusko bude trvat na buď rubly a plyn nebo nic, tak v případě nic bude znamenat, že hmoho podniků bude odpojených od plynu a přestane vyrábět.

petr
29. březen 2022, 16:32

Dobrý podvečer, jen si dovolím opakovat můj názor. Odběr plynu z Ruska lze zajistit již letos, ale musíme přestat všichni vyrábět elektřinu ze zemního plynu. Pak ušetříme 120 mld. m3 a po dalším omezení a předně dovozu LNG je problém vyřešen.

Tedy nastartovat uhlí, neodstavovat jádro (SRN) a posunout dále OZE v zemích kde to stagnuje (ČR).

Stačí opravdu málo, jen se musí použít mozek.... a ne politické emoce zelených fanatiků

Zdeves Pavel
29. březen 2022, 21:03

Jedna věc je LNG dovézt, druhá věc pak kapacita a schopnost s ním naplnit roury a dostat to do míst spotřeby. Či li pokud by nešel plyn rourou z RF do Německa, pak od tud my nic nedovezeme, protože to oni stačí průběžně spotřebovat. No a závěr ať si udělá každý sám.

Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se