Domů
Plynárenství
SPP, největší dodavatel plynu na Slovensku, se obejde i bez dodávek plynu z Ruska

SPP, největší dodavatel plynu na Slovensku, se obejde i bez dodávek plynu z Ruska

Plynárenství
Bez komentáře
12. září 2022, 12:09
ČTK
Bratislava 12. září (zpravodaj ČTK) – Slovenské plynárny SPP mají zajištěné dodávky zemního plynu v dostatečném objemu i pro případ, že by jim ruská společnost Gazprom zcela přestala surovinu dodávat, řekl na dnešní konferenci generální ředitel SPP Richard Prokypčák. Slovenský podnik už letos zaznamenal od Gazpromu krácení dodávek plynu, které je nyní na úrovni zhruba 70 procent původního stavu. V minulosti Slovensko nakupovalo plyn hlavně z Ruska, po ruské invazi na Ukrajinu se ale společnost SPP dohodla na nákupu plynu také od jiných dodavatelů.
„Máme zajištěné dodávky zemního plynu v dostatečném objemu i pro případ, že by Gazprom SPP ze 100 procent krátil. V současném období dochází ke krácení zhruba na 70 procent, neovlivňuje nás to. Nám už nyní Gazprom dodává minoritu z množství, které se spotřebovává,“ řekl Prokypčák na konferenci Vizionáři.

Podle šéfa státem kontrolovaného podniku SPP, který je největším dodavatelem plynu na Slovensku, má plyn z alternativních dodávek větší výhřevnost než surovina z Ruska. Na Slovensko proudí také plyn ze Severního moře, SPP rovněž nakupuje zkapalněný zemní plyn (LNG). Od října bude SPP dostávat plyn z jednoho z LNG terminálů v Itálii, už dříve podnik začal využívat LNG terminál v Chorvatsku.

Prokypčák uvedl, že v současnosti má Slovensko v zásobnících uloženo množství plynu, které odpovídá 51 procentům roční spotřeby Slovenska. Za standardních okolností by podle něj postačovalo mít naplněné zásobníky zhruba na 20 procent.

Slovenská vláda zatím nerozhodla o opatřeních proti výraznému zdražení energií. O cenách například elektrické energie a zemního plynu pro domácnosti rozhoduje v zemi regulační úřad ÚRSO, regulované ceny se mění zpravidla na začátku kalendářního roku.

Potřebujete být v obraze ohledně plynárenství?

Každý den pečlivě vybíráme nejdůležitější informace z oblasti plynárenství a odesíláme je odběratelům do jejich e-mailové schránky. Přihlaste se k odběru Monitoringu oEnergetice.cz také a nic vám neunikne.
Naposledy jsme informovali o:
Ušetřený plyn
29. leden 2023, 23:01
Pravidla: co si smí a nesmí dovolit dodavatel elektřiny a plynu
29. leden 2023, 17:00
Vyzkoušejte Monitoring oEnergetice.cz na 14 dní zdarma!

Mohlo by vás zajímat:

Komentáře(0)
Komentáře pouze pro přihlášené uživatele

Komentáře v diskuzi mohou pouze přihlášení uživatelé. Pokud ještě účet nemáte, je možné si jej vytvořit na stránce registrace. Pokud již účet máte, přihlaste se do něj níže.

V uživatelské sekci pak můžete najít poslední vaše komentáře.

Přihlásit se

OM Solutions s.r.o.
Kpt. Nálepky 620/7, Nové Dvory, 674 01
Třebíč
IČ: 02682516